1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kutlasın, bayrağını assın ama öyle gözüne sokar gibi değil
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kutlasın, bayrağını assın ama öyle gözüne sokar gibi değil

A+A-

Özgür ve medeni bir ülkedeyiz, demokrasi var. 4 büyük kulüp sonuçta Türkiye’ye mal olmuş. Dolayısıyla şampiyon olduklarında taraftarlarının tüm kentlerde kutlama yapması en doğal hakları olmalı. Aynı şekilde bu takımları tutan taraftarın evlerine, işyerlerine bayrak asmaları da doğaldır. O kentin halkı, o kenteki diğer takım taraftarı buna saygı göstermek zorundadır. Diğer açıdan baktığımızda bir Anadolu takımı, örneğin Kocaelispor gelecekte Süper Lig şampiyonu olduğunda mutlaka Türkiye’nin tüm kentlerinde coşkulu kutlamalar yapabilmelidir. Ancak bizim kentimizde bu konuda son dönemde sıkıntılar çıkıyor. Süper Lig’de şampiyon olan takımın taraftarı şehirde araçlarıyla konvoyla kutlama yapacak, saldırılar oluyor. Neymiş, burası Kocaeli burada sadece Kocaelispor var, başka kimse kutlama yapamazmış.

ENVER GÜLER İLE AYNI DÜŞÜNCEDEYİM
Mayıs ayında G.Saray’ın şampiyonluğunun ardından yapılan kutlamalara engel olunduğuyla ilgili bilgi alan Hodri Meydan Derneği Başkanı sevgili Enver Güler, Başka Kocaelispor Yok platformundan, “Burada kimse yaygara yapmasın. Kime ne oğlum, kim kimi tutarsa tutar. Adam şampiyon olmuş, bu gece belki de Fener olur bize ne? Öyle onun arabasına, çoluğuna çocuğuna. Ben çarşıda olacağım efendi olacaksınız; karışmayın kim ne yaparsa yapsın. Bir daha uyarmam” paylaşımında bulunmuştu. Aynı düşüncedeyim. Burası dağ başı mı ki, insanların kutlamalarına engel olalım. Tabi, çok önemli bir ayrıntı var. Ki, bence işin püf noktası, en çok dikkat edilmesi gereken husus. Tamam, kutlamalar yapılsın, bayraklar asılsın da, öyle abartıya kaçılmasın, öyle gözüne sokar gibi olmasın.

SAKARYALI MÜDÜRÜN İŞGÜZARLIĞI
Çarpıcı örnek, geçen hafta içinde 41 Burda AVM’nin yoldan görünen ön dış kısmına dev bir G.Saray bayrağı asılmıştı. Şehrin pek çok noktasından bile görülebilen bu bayrak Kocaelisporluları rahatsız etti. Sosyal medyadaki tepkilerin ardından dernek başkanı Enver Güler AVM’nin sorumlularıyla temasa geçti. Edinilen bilgiye göre AVM’nin genel müdürü Sakaryalıymış ve bayrağın indirilmesine yönelik girişimlere olumsuz yanıt vermiş. Güler ve arkadaşları önce AVM önünde protesto gösterisi yapma kararı aldılar. Ancak emniyet buna izin vermedi. AVM önünde çevik kuvvet toplandı, geniş güvenlik önlemleri alındı. Sorunu çözen Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz oldu. AVM’nin sahibi olan Ali Sabancı’yı arayan Ayaz, krize neden olan bayrağın indirilmesini sağladı.

KRİZİ HASAN AYAZ ÇÖZDÜ
Başta dediğim gibi kutlama olsun, bayrak asılsın ama 41 Burda AVM’nin yaptığı gibi milletin gözünü sokarcasına abartılmasın.  Sakaryalı müdür çok istiyorsa gitsin o dev G.Saray bayrağını memleketinde bir mekana, evinin balkonuna assın. Sıkıyorsa tabi! Kocaelispor taraftarının şehrin merkezinde pek çok noktadan görülen o dev bayrağa tepki göstermesi ve bunun paralelinde dernek başkanı Güler’in harekete geçmesi haklı bir girişimdi. AVM’nin genel müdürünün katı tutumu, inadı ortamı gerse de (ki bunun Sakaryalı olmasından kaynaklandığı anlaşılıyor) Hasan Ayaz’ın devreye girmesiyle Ali Sabancı gereğini yapmıştır. Bir anlamda işin istenmeyecek duruma gelmesi engellenmiş, aklıselim kazanmıştır. 

GÖREVDEN ALMAK GEREKİR
Tabi, bu durum daha doğusu genel müdürün yaratmış olduğu gerginlik kentteki Kocaelisporluların 41 Burda AVM’ye bakış açısını değiştirdi. Pek çok taraftar bir daha o AVM’ye gitmeyeceklerine dair paylaşımda bulundu. Kimsenin ekmeğiyle oynamayı istemem ama genel müdür çizmeyi aşmış. Bu noktada sanıyorum ki, yapılması gereken söz konusu Sakaryalı genel müdürü görevden almak ve şehirle AVM arasındaki buzları biraz olsun eritmek. Ak Parti İzmit ilçe Başkanı Hasan Ayaz’a devreye girerek olası büyük krizin önüne geçtiği için teşekkür ediyorum. Siyasiler çözüm için vardır, Ayaz gerekli hassasiyeti, duyarlılığı göstermiştir. Diliyorum ki bir daha 41 Burda AVM’nin genel müdürü gibi işgüzarlık yapanlar çıkmaz, yine diliyorum normal, seviyeli kutlamalar olduğunda her hangi bir taşkınlık yaşanmaz.

c64927e5-8b1a-4cc3-bd6f-b026e62126d0.jpg
 
Doğrusu bazı isimlere çok şaşırdım
Spor bakanlığının futbolla birlikte farklı branşta faaliyet gösteren kulüplere 4 ile 6 bin TL arasında nakdi yardım yapmasıyla ilgili birkaç gün önce detaylı bir yorumda bulunmuştum. Söz konusu yazımda ilimizdeki 400 dolayındaki spor kulübünden 74’ünün nakdi yardım alma hakkı kazandığından söz etmiştim. Liste gazetemizde yer aldı. Doğrusu inceleyince kimi kulüplerin orada olması beni şaşırttı. Buradan isim vermem doğru olmaz belki ama futbolda bile zor zor faal gösteren, farklı branşta yer aldığıyla ilgili en küçük bilgimiz olmayan kulüplerin listede yer alması karşısında bu işte bir yanlışlık olabileceğini düşündüm.

SUİSTİMALLER OLABİLİR
Yapmam gereken yetkili isim olan ASKF Başkanı Murat Aydın’ı arayıp sormaktı. Bayram ziyaretleri için memleketi Adapazarı’nda olan sevgili Aydın, “Doğrusu böyle bir soruyu bekliyordum. Bu seferliğine tüm kulüplerin farklı branşta faaliyet gösterip göstermediklerine dair bir araştırma olmadı. Kulüplerin başvuruları dikkate alınarak liste çıkartıldı. Ancak bundan sonraki süreçte gerek biz, gerekse Gençlik Hizmetleri gerekli olan takibi yapacak, suiistimale izin verilmeyecektir ”dedi. Aydın’ın açıklamalarından anladığım bu yılki listede farklı branşta resmi yarışmaya katılmadığı halde nakdi yardımdan faydalanmış kulüpler var. Başka anlamda, hak etmeden alınmış paralar söz konusu.

BAŞKASININ HAKKINI GASP ETMEK
Hangi kulüpler böyle bir suiistimalde bulunmuşsa şiddetle kınıyorum. Kimse kusura bakmasın bu yaptıkları tüm bir yüzsüzlük. Kriterlere uygun değilken yardım almak, başka birinin hakkını gasp etmekten başka bir şey değil. Yuh olsun diyorum.  Keşke liste çıkartılırken, sadece başvurulara bakılmayıp detaylı bir takip, araştırma yapılsaydı da, böyle bir durumun yaşanmasına izin verilmeseydi. Sanıyorum ki, zaman darlığı sıkıntı yarattı. Murat Aydın’ın da söylediği gibi bundan sonraki yardımlarda mutlaka hak edenin nakdi yardımdan faylanmayanını sağlayacak çalışmalar yapılmalı.

Unutulmaması gereken bir şey var ki, söz konusu yardımda ciddi suiistimaller olduğu tespit edilir, tepkiler, şikayetler söz konusu olursa, spor bakanlığı bu uygulamayı sonlandırır. Bu da gerçekten hak eden kulüpleri mağdur eder. Böyle bir durumun olmasını sanıyorum kimse istemez. Öyleyse hepimizin suiistimaller karşısında gerekli duyarlılığı göstermemiz gerekiyor.  
 
Akraba ziyaretinin paha biçilmez zenginliği  
 
Dinimizin emirlerinden biri, akraba ziyaretidir. “Akrabalık bağlarınızı kesmeyiniz” diye ayet, ayrıca Sıla-i rahimin ömrü uzattığına, rızkı bollaştırdığına dair pek çok hadis vardır. Ancak gelin görün ki, günümüzde Allah’ın emrine, Peygamberimizin tavsiyesine uyduğumuz pek söylenemez. Bırakın normal zamanları bayramda şöyle akrabaları, büyükleri bir ziyaret edeyim, ellerini öpelim diyenimiz çok azdır. Hatta bırakın ziyareti, çoğumuz telefon bile etmeden, mesajla falan geçiştiririz bayram kutlamalarını. Özellikle bayramlar eş-dost, akraba ziyaretlerine önem vermemiz gereken anlamlı günlerdir. Normal zamanlarında ihmal etsek bile hiç değilse bayramlarda buna dikkat etmeliyiz.
Bayramın ilk günü izinliydim; fırsat bu fırsat ailecek akraba ziyaretine çıktık. Önce Acısu’da oturan Almanya’dan izne gelen ortanca ablam ve enişteye gittik, oradan Maşukiye Değirmenbaşı’ndaki amcama geçtik. Amcamla otururken eşim, “Meryem halama da uğrayalım” dedi. Meryem Halam, Ak Parti Kartepe Belediyesi Meclis üyesi olan Orhan Akyüz’ün annesidir. Evin önünde toplandık. Halam, kızı, oğlu, torunu, torununun oğlu, gelinleri, ailenin önemli bir kısmı oradaydı.  Ayaküstü bayramlaşırız niyetindeydik ama ortam çok samimi olunca sohbete kapıldık, bir saat kadar kaldık. Ne zamandır ihmal ettiğimiz akrabalarla bir arada olmanın paha biçilmeyecek zenginliğini yaşadık.

29ec7bb8-6f92-4a79-a1a4-2e05d884293d.jpg

Bu yazı toplam 1321 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum