1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. LİDERE VE MERKEZE BAĞLILIK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

LİDERE VE MERKEZE BAĞLILIK

A+A-
Siyasi partilerde, lidere ve merkeze bağlılığı ifade eden yaklaşımların, içten, samimi olma ihtimali bulunsa bile, gerçek düşüncelerini yansıtmadığı, siyasi beklentilerin zarar görmemesi için yapıldığı algısı yüksektir. Bu davranışların olumsuz şeklinde değerlendiriliyor olmasının sebebi, Türkiye’ deki siyasi parti işleyişlerinde, liderin ve merkezin belirleyiciliğinin mutlaklık seviyesinde olmasıdır.Bireysel özgürlüğümüzü yapabilir kılacak demokrasi kültürümüzün eksikliği, siyasi parti çalışmalarının darbe düzenlemeleriyle yapılmış olması, kontrol altında tutulması kaygısının önceliği, lider partileri olarak tanımlanabilecek siyasi organizasyonlara sahip olmamızı sağlamıştır. Lider partileri anlayışının ve işleyişinin aşılması girişimlerinin daha çok,  “sosyal demokrat “ anlayışa yakın siyasi hareketlerden beklenmesi, bu yaklaşımların, “bireyin özgürlüğünü” , “evrensel kural ve kurumları” daha çok sahiplenmeleri nedeniyledir. CHP “ sosyal demokrat “ parti olma iddiasını taşıdığı için, uygarlığa, çağdaşlığa, evrensel değerlere dayandırdığı söylemleri nedeniyle kendisini, evrensel sosyal demokrat partiye dönüştürüp, Türkiye’nin, Demokratik Hukuk Devleti haline gelmesinde, daha fazla inisiyatif alması beklenmektedir.  

SOSYAL DEMOKRAT SİYASETİN FARKLILIĞI
Bir siyasi hareketin “ sosyal demokrat “ nitelikte olduğunu gösteren başlıca kriterler, halkın ve üyelerin iradesinin belirleyici olması, özgürlükçü, demokratik, etik değerler ve kurallarla yönetilmesi,  program ve projelerle geleceği görülebilir hale getirmesi, yerel dinamiklerin özgünlüğünün gözetilmesi, eşitliğe, bireyin özgürlüğüne, çoğulculuğa, dayanışmaya, laikliğe, kadın haklarına, engellilere, çevreye, inanç/ibadet özgürlüğüne, kılık/kıyafet özgürlüğüne duyarlılığın temel olmasıdır. Bu temel kriterlere uyulması sebebiyle,  “ sosyal demokrat “ partilerde, alternatiflik, iktidara gelmek, başarısızlık, başarılı olmak, eksikleri gidermek, yanlışlar düzeltmek, değişim, dönüşüm.Kendiliğinden işleyen demokratik kural ve kurumlarla gerçekleştirilir.Seçim sonuçlarına göre, değerlendirmelerin yapılması, başarısız olanların değişmesi, eksiklerin tamamlanması, yanlışlardan vazgeçilmesi kendiliğinden işleyen demokratik kural ve kurumlarla sağlanır.Siyasi çalışmalar, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak temeline sürdürüldüğü için, sorumluluk almak, yetki kullanmak, çalışmaya, verimliliğe, başarıya bağlıdır.Lidere, merkez yönetime, siyasi etkinlere, yakın olmak, sorumluluk yüklenmek için yeterli değildir.Halkın ve üyelerin onayladığı çalışmaları yapmak ve başarmak, siyasi kariyer elde etmek için vazgeçilmezdir.

SİYASİ ÇALIŞMALAR, DEĞERLENDİRMELER, DEĞİŞİM

Evrensel sosyal demokrat partilerde, çalışmalar, değerlendirmeler, değişim, bizim siyasi geleneğimizde olduğu gibi, liderin ve merkezin kararına göre yapılmaz. Başarısız yöneticilerin değişmemesi düşünülemez.Tüzük ve yönetmelikler, seçim sonuçlarına göre, hedeflere göre, başarı ve başarısızlığı, yapılması gerekenleri belirlediği için, uygulamak zorunludur.CHP “ sosyal demokrat “ parti olma iddiasını sürdürmesine rağmen, dönüşememekte, yeniden yapılanamamakta, kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalara kavuşamamaktadır.CHP’ de halen, demokratik dönüşümünü sağlama eğilimi en kuvvetli aday, Kılıçdaroğlu’dur. Mevcut genel başkan, partinin yeniden yapılanması yönünde,  evrensel sosyal demokrat parti işleyişine dönüşmesini gerçekleştirmek için zorlanmalıdır. Halkın ve üyelerin iradesini belirleyici hale getirmek, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülen işleyişe kavuşmak,  sorunlarımızın çözümüne, beklentilerimizin karşılanmasına yoğunlaşmak kararlılığı sosyal demokrat siyasetin vazgeçilmezleridir. Bu temel yaklaşım, lidere ve merkeze bağlığı ifade ederek yakınlık kurmaktan, bireysel siyasi kariyer elde etmeye çalışmaktan daha önceliklidir.
Bu yazı toplam 610 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.