1. HABERLER

  2. Levent Yarımel’in ardından
Levent Yarımel’in ardından

Levent Yarımel’in ardından

Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel’in görev değişikliğine şaşırdım diyemem.

A+A-

İçişleri Bakanlığı’na Süleyman Soylu’nun getirilmesinden sonra emniyet teşkilatında yeni bir yapılanmaya gidilmesi zaten bekleniyordu.

Soylu’nun göreve gelir gelmez dar kapsamlı değişime gittiği bir başka liste vardı.

Levent Yarımel o listede yer alıp, ilk değişen isimlerden biri olsaydı, Kocaeli’de özellikle Fetö/PDY operasyonlarıyla ilgili ciddi bir aksama yaşandığı söylenebilirdi. Yarımel, daha geniş kapsamlı ikinci listede yer aldı.

İçişleri Bakanlığı’nda Efkan Ala’nın yerine Süleyman Soylu’nun getirilmesi nasıl bir kan değişimi ve emniyet teşkilatında canlanma için yapılmışsa, Levent Yarımel’in de içinde bulunduğu 61 kişilik emniyet müdürleri değişikliğini de bu işin bir parçası ve devamı olarak kabul etmek gerekir. Ama listeyi dikkatlice incelediğimizde Türkiye genelinde görev değişikliği yapılan 61 emniyet müdüründen 24’ünün başka bir vilayete atandığını görüyoruz. Bu 24 isim için eş değer bir değişiklik yapılmış ve yeni dönemde kendilerinden faydalanılmak istenmişti. Levent Yarımel’in bu 24 kişilik listede yer almaması bazılarını şaşırtmış olabilir.

Sayın Yarımel, Tekirdağlı hoşsohbet, cana yakın bir insandı. Gölcük’te rehine krizi yaşanan banka soygunu girişiminde acemi gangsterle saatlerce konuşup dikkatini dağıtmayı başarması bile, O’nun ikili ilişkilerinin ne kadar güçlü olduğunu, ikna kabiliyetinin yüksekliğini gösterirdi. Ancak kabul etmek gerekir ki, 10 Ocak 2014’te göreve başlayan Levent Yarımel döneminde bu kentte trafik sorunları hiç azalmadı. Hatta daha gevşek ve denetimsiz hale geldi diyebiliriz. Uygunsuz parklar, ihlaller arttı. Caydırıcı cezalar ve etkin bir çalışma yapılamadı. Asayiş olayları da azalmadı. Aksine herkesin belinde silah, yeri geldi yürüyüş yolunda çekip hasmını vurur hale geldi. Korku ve panik içinde olup bitenleri izlemekle yetindik, bir gün bizim başımıza da gelmemesi için dua ettik. Okul önlerine yuvalanan uyuşturucu satıcılarına karşı ne yapıldığını da bilmiyoruz.

Türkiye gibi ilimizde de çok karışık günler yaşandı. 15 Temmuz’da ülke tarihinde eşine rastlanmayan bir darbe girişimine kalkışıldı ki, hepimizin hayatını altüst etti. İnsanların birbirine güveni azaldı. Böylesine karışık günlerde emniyet teşkilatının başında bulunmak şüphesiz kolay iş değildi. Belki bu olaylar yaşanmasa Levent Yarımel kent esnafıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla daha sık bir araya gelebilir, sorunlara daha yakın olup çözüm üretebilirdi. Daha geniş ve iyi ilişkiler kurabilirdi. Ama onun da bu yönde ne kaygısı ne de adım atma çabası oldu. Dış dünya ile ilişkilerini çok dar bir çevreyle yürüttü. Ne diyelim, Yarımel’e polis başmüfettişliği görevinin hayırlı olmasını dilerim.

Yine Karamürsel’de

Tüfeği atmış omuzuna, fotoğraf çektirip internete koymuş. Yaşı 29. Altına da “Hakkınızı helal edin” diye not yazmış. Sonra aynı tüfeği bu kez çenesinin altına dayayıp tetiğe basıp intihar etmiş.

Karamürsel’de…

Artık ne içtiyse kendinden o kadar geçmiş ki, çamurun içine saplanmış baygın, çıkamıyor. Yaşı 17. Yardım ekipleri bulduğunda çekilen fotoğrafa bakınca içiniz parçalanıyor. Gencecik bir fidan tam ortasından kırılıp yere yığılmış; kolu, bacakları cansız bir dal parçası gibi uzanıyor.

Karamürsel’de…

Bu kaçıncı yazı bilmiyorum ama Karamürsel bizi artık iyice ürkütüyor. Bu iki olayda isimler önemli değil. Eskiden pehlivanlar çıkardı Karamürsel’den, şimdi her türlü uyuşturucu maddenin mahkumu olmuş insan görüntüleri geliyor karşımıza. Kimi vücuduna zerk ediyor zehri, kimi zihnine bulaşan kirli fikirlerin esiri olmuş, bulanık düşünceler içinde kendine ve çevresine zarar veriyor.

Kim kurtaracak Karamürsel’i?

Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’ya silah taşınan yürekli, mert insanların şirin küçük ilçesi Karamürsel’den yine güzel haberleri ne zaman almaya başlayacağız?

Geçenlerde Kaymakam Ahmet Narinoğlu’nun çabasından bahsetmiştim. Ama görüyorum ki, çok iyimser davranmışım. Narinoğlu’nun tek başına uğraşı yetmeyecek bu şirin beldemizi kurtarmaya. Daha fazla yüklenmeye, her koldan, hep beraber bu konun üzerine gitmeye ihtiyaç var.

Karamürsel’i lütfen kurtaralım.

Şehir Plancıları Odası’ndan mesaj geldi

Kocaeli Şehir Plancıları Odası’nın varlığından geçen hafta il temsilcisi ataması yapılana kadar haberim yoktu. Şehir Plancıları Odası’nın görevi, yeni projelerin nereye yapılacağını, nasıl yapılacağını belirlemek değildi elbette ama son 10 yılda kentimizde birçok önemli proje hayata geçti. Bir çoğunun konumu ve işlevliği ile ilgili tartışma yaşandı. Adı üzerinde, bu işi en iyi bilen Şehir Plancıları Odası’ndan ses çıktığını, kamuoyunu bilgilendiren görüş açıkladıklarını ben duymadım. Şimdi Yeni Adalet Sarayı’nın nereye yapılacağı tartışılıyor.

Şehir Plancıları Odası’nın çiçeği burnunda başkanı Rahmi Erdal Tümpalay’ın en azından bu konuda bir görüş açıklaması güzel olur, hepimiz faydalanırız diye çağrı yapmıştım.

Şehir Plancıları Odası’nın eski temsilcisi Duygu Öztekin’den mesaj geldi. Öztekin, 1990’lı yıllardan bu yana her projede aktif olarak görev aldıklarını, sempozyumlara katıldıklarını, en son tramvay projesinde görüşlerini paylaştıklarını bildirmiş.

Tümpalay gibi Öztekin de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalışıyor.

Mutlaka ilgili birimlere, daire başkanlarına rapor hazırlayıp sunum yapıyorlardır. Ama benim söylemek istediğim, belediye görevlerini yerine getirip-getirmedikleri değil, bu projeler hakkında kamuoyuna görüş bildirmeleriydi. Bu ikisinin birbirinden ayırmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum