1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Libya'da kimseye yaranamadık
Libya'da kimseye yaranamadık

Libya'da kimseye yaranamadık

Kuzey Afrika'da, Orta-Doğu'da diktatörlerce yönetilen ülkelerde isyan dalgası devam ediyor. Tunus ve Mısır'da isyancıların dediği oldu. Diktatörler devrildi. Ama bu iki ülkenin arasında kala

A+A-

Kuzey Afrika'da, Orta-Doğu'da diktatörlerce yönetilen ülkelerde isyan dalgası devam ediyor. Tunus ve Mısır'da isyancıların dediği oldu. Diktatörler devrildi. Ama bu iki ülkenin arasında kalan Libya'da Kaddafi direniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yakın çevremizde gelişen bu olaylarda etkin rol alma arzusundalar. Bu amaçla Türkiye ciddi harcamalar da yapıyor. Uçaklarımız, gemilerimiz kurtarma operasyonları düzenliyor.

Önceki gün Ankara feribotu içinde hekimlerle birlikte muhaliflerin elindeki Bingazi'ye giderek buradaki yaralıları Türkiye'ye getirdi.

Bu operasyon insanlık adına çok önemliydi. Çünkü aylardır süren savaş durumu nedeniyle çok sayıda yaralı var. Bu yaralılar ülkedeki hastanelerde ihtiyaç duydukları tedaviyi alamıyorlardı. Türkiye masraf yaptı, risk aldı Kaddafi muhaliflerini tedavi etmek amacıyla gemiye koyup ülkemize getirdi.

Buraya kadar her şey çok güzel. Ama Bingazi'de ilginç olaylar yaşanmış. Yardıma gittiğimiz Kaddafi muhalifleri Türkiye'yi protesto etmek amacıyla Bingazi'deki konsolosluk binamıza saldırmışlar. Binanın dışındaki Türk Bayrağını indirmek istemişler. Bununla yetinmeyip yaralıları almak üzere limanda demirli Ankara feribotuna saldırmışlar.

Araplar ilginç bir millettir. Osmanlı döneminde yüzyıllarca ayrıcalıklı konumda tutulup bir dedikleri iki edilmediği hâlde Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı'yı sırtından vurdular.

Diplomatik sahada Türkiye'ye karşı zaman geldi Kıbrıs Rum Kesimini, zaman geldi Ermenistan'ı desteklediler.

Yani Araplara yaranmak zordur. İyilik yaptığınızda teşekkür beklemek boştur…

Bu durumla ilgili atalarımız güzel bir söz etmiş: “Ne Şam'ın şekeri, ne de Arab'ın yüzü” demişler. Bu sözün yüzde yüz doğru olduğuna, Arapların işlerine pek fazla karışmamak gerektiğine inanıyorum.

Şelale Kafe'nin işletmecisi önemli

Aynı konuyu daha önce de yazmıştım. İzmit Belediyesi, Kültür Tepesi Projesi içersinde yer alan “Şelale”nin çevresinde inşa ettiği kafeyi doğru düzgün işletmecilere vermeli demiştim.

Nevzat Doğan yönetimindeki İzmit Belediyesi gelirler konusunda çok hassas. Deyim yerindeyse sinekten yağ çıkartıyorlar. Belediyenin kiraladığı bina ve tesislerin rayiç bedelin altında kalmamasına, belediyenin yüksek gelir elde etmesine çok dikkat ediyorlar.

Buraya kadar her şey çok doğru. Fakat yüksek kira bedeli elde etmek için bazı yanlışlara düşülmemeli. Şelale'nin yanındaki kafe, İzmitliler için özel bir yer olmaya aday. Burayı işletecek kişi ve kurum bu nedenle önemli.

İzmit Belediyesi'nin hafta başında yaptığı ihaleye talipli çıkmamış. Bu konuya ilgi gösteren birkaç kişiden ayrı ayrı duydum. Talipli çıkmamasının nedeni aylık 6 bin lira olarak belirlenen kira bedeli değil. Bu miktar makul bulunuyor. Ama şartnamedeki “Üç yıl sonra işletmeyi boşaltma” şartı ciddi taliplilerin önünü kapatıyor.

Yeni inşa edilen bir yere gireceksin. Büyük masraflar yapacaksın. Peşin kira ödeyeceksin. Sonra işi tam oturtup para kazanmaya başladığında çıkıp gideceksin.

Bu şartlarda kafeye talip olacak biri çıkarsa, o kişiyi de fazla ciddiye almamak, hesabını bilmeyen maceraperest gözüyle bakmak gerekir.

İzmit Belediyesi'nin bu koşulu değiştirmesi makul kira artışları karşılığında ihaleyi kazanan kişinin en az 10 yıl işletmecilik yapmasına fırsat tanıması çok doğru olur…

Oy pusulasında yer kurası bugün

Artık 12 Haziran seçimleriyle ilgili takvim hızlanıyor, ayrıntılar da belli oluyor. Yüksek Seçim Kurulu'nda bugün kura çekimi var. 12 Haziran'daki genel seçimlere katılma hakkı kazanan 27 siyasi partinin birleşik oy pusulasındaki yerleri kura ile belirlenecek.

Bu 27 partinin bir kısmı 11 Nisan'da aday listesi vermeyerek seçimden çekilecektir. Bir ihtimal bazı partiler kendi aralarında ittifak yaparak, seçime tek çatı altında girecektir. Ama Türkiye gibi ülkelerde, birleşik oy pusulasında siyasi partinin yeri önemli.

Düşünün Kocaeli'de bile 50 binden fazla yetişkin okuma yazma bilmiyor. Kura ile birleşik oy pusulasında en başta veya en sonda yer alma hakkını elde eden siyasi partinin bir avantajı olacaktır. Ortalarda sıkışıp kalan siyasi partilerin amblemini bulmak; altındaki boşluğa mühür basmak, pek çok kişi için zor olabilir, hatta yanlış partiye oy verme riski de yaratabilir. Bakalım, bugün yapılacak kura çekiminin sonunda birleşik oy pusulasında partiler nasıl sıralanacaklar?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.