1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KYÖD VE KOCAELİSPOR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KYÖD VE KOCAELİSPOR

A+A-

Bilgi toplumu kurallarının belirleyici hale gelmesinde, iletişim devriminin, bilişim teknolojisinin temel olduğu bilinen gerçekliktir. İnsanlığın ulaştığı bu düzey, bireyin özgürlüğüne, insanın kendisini en verimli gerçekleştirmesi ihtiyacına önemli katkılar  sunmaktadır. Her birey, her kurumsal işleyiş istese de, istemese de, bu teknolojilere, bu işleyişe, bu anlayışa uyum göstermek zorundadır. İnsanlığın ulaştığı bu düzeyden  yararlanabilmek için, değişen, gelişen, başarıyı sürdürülebilir kılan anlayışı temel almak zorunluluk haline gelmiştir. Bu temel yaklaşım, bireyin yaşamını sürdürmesinde ve verimli kılmasında olduğu kadar, kurumsal organizasyonlarda da, olmazsa olmazlık durumundadır. Kocaeli özgünlüğünü en iyi yansıtan KYÖD ve KOCAELİ  SPOR,  bu kapsamda değerlendirilmelidir.
 

KYÖD
Kocaeli Yüksek Öğrenimliler Derneği’nin kuruluşu, mücadelesi, çok partili sistemin başlangıcı  ve gelişim süreciyle oluşan dinamiklerle örtüştüğü için önemlidir. Kocaeli ve çevresi gençlerinin yüksek öğrenim görme imkanlarına kavuşması, değişmesi, gelişmesi, kalkınma mücadelesine katkıda bulunulması için, öğrenci hareketi kapsamında oluşan girişim, 1980 darbesiyle sonlandırılmıştı. Darbe döneminin düzenlemeleri, yüksek öğrenim görenleri kontrol altında tuttuğu, organize olmalarını engellediği için, daha sonraki dönemlerde, yüksek öğrenimlerini tamamlamışların sivil toplum kuruluşu haline dönüştü. Yüksek öğrenimini tamamlamışların organizasyonuna dönüşülmesinden sonra da, yüksek öğrenimini tamamlama güçlüğü çekenlere katkı verilerek, kuruluş döneminin anlayış ve mücadelelerini unutmamak gözetilmeye çalışıldı. Dünya değişti ve Türkiye de değişti. Değişen Türkiye koşullarında, yüksek öğrenim görmek, katkı vermek, sosyal, fikirsel organizasyonların içerisinde yer almak  koşulları değişti. KYÖD’ün mücadelesi o dönemin şartlarına göre yaşanmış gerçekliktir ve öyle kalacaktır. Günümüz koşullarına göre yeniden inşa edilmesi gereken, KYÖD duyarlılığının, bireyin özgürlüğü ve kendisini en verimli gerçekleştirmesi temelinde, değişen, gelişen, başarıyı sürdürülebilir kılan kurumsallığa taşınmasıdır. KYÖD’ ün geçmişteki anılarına bağlı kalarak sürdürülen, yardım, katkı vb. aktivitelerin kimseye zararı yoktur ve sürdürülmelidir.  KYÖD’ ün değişen ve demokratik dönüşümünü tamamlamaya çalışan Türkiye’ ye katkısı, Kocaeli’nin özgün, entelektüel düzeyine, tartışma, çalışma ve görüş alanları üretme platformuna dönüşmesiyle mümkün olabilecektir. Dünya’ da ve Türkiye’ de yaşanan sorunları doğal gündemi kabul eden yaklaşımla, bütün görüşlerin,  çeşitliliğin, tartışabileceği, öneriler geliştirebileceği kurumsallık gözetilebilmelidir.  


KOCAELİSPOR
Kocaeli sporun oluşum ve gelişim seyri de, Kocaeli özgünlüğünü ve dinamizmini yansıtan özellikleri barındırmaktadır. Özgün bir farklılık olarak görünürlük kazanan sportif yeterlilikleri, Ülke düzeyinde yarışlara katılabilecek sürekliliğe taşınmak için oluşturulmuştur. Ülke düzeyinde sportif yarışın koşulları profesyonellik dediğimiz daha kapsamlı gereksinimlerin karşılanmasıyla sağlanabilmekteydi. Profesyonel spor organizasyonunun ihtiyaçları çeşitli dönemlerde, yetkili ve ilgili şahıs ve kurumların eğilimlerine göre karşılanmaya çalışılarak önemli başarılar kazanıldı. Dönemsel duyarlılığa, yetkili ve sorumluların ilgilerine ve anlayışlarına bağlı olan bu göreceli işleyiş, değişen, gelişen, başarıyı sürdürülebilir kılan kurumsallığa taşınamadığı için sorunlar yaşanmaya başlandı. Kocaeli Spor’ un yaşadığı sorunlarının, kendine özgü farklılığı olmakla birlikte, bütün kent takımları benzer göreceli anlayışlarla yönetildikleri için süreklilikleri bilinemezliklerle karşı karşıyadır. Kent insanının özgünlüğünü, çoşkusunu, yapabilirliğini, sportif yarış kapsamında yansıtması, kentte faaliyet gösteren, kazanç sağlayan, yetki kullanan, bütün kurum ve kişilerin ortaklığıyla aşılabilecektir. Kentte faaliyet gösteren, kazanç sağlayan, yetki kullanan kişi ve kurumların, anonim ortaklık temelindeki katılımcılığı, Kocaeli farklılığının sergilenebilmesinde belirleyici önemdedir.

 

Bu yazı toplam 2616 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.