1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Lige katılmayacak takımlar katılım formunu doldurmasın”
“Lige katılmayacak takımlar katılım formunu doldurmasın”

“Lige katılmayacak takımlar katılım formunu doldurmasın”

Futbol İl Temsilcisi Mithat Ağa, geçtiğimiz sezon ligde yaşanan sıkıntılarla ilgili düşüncelerini açıkladı. Mithat Ağa, geçen yıl en büyük sıkıntıyı, ligden çekilen takımlarda yaşadıklarını, bu sezon kulüplerin lige katılmayacakları yaş gruplarında form d

A+A-
2006 yılından beri görevde
Mithat Ağa, Kocaeli futbolunda son yıllarda damgasını vurdu. Kulüplerin bazen kızdığı, tepki gösterdiği bir isim. Yıllardır, Kocaeli amatör futbolunu yöneten Mithat Ağa, Bekirpaşaspor, İzmitspor ve Başaranspor’da yöneticilik yaptıktan sonra 2006 yılında Bülent Beyazıt’ın istifasından sonra atandığı Futbol İl Temsilciliği görevini aralıksız tam 9 yıldır sürdürüyor. Mithat Ağa, en son 2014 yılının temmuz ayında seçildiği Futbol İl Temsilciği görevini, 2016 yılının temmuz ayına kadar yapacak. Bu görevi başarıyla yapan Mithat Ağa’yı kulüpler, uzun yıllar daha bu görevde tutacağa benziyor.
“ADALETLİ OLMAYA ÇALIŞIYORUM”
Mithat Ağa, kendisinin her kulübe eşit mesafede olduğunu, adaletli olmaya çalıştığını belirterek, “Bu koltukta, kulüp ayırma, taraf tutma gibi bir düşüncemiz asla olamaz. Her kulübe eşit mesafede durmayı, adaletli olmaya çalışıyoruz. Bu işlerde eleştiriler mutlak olacak, herkesi memnun edemeyeceğimiz biliyoruz. Ama yapmadığım bir işten dolayı eleştirildiğimizde bu durum beni çok üzüyor. Eleştirilerden bende dersler çıkarıyorum. Kimseyi mağdur etmeden,. Kimseyi kırmadan, üzmeden, görevimi yapmaya çalışıyorum Taban Birlikleri ile ilişkilerimiz çok iyi. Hakemler, Gözlemciler, Antrenörler Derneği ile çok uyumlu çalışıyoruz” dedi.

TÜRKİYE’NİN NÜFUS BAZINDA EN ÇOK MAÇ OYNANAN İLİ KONUMUNDAYIZ

Mithat Ağa, Türkiye’de yılda 85 bin amatör maçın oynandığın tahmin ettiğini belirterek, “Bu sayının büyük bölümü, yaklaşık 45 bini İstanbul, İzmir ve Ankara’da oynanıyor. Bu illerde kulüp sayısı bizden çok fazla. Geçen yıl 157 kulübün 660 takımla lige katılımı sağlandı. 660 takım toplamda 4260 maç oynandı. Bu sayı Bursa’da 4000, Sakarya’da 2500 civarında. Bu üç büyük il dışında en çok maç oynanan il konumundayız. Nüfus bazında baktığımız zamanda, İstanbul’dan daha fazla maç oynattığımızı görüyoruz. Her yıl maç oynama sayımız giderek artıyor. Bir yıl önce 2013-2014 sezonunda 4000 maç, 2012-2013 sezonun da ise 3 bin 850 maç oynatmışız. Bu rakamlar Türkiye ortalamasının üzerinde ” dedi.

“ÇOK MAÇ OYNATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Mithat Ağa, göreve geldikten sonra yaş gruplarında ligleri genelde çift devre oynatmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl U-11 ve U-12 Ligi dışında diğer bütün yaş gruplarında ligleri çift devre oynattık. U-11 ve U-12 yaş kategorilerinde ise gruplarda takım sayısını fazla tuttuk. Bir takım 11-12 maç oynadı. Sadece ligleri çift devre oynatmakla kalmadık, Play-Off maçlarını da çift devre yapıp, takımların fazla maç oynamasını sağladık. Sadece U-13 Ligi Play-Off maçlarını eleme sistemine göre oynatıyoruz. Bunda da Türkiye Şampiyonası’na katılım tarihini çok yakın olması en büyük etken”

“LİGDEN ÇEKİLMELER BENİ ÇOK ÜZÜYOR”

Ağa, kendisini en büyük üzen, sıkıntıya sokan durumun takımların ligden çekilmesi olduğunu belirterek, “Lig planlaması yapılırken, kulüplerin hangi yaş gruplarında ligi gireceği belli olmalıdır. Kulüpler, katılım formunu doldururken buna çok dikkat etmeliler. Yaş kategorilerinde gruplar belli olurken, biz kulüplere mesaj gönderiyoruz. Katılmayacak olan varsa, dilekçe versin diye. Ancak gruplar belirleniyor, biz statüyü Ankara’ya gönderiyoruz, takımlar ligde girmiyor. Bu durum beni çok üzüyor. Geçen yıl 65 takım ligden çekildi. 492 müsabaka oynanmadı. Bu sayı diğer bir çok illerde oynanan maç sayısına neredeyse eşit. Ligden çekilmelerin önüne bir türlü geçemiyoruz. Yeni sezon başlayacak. Kulüpler lige katılım formunu dolduracaklar. Ben buradan kulüplere sesleniyorum. Lütfen, hangi lige girecekseniz, oyuncu kadronuz tamamsa, yeterliyse o lige girin. Lig başladıktan sonra takımlarınızı ligden çekmeyin, sonuna kadar devam edin” dedi.
“2.KÜME’DE OLAYLAR AZALDI, KÜÇÜK YAŞ GRUPLARINDA ARTTI”
Ağa, iki yıl önce 2.Küme’de yaşanan saha içi olaylarının, bu kez yaşanmadığını belirterek, “İki yıl önce 2.Küme’de çok büyük olaylar yaşandı. Özellikle hakemlere yönelik şiddet olayları artmıştı. Geçtiğimiz sezon 2.Küme’de olaylarda çok büyük azalma oldu.  Bu kez de küçük yaş gruplarında saha içi olayları arttı. Bu çok üzüntü ve kaygı verici bir durumdu. Genelde küçük yaş gruplarının maçlarını takip ettim. Birçok olaya ben de şahit oldum. Olayların başlangıcında sporcu yakınlarının etkisi çok fazlaydı. Buna kulübedeki yönetici ve teknik adamlarda çanak tutunca, saha içindeki minik futbolcular çok etkileniyor. Küçük yaş gruplarında olayların en büyük nedeni sporcu yakınları. Fatih Terim’in son toplantıda söylediği bir söz var. Yaş gruplarında puan sistemini kaldırmayı gündeme getirdi. Durum oraya doğru gidiyor” dedi.

“KULÜP YÖNETİCİLERİ ÇOK DUYARSIZ”

Mithat Ağa, kulüp yöneticilerinin her konuda biraz daha duyarlı ve sorumluluk almalarını isteyerek. “Kura çekimine bile kulüp yöneticileri ilgi göstermiyor. Ligler başlıyor, sonra statüye itiraz ediyorlar. Kura çekimine gelip, fikirlerini görüşlerini anlatmalarını istiyoruz. Küçük yaş gruplarında kura çekimlerinde kulüplerin büyük çoğunluğun temsilci göndermiyor. Bu konuda çok çarpıcı rakamlar var. Geçen yıl 659 takım 12 kategoride lige katılmış. 12 yaş grubunda yapılan kura çekimine katılan, temsilci gönderen kulüp sayısı 296. Kura çekimine gelen takım sayısı ise bundan fazla, 363 olarak belirledik. 73 takımla oynanan U-17 Ligi’nde kura çekime katılan takım sayısı 30, katılmayan 43. Küçük yaş gruplarında Gebze Kulüpleri hiç temsilci göndermiyor”
BU SEZON SÜPER LİG’DE PLAY-OFF’A 6 TAKIM ÇIKACAK
Mithat Ağa, 2015-2016 sezonu ile ilgili düşüncelerini anlattı, Süper Lig’de Play-Off’un 6 takımla oynanacağını söyledi. Ağa, “Yeni sezonda liglerin yapılanması, statünün belirlenmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Süper Lig’de kesin olan bir durum var, Play-Off 6 takımla oynanacak. Süper Lig’de geçen yıl Play-Off’u 8 takımla oynatmıştık. Bunu BAL’daki temsilcilerimizin sayısına göre belirliyoruz. BAL’da kaç takımımız varsa, bunun 1,5 katı kadar Süper Lig Play-Off’a takım çıkarıyoruz. Geçen yıl BAL’da 5 takımımız vardı, bu yıl 4 temsilcimiz olduğu için, Play-Off’u 6 takımla oynayacağız. Gruplardan son üç takım küme düşecek. 1.Küme’yi ise 4 grupta oynatmayı düşünüyoruz. İlk takımlar direk Süper Lig’e çıkacak.1.Küme Play-Off’tan iki takımı daha Süper Lig’e çıkaracağız. 1.Küme Play-Off’taki statüyü tam olarak belirlemedik”
“KULÜPLER SAHAYA GİRECEK ANTRENÖRLERLE ÇALIŞSINLAR”
Mithat Ağa, kulüplerin her yıl bir teknik adamla mutlak sözleşme yapmaları gerektiğini hatırlatarak, “Bazı kulüplerimiz, antrenörlerin diplomalarını kullanıyorlar. Talimatlarda kulüplerin bir teknik adamla anlaşmalarını istiyor. O teknik adamın sahada olması çok önemli değil. Kulüpler bu talimattaki boşluğu kullanıp, sezon başında bir teknik adamla sözleşme yapıyor, sözleşme yapılan teknik adam o sezon hiç maça gelmiyor, takımı yöneticiler kuruyor. İlginçtir, Süper Lig ve 1. Küme’de bile bir çok kulüp, bunu yapıyor. Kulüpler, diplomasını kullandıkları teknik adama para veriyor, birde diplomasız olarak sahaya çıkardıkları isimlere ücret ödüyorlar. İlimize antrenör sayısı çok fazla. Kulüplerimiz, bu durumlara yönelmesin. Takımların başında sahaya çıkacak, oyuncularına, teknik ve taktık anlamda bir şeyler verecek teknik adamları tercih etsinler” dedi.

“SAHTE OYUNCU OYNATAN KULÜPLER VARSA, MUTLAK İTİRAZ EDİLSİN”

Mithat Ağa, sahte ve cezalı futbolcu oynatılması konusunda kendilerine şifayen bilgi geldiğini, kulüplerin bunu resmiyete döküp, itiraz etmediklerini belirterek, “Genellikle küçük yaş gruplarında kulüplerin sahte oyuncu oynattıkları doğrultusunda bize çok bilgi geliyor. Bunu bizzat maçı oynayan kulüplerin yöneticileri arıyor, söylüyorlar. Bu durumda bizim yapacağımız bir şey yok. Disiplin talimatı açık. Sahte oyuncu oynatıldığı tespit edilmesi halinde, oyuncunun fotoğrafını çekip, delillerde birlikte Tertip Komitesi’ne itiraz edilecek. İtiraz ücreti 200 TL. İtiraz kabul olursa, kulüpler bu ücreti geri alıyor.”
“TABAN BİRLİKLERİ İLE ÇOK UYUMLU ÇALIŞIYORUZ”
Ağa, futbolda Türkiye’nin en önemli illerinden biri konumuna geldiklerini, geçen yıl Çayırovaspor’un U-16 yaş grubunda şampiyon olmasından dolayı da bu gururu yaşadıklarını belirterek, “Kulüplerin, küçük yaş kategorilerinde ligde aldıkları şampiyonluklar gelip, geçici. Önemli olan kalıcı başarılar elde etmek. Bir yıl önce kulüplerin ligdeki şampiyonlukları unutulur. Ama Türkiye Şampiyonlukları asla unutulmaz. Çayırovaspor bunu bize yaşattı. Bu başarıyı birlikte elde ettik. Taban Birlikleri ile çok uyumlu çalışıyoruz. Hakemler, saha komiserleri, gözlemciler ve antrenörler derneği ile çok iyi diyalog içindeyiz. ASKF’de birlikte çalıştığım, bana her konuda yardımcı alan arkadaşlarım var. Tertip Komitesi’nde göre yaptığım kulüp yöneticileri de her konuda yardımcı oluyor, eksiğim giderebiliyorlar” dedi.
RÖPORTAJ:UĞUR ULUDAĞ
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.