1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kutlayıp, kutlamamak çok önemli değil; Bugün en büyük ulusal bayramdır
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kutlayıp, kutlamamak çok önemli değil; Bugün en büyük ulusal bayramdır

A+A-

Bugün, 30 Ağustos… Türk ulusunun, “Ne mutlu Türküm diyene” sözünü içine sindirmiş herkesin en önemli ulusal bayramlarından biridir.

Düşünün, Türkiye 1’İnci Dünya Savaşı’nın ardından, emperyalist güçler tarafından paylaşılmış, işgal edilmiş. Osmanlı’nın Başkenti İstanbul işgal altında. Anadolu yoksul, perişan.. Sevr imzalanmış, Türk toprakları parça parça bölüşülmüş..

Bir adam çıkıyor: Mustafa Kemal.. O yokluk içinde, Padişah’ın da yetkilendirmesiyle köhne Bandırma Vapuru’na binip, Anadolu’ya çıkıyor. Anadolu’yu örgütlüyor.. “Türk halkı vatan topraklarının işgaline, esarete boyun eğmez” diyor.. Elde yok, avuçta yok. Ne uçak, ne tüfek.. Askerin ayağında çorap yok. Karavana’da  “Buğday Aşı Çorbası” Ve “Üzüm Hoşafı” dışında yemek yok. Ama bir büyük savaşı başlatıyoruz. Yurdumuz topraklarını işgal eden emperyalistleri önce meydan savaşlarında perişan ediyoruz. Ege’ye sıkışan düşmanın üzerine Gazi Mustafa Kemal komutasındaki Türk Ordusu son darbeyi vurmak için harekete geçiyor.

30 Ağustos 1920’de o kahraman asker İzmir’e giriyor. Düşmanı denize döküyor, vatan topraklarını kurtarıp, bu büyük ulusa özgürlüğünü ve bağımsızlığını getiriyor.

Bugün, 30 Ağustos.. Bugün bayram.. Biz, zaman zaman yaptığı darbelere kızsak da, geçmişte sivil iktidarların her işine karıştıklarında  “Bu kadarı da olmaz” diye karşı çıksak da, askerimizi severiz. Asker milletiz. Bizim asker ki, şimdilerde Suriye topraklarında terörist guruplarla savaşıyor. Türk Ordusu, sadece bu milletin değil, dünyanın gözbebeğidir. Dünyanın güvencesidir.

15 Temmuz olaylarında gördük ki, terör örgütleri ordumuzun da içine sızmış. 15 Temmuz olayları nedeniyle 30 Ağustos Bayramı kutlamaları iptal edildi. Artık öyle şehrin içlerinde tanklar, toplar geçmeyecek. Geçmişte 30 Ağustos’lar görkemli kutlanırdı. Her ilin garnizonlarında 30 Ağustos Baloları yapılır, bütün siviller askerlere, komutanlara şirin gözükmek, yağ çekmek için kuyruğa girerdi. Artık bunların hiç biri yok.

Ama 30 Ağustos Bayram’dır. 30 Ağustos bu ulusun Mustafa Kemal Atatürk komutasında, tamamen milletten oluşan neferlerle bu vatanı düşmanlardan temizlediği tarihtir.. İçinizde kutlayın bu büyük bayramı. İçindeki çürükleri, hainleri temizlenmiş Türk Askeri’ne, Türk Ordusu’na güvenin.

30 Ağustos Zafer Bayramı  kutlu olsun.. Sakın ola ki, Atatürk hakkında en küçük bir kuşku duymayın. Sakın ola ki, Atatürk’ün bu vatan için yaptıklarını küçümsemeyin.. Atatürk sevgisi, bu milletin her ferdinin içinde çok güçlü bir şekilde devam etmelidir. Varlığımızı, vatanımızı, özgürlüğümüzü, bayrağı, ezanı,  demokrasiyi, sahip olduğumuz her şeyi 30 Ağustos’ta noktalanan büyük Kurtuluş Savaşı’na borçlu olduğumuzu da sakın unutmayın.

Denizli de teleferik yapmış

Pazar günü ulusal gazetelerde okudum. Denizli Belediyesi,  kentteki toplu taşımanın yükünü teleferik sisteminin üzerine kurgulamış. Daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesi Uludağ Teleferiği’ni yenilemiş, kapasitesini yükseltmişti.  Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin ilk işi, kentte teleferik sistemini kurmak oldu. Denizli’de de Ordu’da da insanlar teleferikten çok memnun. Samsun tramvay yaptı. Hala Samsun’da tramvay kavgası devam ediyor.

Özellikle Kocaeli gibi toprakları dar, nüfusu fazla illerde toplu taşıma için yerin altını veya havayı kullanmak zorundasınız. Yerin altına metro yapmak lazım ki, maliyeti çok fazla. İnşaatı zahmetli, süresi uzun.. Havayı kullanmak ise, hem çok daha kolay hem maliyeti daha az. Aslında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, daha önce bu kente “Monoray” sözü vermişti. Havadan, tek ray üzerinde giden yolcu kabini.. Dünyada örnekleri var, İstanbul yapmaya hazırlanıyor.

Monoray’dan vazgeçildi. Yapılamadı. Sonra “teleferik” sözü verildi. Özellikle İzmit’te toplu konutların, yerleşim alanlarının kuzeye tepelere taşınmasının ardından, Umuttepe’deki KOÜ’ye karadan ulaşımın çok zor hale gelmesinin ardından “teleferik” ön plana çıktı. Bugünkü Perşembe Pazarı veya SEKA İlkokulu’nun (şimdi adı Nuh Çimento İlkokulu) yanındaki boşluk teleferik için merkez seçilmişti.

Eski Genel Sekreter Münir Karaloğlu, 2008 yılında beni teleferik için başlangıç noktası olan yere götürmüş, mevcut Atatürk Anıtı’nın üzerinden geçip, önce Orhan’a, sonra Bağçeşme’ye, oradan Cedit-Erenler Bölgesi’ne, Topçular’a, son olarak da Umuttepe’deki KOÜ Yerleşkesi’ne uzanacak teleferik hattını anlatmıştı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, teleferik sistemini ısrarla “Yap-İşlet-Devret” sistemiyle yaptırmak istedi. Ama yatırımcı bulamadı. Çünkü İzmit gibi bir şehirde böyle bir sistemin nasıl para basacağını iyi anlatamadı.

Monoray olmadı, teleferik olmadı. Toplu taşıma tıkandı. 2014 öncesi, “Tramvay yapacağız” dediler. Yapıyorlar ya da yapmaya çalışıyorlar. Şehrin hali ortada.

Bu şehirde tramvay yerine teleferik yapmaya kalksaydık, alt yapıların deplase işi olmayacaktı. Teleferik için ayak yerleri belirlenecek, ayaklar dikilecek, çelik hatlar çekilecek, kabinler konulacaktı. Şehir, inşaat aşamasında hiç böyle çile çekmeyecekti. Sistem tamamlanınca,  şehir merkezi ile tepelerdeki yerleşim alanları ve üniversite arasında ulaşım sorunu kalmayacaktı.

Hala ısrar ediyorum. Tramvay işi İzmit için yanlıştır. Üstelik ben bu işin inşaatının bu kadar çetrefilli, bu kadar rahatsız edici olacağını da sanmıyordum. Tramvayı inşallah bitirecek ve çalıştıracağız. Görürsünüz, İzmit için çok büyük faydası olmayacak. Üstelik şehrin bazı bölgelerinde araç trafiği daha çok aksayacak. Teleferik yapsaydık,  İzmit’in toplu taşıma sisteminde çok önemli bir rahatlık sağlarken, İzmit’e bu kadar çile de yaşatmazdık.

Bakın Ordu yaptı, Denizli yaptı. Belki başka iller de yapmıştır haberimiz yok. Caddeleri, sokakları bu kadar dar, asıl ulaşım sorunu (batı-doğu) yönünde değil (kuzey-güney) yönünde olan bu kentte  “havadan ulaşım” en mantıklı, en kolay ve en ekonomik çözüm olacaktı.

Bırakın İzmit ulaşımında tramvayı kullanmayı. Yıllardır sözünü ediyoruz ama hala Kartepe zirvesine tramvay işini bile başlatamadık. Bu iş de ne zaman yapılacak merak ediyorum.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1887 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum