1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. LGBTİ’liler Kocaeli’de buluştu
LGBTİ’liler Kocaeli’de buluştu

LGBTİ’liler Kocaeli’de buluştu

Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi tarafından düzenlenen ‘Ayrımcılığa Karşı Dönüşüyoruz’ adlı etkinlik Alternaif Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Sabah erken saatlerde başlayan etkinlik gün boyu devam ederken günün sonunda toplu halde Merkez Bankası önünden Cumhuri

A+A-
Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi tarafından, LGBTİ’lerin uğradıkları ayrımcılık, politikada LGBTİ görünürlüğü, toplumsal cinsiyet rolleri gibi konuları konuşup tartışmak üzere bir etkinlik düzenledi. Gün boyu devam eden etkinliğe Kocaeli, Bursa, Bolu, İstanbul, Sakarya gibi illerden LGBTİ İnsiyatifi üyeleri katıldı. ‘Ayrımcılığa Karşı Dönüşüyoruz’ başlığı altından düzenlenen etkinliğin başında Kocaeli LGBTİ İnisiyatifi’nin tanıtımı yapıldı. 9 aydır Kocaeli’de faaliyet gösterdiklerini belirten Kocaeli LGBTİ İnsiyatifi üyelesi Ayhan Akmaz;  üye yapılmadığını, genelde gizlilik politikasını izlediklerini ve gönüllü olarak ilerlediklerini belirttiler. Kendilerine ulaşmak isteyenlerin facebook sayfasından (facebook.kocaelilgbtiinsiyatifi) ulaşabileceğini belirten Kocaeli LGBTİ İnsiyatifi üyelesi Ayhan Akmaz, sosyal medyadan haberleştiklerini ifade ettiler. 

GÜN BOYU ETKİNLİK 

Alternafi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğin ilk oturumu serbest kürsü olarak yapıldı. Oturuma katılanlar Homofobi ve Transfobi karşıtı buluşma nedir konusunu tartıştılar. İkinci oturumda ise Türkiye’nin seçilmiş bir pozisyonda ilk açık kimlik eşcinsel olan CHP’nin Beşiktaş Belediyesi Meclis üyesi Sedef Çakmak ve HDP’nin LGBTİ Komisyonundan Cihan Erdal politikada LGBTİ görünürlüğü hakkında konuştular. Etkinliğin üçüncü oturumunda Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi İren Dicle Deveci ve KAOS GL Genel Sekreteri Remzi Altunpolat, toplumsal cinsiyet rolleri ve Queer teori, çoğulcu kadınlık ve erkeklikler konularında bilgi verdiler. Son olarak ise Metin Akdemir moderatörlüğünde LGBTİ’lerden Gani Met ve Buse Kılıçkaya ‘Ayrımcılığa karşı güllüm seviyorum ‘ adlı espri ağırlıklı konuşma yapıldı. Alternaif Kültür Merkezi’nde akşama kadar süren etkinliğin ardından LGBTİ’ler toplu halde Merkez Bankası önüne geçerek buradan Cumhuriyet Parkı’na kadar ayrımcılık karşıtı yürüyüş yaptılar. Cumhuriyet Parkı’nda İzmitli genç sanatçı Ufuk Kızılboğa’nın müzik dinletisi ile LGBTİ’lerin Kocaeli programı sona erdi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum