1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Laik Bilimsel Eğitim Mitingi’ne davet
Laik Bilimsel Eğitim Mitingi’ne davet

Laik Bilimsel Eğitim Mitingi’ne davet

KESK, TMMOB, PSAKD, Hacı Bektaşveli Anadolu Kültür Vakfı, AABK, Garip Dede Kültür ve Cem evi Derneği, Demokratik Alevi Derneği ve Alevi Kültür Dernekleri tarafından yeni eğitim müfredatı ile ilgili Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenlendi.

A+A-

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Hicran Turan, herkesi 17 Eylül tarihinde İstanbul Kartal Meydanı’nda saat 13.00’de gerçekleşecek olan Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilinde Eğitim Mitingi ’ne davet etti. 

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Hicran Turan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 
-“37 yıl önce halklarımızın, emekçilerin ve gençlerin yaşamlarına bir karabasan gibi çöken 12 Eylül faşist darbesi o güne kadar emekçilerin yoğun mücadeleler ile kazandıkları hakların üzerinden bir silindir gibi geçmiş, Türkiye halklarının biriktirdiği tüm değerleri ezen tank paletlerinin sesi olmuştur. Faşist cunta vakit kaybetmeden, devletin resmi ideolojisi olarak tekçi Türk- İslam sentezini uygulamaya koymuş, önce din derslerini zorunlu hala getirmiştir. Ülkemiz adeta cezaevine çevrilmiştir. Eğitim iktidarlar için elverişli bir ideolojik aygıt işlevi görür ve özellikle radikal siyasi değişimlerin yaşandığı dönemlerde en fazla müdahale edilen alanlardan birini oluşturur. 15 senedir iktidarını sürdüren AKP’nin de piyasacı dinci bir gündemle eğitim alanına köklü müdahalelerde bulunması şaşırtıcı değildir. 

MESCİT YERİNE LABORATUVAR
Eğitim alanında laik, bilimsel eğitim karşıtı politikaları ve bunların yansımaları olarak müfredat, ders kitapları, dini vakıf ve cemaatlerle imzaladığı protokoller, özel okullara teşvik, sözleşmeli öğretmenlik uygulamaları üzerinden eğitimi piyasalaştırma uygulamaları yoğunlaşmıştır. Çocuklarımızın bugünü ve yarını için laik bilimsel parasız ve anadilinde eğitimde ısrarcıyız. Çocuklarımızı ve geleceğimizi karanlığa teslim etmeyeceğiz. Eğitimde zorunlu din dersi uygulamasına son verilmeli, bilimsellikten uzak hurafelerle dolu akıl dışı öğretim programları derhal terk edilmelidir. Ders kitaplarına sokulan cihat, şeriat gibi kavramların derhal demokrasi, laiklik, eşitlik gibi kavramların olduğu, mescit yerine laboratuvar, kütüphane olan okullar istiyoruz. Herkesi 17 Eylül tarihinde İstanbul Kartal Meydanı’nda saat 13.00’de Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilinde Eğitim Mitingi’ne davet ediyoruz.”

Ayşegül KALAYCI
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.