1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KYÖD’ÜN SÜRDÜRÜLEMEZLİĞİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KYÖD’ÜN SÜRDÜRÜLEMEZLİĞİ

A+A-

Toplumcu değerlerle etkileşim içerisinde bulunan organizasyonların sürdürülemezlikle karşı karşıya kalmaları tesadüf değildir. İnsanı, çatışmasızlığı, değişimi, gelişimi, özgürlüğü merkeze alan duyarlılıkların, değişen, çeşitlenen sorunları, ihtiyaç ve beklentileri karşılamakta zorlandıkları evrensel gerçekliktir. Toplumcu duyarlılıkların, kapsayıcılıkla, demokratiklikle, eşitlikle, özgürlükle, çoğulculukla ilgili beklentileri yapabilirliğe taşımak yaklaşımları tartışmalı haldedir. Siyasi düşünce tarihine göre Türkiye’deki toplumsal duyarlılıkların evrensel, toplumsal, demokratik değerlerle etkileşimindeki eksikler, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik birikimleri ve alışkanlıklarıyla ilişkilidir. İnsan haklarıyla, çatışmasızlıkla, demokrasiyle, eşitsizlikle ilgili sorunların, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımlarıyla aşılması ihtiyacı karşılanamamaktadır. İçerisinde bulunulan durumun aşılması için yüzleşmelere, tartışmalara, değerlendirmelere, değişimlere, dönüşümlere, yeniden yapılanmalara ihtiyaç vardır. Türkiye’deki toplumcu duyarlılığın, aydın, kurtarıcı, fedakar, belirleyici birikimi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınabilirse beklentiler karşılanmaya başlayabilecektir.  

KYÖD’DE YAŞANANLAR
KYÖD’ün, içerisinde bulunduğu ekonomik sorunlar nedeniyle sürdürülemez hale geldiği bilinmektedir. Uzunca bir dönemdir ekonomik sorunları, farklı anlayışları temsil eden yönetimlerce karşılanmaya çalışılsa bile aşılamıyordu. KYÖD’de ekonomik sürdürülebilirlik kaygısını merkeze alan yönetimler, harcamaları, masrafları, geliri ve gideri dengeleme çabaları nedeniyle daha kabul edilebilir olarak değerlendirilmektedir. KYÖD yönetimini, ekonomik sürdürülebilirlik kaygısını yeterince gözetmeden, daha aksiyoner, daha toplumcu yaklaşımlarla yönetme çabası sergileyenler ise sürdürülemez hale gelinmesinin sorumluları olarak görülmektedir. Daha aktif ve daha toplumcu olmak adına masrafların, harcamaların, gelirin, giderin yeterince gözetilmemesi, yanlışlara ve hatalara sebep olmaktadır ancak, yaşanan ve karşılanamayan sürdürülemezlik sorununun yegane sebebi değildir. Benzer değerlerle etkileşim halinde olan iki yaklaşımın karşı karşıyalığı aşılamazsa, KYÖD dönemini tamamlamış, tasfiye haline sürüklenen sivil toplum kuruluşu haline gelecektir.

KYÖD’ÜN TÜRKİYE’ NİN DİNAMİKLERİYLE İÇ İÇELİĞİ
KYÖD, Türkiye’nin demokratik değişiminin ve gelişiminin bütün sorunları ve dinamikleriyle iç içe olma özgünlüğüne sahiptir. 1947 Yılındaki kuruluşu, Kocaeli’nin gençlerinin, hayata tutunma mücadelelerini, kendilerini en verimli gerçekleştirme çabalarını gerçekleştirmek hedefleriyle birlikte Türkiye’nin bütün sorunlarını ve çözümlerini sahiplenen dinamizmiyle de örtüşüyordu. Zap suyunun geçit vermezliğine çözüm aramaları ve İstanbul’ da öğrenim görenler için edinilen ve yönetilen öğrenci yurdu hikayeleri bu nedenlerle en özgün KYÖD yaşanmışlıklarıdır. Yüksek öğrenim gençliğinin siyasallaştığı dönemde KYÖD özgünlüğünün sürdürülebilmesi ise, bütün farklılıkları bünyesinde taşıyabilen ve bütün farklılıkları aşabilen, aramak,öğrenmek, değişmek, gelişmek dinamizmini hissetmeleriyle ilgiliydi. 

12 EYLÜL 1980 DARBESİ SONRASINDA KYÖD
KYÖD, 1993 yılında yeniden açılırken, mevcut yasalar nedeniyle, “yüksek öğrenimlerini tamamlamışların” organizasyonu olarak açılabilmişti. Yüksek öğrenimlerini tamamlamışların, hayata tutunma mücadelelerinin, kendilerini en verimli gerçekleştirme çabalarının ortaya çıkardığı, etkileşim, belirlenme, tanınma, kabul görme ihtiyaçları, KYÖD özgünlüğü kapsamında karşılanmaya çalışılıyordu.

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ MİSYON
KYÖD bünyesinde ağırlıklı konumda olan toplumcu düşünce eğilimlilerinin, demokratik dönüştürücü siyaseti temsil etmek, yapabilir kılmak misyonunu sahiplendikleri bilinmektedir. Bu eğilimlerin demokratik dönüştürücü yaklaşımlarını, kendi konumlarını merkeze alarak karşılamaya çalıştıkları da bilinmektedir.  Bütün sorumlulukların, ele geçirmek, belirleyici olmak kaygılarıyla karşılanmaya çalışılması bu nedenlerledir. Bütün siyasi partilerde ve KYÖD’ de yaşananlar, aşılamayan, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan, kendisini tekrar eden alışkanlıklar nedeniyledir. 

KYÖD’ÜN YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ
KYÖD, Kocaeli’nin en etkili demokratik/kültürel etkileşim platformudur. Demokratik kurumsal arayışların, tartışmaların, değerlendirmelerin yapılabileceği sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’nin içerinde bulunduğu, demokratik dönüşüm döneminin sorunları, ihtiyaç ve beklentileri, tartışılabilir, değerlendirilebilir, çözüm önerileri geliştirilebilirse dinamizmle bütünleşme sağlanacaktır. Türkiye’nin vazgeçilmezliğe taşıdığı, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanması ihtiyacı KYÖD’ün de olmazsa olmaz yaklaşımıdır. Demokratik Hukuk Devletinin, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu inşasına katılım ve katkı KYÖD’ ün de temel hedefidir. KYÖD’lüler, ele geçirme alışkanlıklarıyla, belirleyicilik hedefleriyle, ben merkezli yaklaşımlarıyla yüzleşebilir, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyabilecek arayışlara yoğunlaşabilirlerse, hem KYÖD’e, hem üyesi oldukları partilere ve hem de topluma daha iyi katkı sunmuş olacaklardır.

Mustafa OKÇU

Bu yazı toplam 1245 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.