1. YAZARLAR

  2. Bilal Yalçıner

  3. LİFE STYLE-YAŞAM TARZI NEDİR?
Bilal Yalçıner

Bilal Yalçıner

Yazarın Tüm Yazıları >

LİFE STYLE-YAŞAM TARZI NEDİR?

A+A-

HAYAT NEDİR- TANIM
Hayat; (Yaşam) Ölümün karşıtıdır. İnsanlarca, yaşayan canlıların etkinliğine verilen addır. Hayatın açık bir tanımı yoktur. Mevcut tanımlar betimleyici niteliktedir. Fizyolojik işlevler diye adlandırılan karmaşık işlemler fiziksel ve kimyasal temelini oluşturur.
Yaşamın anlamı, hayatın ya da varlığın önemine ve yapısına dair felsefi bir sorudur. Hayatın anlamı nedir, hayat nedir, yaşamak nedir, yaşam ne hakkındadır, hayatın amacı nedir, varlığın sebebi nedir gibi sorularla benzer ve iç içedir. Felsefi, bilimsel ve dinsel araştırmalara konu olmuş ve çok sayıda yorum almıştır. Varlık, toplum, psikoloji, mutluluk, ahlak, özgürlük ve saire konular dahilinde felsefi ve dini açıklamalar yoğunlukla yapılmış, aynı adla birçok kitap yazılmıştır. Bilimsel çalışmalar evrenin doğumu ve oluşumu üzerinde yoğunlaşır. Bilim daha çok hayatın “nasıl”ı üzerinde durur. Felsefi düşünceler materyalist ya da mistik olabilirken, dini düşünceler genellikle mistik- metafizik eksendedir. Bu konularda filozoflardan kısa açıklamalar:
 
FİLOZOFLARCA YAŞAMIN ANLAMI
Platon‘a göre bilginin en yüksek biçimine ulaşmaktır. Bu da “iyi ideası”dır. Tüm iyi şeyler değerini iyi ideasından alır. Aristoteles, tüm yeteneklerin ve sorgulamaların, ve dahi her etkinlik ve etkinlik seçiminin bir iyi hedefi olduğunu düşünür. “İyi”nin, tüm çabanın amacı olması bu yüzden haklıdır. Her şey bir amaçla yapılır ve bu amaç “iyi”dir. Kiniklere göre doğayla uyum içinde erdemli bir yaşam sürmek yaşamın anlamıdır.
Nietzsche hayatın objektif bir anlamın olmadığını söyler. Onun için sonsuz tekrar edilen bir hiçliktir. Schopenhauer için de hayat boş bir şeydir. Hali hazırda ki insan onu abartır. Buda’ya göre hayat bir katlanmadır. Acılarla doludur ve mümkün olan en hafif şekilde geçirmek gerekir. Bunun için iştahı yok etmeli ki acı da yok olsun.
 Ludwig Wittgenstein: Doğal süreçlerle meydana gelen gündelik dil ile hayatın anlamı, insanın dünyadaki yeri gibi konular hakkında konuşulabileceğini söyler. Ancak “anlam belirlenemez.” Bu konularda bilimsel bir konuşma yapmak imkansızdır. Yani yaşamın anlamı kesin olarak söylenemez, böyle bir şey ifade edilemez. Terry Eagleton Wittgenstein’dan yola çıkar ve soruyu dilbilimsel eleştiriye maruz bırakır. Mesela, ona göre hayatın anlamı nedir sorusu:  “iyi kötüden daha mı özdeştir” gibi bir sorgulamaya denk gelir…
Jeremy Bentham acı ve hazzı doğadaki iki efendi olarak görür. İşlevsellik Kuralı’na göre en çok insana en büyük mutluluğu getiren şey “iyi”dir. Hayatın anlamı: en büyük mutluluk prensibidir. Herkesi, en çok mutlu etmektir.
 Albert Camus, “hayatın anlamı en acil meseledir” der. Ona göre hayata katlanıp katlanılamayacağı sorunu en büyük sorundur. İntihar etmek, etmemek kadar anlamlıdır. Yaşamın amaçsızlığı, absürt bir durumu getirir. Bu da desteksiz ve düzgün bir ivmesi olmayan yaşantılarla şekillenir. Bu saçma yaşamda ne yapsanız yeridir. Hayat yabancı ve saçma görünmektedir.
Viktor Frankl‘ın İnsanın Anlam Arayışı adlı kitabına göre: İnsan yaşamı anlam içermektedir. Yaşamı anlamlı kılmak ve amaçla doldurmak için insanın temel motivasyonu anlam aramaktır. Anlam, insan acı içindeyken bile bulunabilir. İnsanı güdüleyen şey yaşamını anlamlı kılma çabasıdır. Herkes için geçerli evrensel bir anlam yoktur. Her birey için yaşamın anlamı farklıdır. Nihai anlamda yaşam sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğu üstlenmek anlamına gelir. Bu görevler ve bu nedenle yaşamın anlamı insandan insana ve an be an değişir.
Alfred Adler‘e göre yaşamın anlamı: yaşam bütününe katkıda bulunmaktır.Yalnızca tek bir insan için anlam taşıyan bir sözcük aslında anlamsız olur. Her insan önemli biri olmayı amaç edinir. Ancak kendi önemlerinin başkalarının yaşamlarına yaptıkları katkılarda yattığını anlamazlarsa sürekli olarak aynı yanlışı tekrarlarlar.
 Atalarımızı var eden, onları anlamlı kılan şey bugünkü hayata yaptıkları katkılardır. Öyle ise diğerlerine ne oldu? Sorusu ile sadece kendini düşünen bencil bireyleri hedef alır.
 
 YAŞAM TARZIMIZ VE YAPILAN YANLIŞLAR;
Büyük bir çoğunluğumuz kariyer, çalışma ve iş temposu nedeniyle öncelikle ailemizden, sonra da sırasıyla dost-arkadaşlarımız ile sosyal hayatımızdan ve en sonunda da kendi sağlığımızdan oluyoruz.
 
 Yukarıda paylaştığım fotoda, ‘’Goethe’’nin de dediği gibi kaybettikten sonra kazanılamayacak en önemli şey sağlıktır.
Ben de bu konuya naçizane ailemiz ve sevdiklerimiz ile beraber olamadığımız zamanları da eklemek istiyorum.
Lifestyle anlayışımız farklılıklar gösterebilir.Sağlıklı ve mutlu aile hayatımızın en önde olmadığı bir yaşamda, Planlı ve programlı olmamızın da peki bir anlam ve önemi kalmayacaktır. Sağlığımızı bir kenarı bırakıp delicesine çalışıyor, daha fazla daha fazla adına da En yakın arkadaşlarımızı bile ihmal edebiliyoruz. Malum; Seneler ay, aylar gün, günler saat olmuş.. Zaman ışık süratiyle geçiyor sanki.Yakala yakalayabilirsen. Sağlıklı ve mutlu bir hafta sonu dileklerimle….
 

Bu yazı toplam 1182 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.