1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. LEYLA ATAKAN VE KADINLARIN SİYASETTEKİ YERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

LEYLA ATAKAN VE KADINLARIN SİYASETTEKİ YERİ

A+A-
Kocaeli halkı tarafından rahmetle ve minnetle anılan Leyla Atakan, kadın hareketi çalışmalarının ürettiği yerel lider değildi. Leyla Atakan, CHP’ de ortanın solu olarak tanımlanan siyasi çizgi kapsamında başlatılan halkla bütünleşme yönelimini içselleştirebilen, İzmit’ teki siyasi çalışmalarda bu yaklaşımı etkin kılan, partinin bu anlayış kapsamında değişmesini sağlayabilen yerel siyasi liderdi. O dönemde, büyük oranda tek parti döneminin alışkanlıkları ile yönetilen CHP İzmit örgütündeki yeni üye kazanma çalışmalarıyla, statükocu yerel etkinlere karşı mücadelede başarı sağlayarak örgüt yönetiminde değişimi başarabilmişti. Halkla bütünleşmeyi sağlayan yeni üye kazanım çalışmaları, İzmit’ in temel sorunlarına çözüm aramak, sorunların çözümünde insiyatif yüklenmek anlayışıyla sürdürüldüğü için, hızla sanayileşen ve kentleşme ihtiyacı içerisinde olan İzmit’ te alternatifliğe ulaşılıp, yerel yönetimde iktidara gelinmişti. Kasaba konumundaki İzmit’ in kentli yaşam standartlarına kavuşturulması için, yaşanan sorunlar yerinde belirlenerek, sorunlara halkla çözüm önerileri geliştirilerek, çözüm önerilerinin projelendirilip uygulanabilirliğe kavuşması için bilim adamlarından destekler alınarak kent hizmetlerine kavuşulması sağlanabilmişti. 

LEYLA ATAKAN DÖNEMİNİN FARKLILIĞI
Hala izleri bulunan, gecekondu özellikleri taşıyan pek çok yamaç yerleşim yerinin, yol, duvar, elektrik, su, çöp toplama vb. kentli yaşam ihtiyaçları ilk defa o dönemde karşılanır hale geldi. İzmit’ e yakın bütün taş ocaklarından yararlanıldı, İzmit’ in doğusunda Yahya Kaptan’ da, batısı sopalı çiftliği ( Yeni kent ) alternatif konut alanları üretildi. Yuvacık barajına su sağlayan kaynaklardan içme suyu getirildi, Yalova’ ya kadar uzanacak raylı sistem ulaşımı o dönemlerde tartışılabilir oldu. Sorunları yaşayanlarla tanımlayıp, birlikte çözüm önerileri geliştirmek, evrensel, bilimsel destek alarak projelendirilip, uygulanabilirliğe taşımak o dönemki çalışmaların temel farklılığıydı. Talihsiz bir şekilde, yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte vefatı sonrasında, çalışmaların aynı anlayışla Sn. Erol Köse ve çalışma arkadaşları tarafından başarıyla sürdürülebilmesi, kişisel özellikleri, dar kadrocu yönetim anlayışını aşan genel geçerli hale gelen yaklaşımlarının göstergesiydi. 

CHP’DEKİ KADIN ÇALIŞMALARININ DURUMU
CHP Kocaeli siyasetinde kadın çalışmalarında yer alan kadınların, Leyla Atakan örnekliğini içselleştirip yineleyebilmeleri heyecan uyandıracak hedeftir.
İçerisinde bulunduğumuz dönemin, Leyla Atakan döneminden en önemli farkı, kadınların kendilerini en verimli gerçekleştirebilmesi için, değişen ve gelişen hayat şartları nedeniyle, hayatın her alanında olmaları, mücadeleye katılmaları, özgürleşmeleri, farklılıklarını bütün yönleriyle yaşayabilme ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleridir. Kadın çalışmalarında, kadınların liderlik arayışlarında, bütün kadınların hayatın her alanında katılımcı olması, değiştirici, geliştirici özelliklerini hayata katmaları bunun için de kadın hareketi kapsayıcılığını yapabilir kılmaları kadın çalışmalarının değişen ve gelişen yönüdür. CHP’ nin Kocaeli’ deki siyasi çalışmalarına katılan kadınlar ihtiyaç duyulan potansiyele sahip olmalarına rağmen halen, istenilen çalışma ve organizasyon işlerliğine kavuşamamışlardır. Kadın çalışmalarında, kadın hareketi kapsayıcılığına ve alternatifliğine ulaşılamaması, siyasi çalışmalarda, dinamizmi, değişimi, gelişimi, özgürleşmeyi sağlama yönünde, aşılamayan eksiklerin oluşmasına neden olmaktadır. Saha çalışmalarına yoğunlaşarak, sorunlar ve çözümler bazında yaklaşımlarla, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak temelinde sürdürülecek demokratik sürdürülebilirliklere ağırlık verilmelidir. Kadın çalışmaları, kadınların hayatın içerisindeki yerlerinin ve hayata tutunma mücadelelerinin, evrensel kural ve kurumlarla sürdürülebilirliğe kavuşmasıyla kadın hareketine dönüşebilecektir.  Kadınlar, kendilerini en verimli nasıl gerçekleştireceklerse, kılık/kıyafetleriyle, inanç/ibadetleriyle, yetişmişlikleri, uygur davranışları, laik, özgür, bireysel özgünlükleriyle mücadeleye katılarak, haklarını alabilecek, kendilerinin nasıl temsil edileceğine kendileri karar verebileceklerdir. 
 
Leyla Atakan ve çalışma arkadaşlarını ölüm yıldönümlerinde minnet ve rahmetle anıyoruz.
Bu yazı toplam 744 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.