1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KYÖD 72. dönemi kokteylle açtı
KYÖD 72. dönemi kokteylle açtı

KYÖD 72. dönemi kokteylle açtı

KYÖD 72. çalışma dönemine kokteylle “merhaba” dedi.

A+A-

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) 72. çalışma dönemini, sosyal tesislerinde kokteylle açtı. Açılış törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, KYÖD Başkanı Didem Turan, İzmit Belediye Başkan Vekili Hakan Tanta, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Biz İzmit’iz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Murat Kürekci ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

GÖÇMEN KUŞLAR GİBİ

Açılış konuşmasını gerçekleştiren KYÖD Başkanı Didem Turan, bu açılışın bir gelenek olduğunu ifade ederek, “Her sezon yaz ayının bitiminde göçmen kuşların yuvalarına dönüşü gibi KYOD’lüler de adeta ikinci yuvalarına dönerler. Dostluklar yeniden pekiştirilir. Özlemler giderilir. Kente dair sohbetler edilir ve ardından hummalı bir çalışma sezonu başlar. KYÖD yaşadığı kentin sorunlarına her zaman çözüm ortağı olmayı seçer” ifadelerini kullandı.

foto3-002.jpgfoto5-002.jpg

KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM

Turan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilim ve Akıl bizim ana rotamızdır. Birçok farklı meslekten donanımlı yetkin üyeleriyle KYÖD bu kentte her zaman kentin karar verici dinamiklerinden biri olmuştur. Bizi bir araya getiren bu ülkeye ve kentimize ve insanımıza duyduğumuz sevgi ve sorumluluk duygumuzdur. 72 yıl önce Talebe Cemiyeti olarak ilk kurulduğumuzda kentin geleceğine ışık tutarak gençlere nasıl kol kanat gerdiysek bu gün de aynı ruh ve heyecanla çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRECEĞİZ

KYÖD’ün de içinde yer aldığı Kocaeli Akademik Odalar Birliği adıyla yürüttüğümüz kent sorunlarına bilimsel çözüm önerileri sunma çalışmalarımız sürüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesince kentimize yapılması planlanan Katı Atık Yakma ve Bertaraf tesisi konusunda akademik odalar olarak bir rapor hazırlayıp hem belediyeye hem de kamuoyunun bilgisine sunmuş idik. Gelişen süreçte bu tesisle ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin de KAOB ile ortaklaşa komisyon oluşturma kararı neticesinde katı atık bertarafı yönetimi ve tesis yer seçimi komisyonu olarak iki ayrı komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon çalışmaları neticelendiğinde kamuoyunu bilgilendireceğiz.

img_8552.jpgkatilim-150.jpg

TARİHİ YÜRÜYÜŞ YOLU ROTALARI

KYÖD olarak bu kentin sorunlarının çözümlerinin bir parçası olmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz dönem başladığımız ve bu yıl da devam ettiğimiz bir diğer çalışmamız da bu kentin doğası tarihi ve kültür değerlerinin gelecek nesillere korunarak aktarılması hedefiyle başlattığımız: Tarihi yürüyüş rotalarının ortaya çıkarılması çalışmamızdır. Geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığımız üzere Kültür Rotaları Derneği ile ortaklaşa yürüttüğümüz AB projesi çerçevesinde ilimizden geçen rotanın İzmit İznik arasında kalan kısmının hoşgörü yolu adıyla bu proje kapsamında tanıtımı yapılmış ve Uluslararası Kültür Rotası olarak Avrupa Konseyi'ne başvurusu da yapılmıştır. Rotanın korunması ve tanıtımı konusunda katkı ve destekleri için İzmit Belediyemize ve Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

foto2-009.jpgfoto4-001.jpg

TAKİBİNİ SÜRDÜRÜYORUZ

Ayrıca rotanın yerel yürüyüş grupları tarafından yürütülmeye başlandığını ve eskiyen işaretlerinin yenilendiğini görmek de bize ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bundan sonraki adımlarda rotanın geçtiği Başiskele Belediyemizle de temas ve çalışmalarımız olacak. KYÖD, çevre duyarlığını kentimizle sınırlı tutmadı. Geçtiğimiz aylarda Kaz Dağları’nda altın madeni açılması neticesi oluşan haklı kamuoyu tepkisini madenin sahibi Kanadalı şirketin ülkesine taşıdık. Amacımız Kanada’da yer alan çevre ve doğaya duyarlı sivil toplum örgütleri ile irtibata geçerek konuyu uluslararası mecraya taşıyarak haklı tepkimize toplumlar arası duyarlılık geliştirerek doğa ve orman kıyımının sadece lokal bir sorun olarak görmenin ötesine taşımaktır. Bu meselenin de takibini sürdürüyoruz.”

img_8658.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum