1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KYÖD’de Atatürk paneli
KYÖD’de Atatürk paneli

KYÖD’de Atatürk paneli

Atatürk’ün naaşının İzmit’ten Ankara’ya nakledilişinin 78’inci yılı nedeniyle bugün KYÖD Sosyal Tesisleri’nde bir etkinlik düzenlendi.

A+A-

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Eğitim İş ve ÇYDD’nin ortak organizasyonuna Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doc. Dr. İbrahim Şirin, Kocaeli ADD üyesi Numan Gülşah, Kocaeli ADD Başkanı Orhan Özdemir konuşmacı olarak katıldı. Panele katılım da hayli fazla oldu. Doç. Dr. İbrahim Şirin, “Atatürk’ü tanımadan O’nun hakkında övgü ve hakaret edici konuşmalar var. Bu çok büyük bir yanlışlık ve hatadır. Dünya devlet adamlarında yer alan Atatürk, Türk ulusu için büyük bir şanstır” dedi.

ŞİRİN: “HER KUŞAK KENDİ TARİHİNİ YAZAR”
“Bir imparatorluk bakiyesinden bir ulus devlet yaratmak, dünyanın en zor işidir” diyen Doç. Dr. Şirin, Mustafa Kemal’in bu zor işe talip olduğunu ve asıl mücadelenin de bundan sonra başladığını aktardı. Şirin, şunları aktardı:
“- Ekonomik olarak çökmüş, nüfus olarak azalmış, iktisaden zayıf, kültürel olarak zayıflamış bir bakiyeden yepyeni bir cumhuriyet yaratma düşü Mustafa Kemal’in gerçekleştirmek istediği bir düştü. Bunu kısmen gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Ama gerçekleştiremediği kısımlar da vardı. Kendisini çok erken bir yaşta kaybediyoruz. Mustafa Kemal, kültürel anlama çok önem atfetmiş olmasına rağmen bu alanda istediklerini gerçekleştiremediğinin farkındaydı. O Cumhuriyeti genç nesillere emanet etti. Emanet etmesinin arkasında kendi kuşağının değil, yeni fikirlerle, yeni düşüncelerle yetişmiş yepyeni bir kuşağın Cumhuriyeti ilelebet muhafaza edebileceğini düşünüyordu. Cumhuriyet’in kültürel alanda yapmaya çalıştığı evrim tamamlanmış değil. Hala bu anlamda atılımlara ihtiyaç var. Günümüz kuşağı, dünyayı okuyan, ülkesinin sorumluluğunu üzerine almış ve tamamlanmış bir kuşak değil. Bu anlamda eksik kaldığını söyleyebiliriz”


Atatürk’ü doğru tanıyamamamızın sebebinin, araştıran değil, kulaktan duyma sözlerle yetinen bir toplum olmamızdan kaynaklandığını anlatan Doç. Dr. Şirin, “Toplum olarak kulaktan duyduğumuz ile yetiniyoruz. Biraz da tembel bir toplumuz, araştırma ihtiyacı çok fazla hissetmiyoruz. 50 sene önce yazılan tarih ile bugün yazılan tarih arasında da çok ciddi fark var. Her kuşak tarihi yeniden yazar, her kuşağın tarihe soracağı sorular farklıdır. Dolayısıyla yeni malzemeler çıkmıştır. Yeni bakış açıları çıkmıştır. Her kuşağın yeniden cumhuriyeti, milli mücadeleyi, Mustafa Kemal’i kendi konumuna ve konjonktürüne uygun bir şekilde yazması gerekiyor. Bu materyalden de şu anda mahrumuz. Mustafa Kemal otobiyografik ve biyografik anlamda ihmal edilmiş bir kahramandır. Yeni kuşak tarihçilerin bu konuya eğilmeleri gerekiyor. Çünkü çok bilinmeyen var. En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi en çok bildiğimizi zannettiğimizde aslında en az bildiğimizi anlıyoruz. Mustafa Kemal konusunda da 30-40 bin civarı yayın olmasına rağmen Mustafa Kemal’in doğum tarihi ve kütüğüyle ilgili olarak kısa zaman öncesine kadar elimizde net bir bilgi yoktu. Mustafa Kemal’in soyağacı ile ilgili bu yakınlarda bir kitap yayınlandı. Mustafa Kemal’in nerden gittiği, aile kökeninin nereye dayandığı, resmi belgelerden artık bunu biliyoruz. Ve bunu da ortaya çıkaran bir tarihçi değil bir imamdır. Bu konuyu kendine dert edinmiş, bizzat Osmanlı arşivi belgelerine gidilerek yapılmış bir çalışma. Bu da üzerinde çok düşünülmesi gereken bir durumdur. Yani bunu dert edinecek insanların olması gerekiyor ki bu tür konular ortaya çıksın” dedi.


Doç. Dr. Şirin, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk tarihi için önemli bir değer olduğuna vurgu yaptı. Diğer konuşmaların ardından panel sonunda ÇYDD tarafından Milli Eğitim Bakanlığının Proje okullarına yönelik başlattıkları kampanya için imza da toplandı. 

Şennur YILDIZ
 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.