Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KYÖD

A+A-

KYÖD Yönetimleri hep çok çalıştı. Her gelen yönetim bir önceki dönemi aşan başarılara ulaşmak için çaba gösterebildi.  Yeni yönetimin de aynı çabayı göstereceğinden kuşku duyulmamaktadır. Şimdiye kadar sergilenen alışkanlıklarda ortaya çıktığı gibi, fedakarca yapılan çalışmalarla daha fazla başarıya ulaşma kaygıları bazı hataların oluşmasına neden olabilmektedir. KYÖD’ ün diğer organizasyonlardan farklı olarak,  bunların tartışılabilmesi, çözümler aranması önemlidir. Yapılanların hepsi kabul edilebilir daha iyiyi arama kaygılarından kaynaklanmaktadır. Aşılması gereken ne kadar çalışılırsa çalışılsın, ne kadar fedakarlık yapılırsa yapılsın, değişen, çeşitlenen sorunların çözülememesi, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanamamasıdır.

KYÖD’DE DEĞİŞİM İHTİYACI

KYÖD’ün yönetim anlayışının değişmesine, yönetime kimler gelirse gelsin KYÖD özgünlüğünün ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımlarıyla yönetilmesine ihtiyaç vardır. Bu durum yaşadığımız hayatla paralellik göstermektedir. Nasıl ki değişen, gelişen Türkiye’nin sorunları, ihtiyaç ve beklentileri eski alışkanlıklar üzerinden sürdürülen siyasetlerle yeterince karşılanamıyorsa, KYÖD de aynı açmazlarla karşı karşıyadır.

DEMOKRATİK KURUMSAL ETKİLEŞİM PLATFORMU İŞLEVİ

KYÖD, Kocaeli’ nin ihtiyaç duyduğu, demokratik kurumsal etkileşim platformu işlevini yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu ihtiyacı önemli oranda karşılayabildiği bile söylenebilir. Eksikliği duyulan, yaptığı çalışmaları eski alışkanlıklarla, kurtarıcı aydın yaklaşımlarıyla yapması, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamamasıdır. Kurtarıcı aydın alışkanlıkları ne kadar başarılı olursa olsun, ne kadar fedakarca yapılırsa yapılsın, belirleyiciliği, karar vericiliği, risk almayı, etkileşimi, değişimi, gelişimi sahiplenen ve uygulayan yukarıdan aşağıya işleyişlerle sağlanan ben merkezli yaklaşımları yansıtmaktadır. Kapsayıcılığı, demokratikliği, eşitlikçiliği, evrenselliği, çoğulculuğu, vb. değerleri, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla üyelerinin ve katılımcılarının belirleyiciliğiyle yapabilirliğe taşıyamamaktadır. Demokratik kurumsallıkla sürdürülebilecek, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak anlayışı sağlanamadığı için kendi anlayışını merkez kabul eden yaklaşımların sergilenmesi ortaya çıkabilmektedir.

KYÖD’ÜN KOCAELİ’DEKİ YERİ VE KARŞILIĞI

KYÖD 1947 yılında, Kocaeli’nin yükseköğrenim görmek isteyen gençlerinin girişimiyle kurulmuştu. Kuruluşunda belirleyici olan, dayanışmak, değişmek, gelişmek ihtiyaçlarıydı. Kuruluşuyla birlikte ortaya çıkan ihtiyaçlar Kocaeli’nin içerisinde bulunduğu koşullara göre en verimli şekilde karşılanmaya çalışıldığı bilinmektedir. 1960’lı Yılların sonlarında yoğunlaşan öğrenci hareketlerinden KYÖD de etkilendi. Türkiye’nin değişimi, gelişimi yönündeki arayışlar KYÖD bünyesinde çok yoğun tartışılıp, değerlendirildi. KYÖD’ün özgünlüğü o dönemde ortaya çıktı. KYÖD farklı anlayıştaki üyelerinin ve etkileşim içerisinde bulunduğu eğilimlerin yönlendirmelerine rağmen her hangi bir bir siyasi anlayışın mutlak bağımlılığını yansıtan konuma sürüklenmedi. Çeşitliliğini, arayışını, en iyiye ulaşma kaygısını kuruyup, sürdürebildi.

KYÖD’ÜN YÜKSEKÖĞRENİMLİLERLE YENİDEN AÇILMASI

12 Eylül 1980 darbesi, Türkiye’ deki bütün siyasi hareketleri ve sivil toplum kuruluşlarını sonlandırmış, birikimlerini yok edip, yargılamıştı. KYÖD’ün 12. Eylül darbesi sonrasında yeniden açılması ihtiyacı, hissettirdiği, yansıttığı, kabul edilebilirliğe taşıdığı özgünlüğüdür. KYÖD 1993 yılında yeniden kurulurken, dönemin koşulları nedeniyle “yükseköğrenimini tamamlamışların” organizasyonu olarak kurulabildi. KYÖD’ün özgünlüğü gözetilmeye çalışılsa da, yükseköğrenim görmeyi hedefleyen gençlerle, yükseköğrenimini tamamlayanların, koşulları ve sorumlulukları farklıydı. KYÖD’ün yükseköğrenimini tamamlamış üyeleri, hayata tutunma mücadelelerini, kendilerini en verimli gerçekleştirme çabalarını sürdürürken, yükseköğrenim görmeye çalışan öğrencilere katkıyı da gözeten çalışmaları yapmaya çalıştılar. Yeniden açılmasını sağlayan yükseköğrenimliler “statüsü” zaman içerisinde KYÖD’ü Kocaeli’ nin entelektüel demokratik etkileşim platformu konumuna taşıdı.

KYÖD’DE BASKIN OLAN ANLAYIŞ

Kocaeli’nin entellektüel kültürünü yansıtan konuma ulaşan KYÖD’ ün, kapsayıcılığı, demokratikliği, eşitlikçiliği, evrenselliği, çoğulculuğu eski özgün duyarlılıklarla karşılanmaya çalışılıyordu. Değiştirici, geliştirici, dönüştürücü birikimin, daha önceki yaşanmışlıkların etkisiyle, tutkuyla yerine getirilmeye çalışılması, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasına yetmedi. KYÖD özgünlüğü, kurtarıcı aydın alışkanlıklarıyla, fedakarca, yerine getirilmeye çalışıldığı için üyelerinin en verimli birikimi demokratik kural ve kurumlarla, kendiliğinden işleyen özgürlükçü mekanizmalarla sürdürülebilirliğe taşınamadı. KYÖD özgünlüğü, kurtarıcı aydın yaklaşımlarının aşılamaması nedeniyle, kurumsal demokratik sürdürülebilirlik ihtiyacını karşılayamaz hale geldi.

KYÖD’ÜN KENDİSİNİ TEKRAR EDEN HALİ

KYÖD’ün sürüklendiği, kurtarıcı aydın anlayışını yansıtan yaklaşımları, ekonomik sıkışmışlık nedeniyle görünürlüğe ulaştı. KYÖD, ekonomik sıkışmışlığını kurtarıcı aydın eğilimleriyle de çözebilecek güçtedir. KYÖD ihtiyaç duyulan demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayamazsa, sorunlarını çözse bile kendisini tekrar eden eğilimleri sergilemiş olacaktır. Kendiliğindenliğin olmazsa olmazlığı, gönüllülüğün ve memnuniyetin vazgeçilmezliği, demokratik kurumsal işleyişler, saydam/denetlenebilir, hesap verebilir duyarlılıklar ve görünürlükler kurumlaştırılabilmelidir.  KYÖD’ ün üyeleriyle sağladığı çeşitliliğin, farklılığın, yeterliliğin, birikimin, duyarlılığın, mesleklere, ihtiyaçlara, ilgi alanlarına göre, katılımlı çalışmalarla KYÖD tartışmaları, değerlendirmeleri, raporları olarak yansıtılması ihtiyacı karşılanmalıdır. Kocaeli entellektüel birikiminin, ekonomik, siyasi, adalet, kültür/sanat, çevre/sağlık, ticaret/sanayi vb. alanlarda Kocaeli’den Türkiye’ye, Türkiye’den Kocaeli’ ye ve her iki alanla birlikte dünyaya bakışının yansıtılmasına, tartışılmasına değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.

Bu yazı toplam 1201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.