1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Listeler ne kadar değişir?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Listeler ne kadar değişir?

A+A-
7 Haziran seçimlerinde vatandaşın ortaya koyduğu iradenin, Türkiye siyaseti tarafından hiç değilse ülkeyi bir yıl yönetecek, mevcut sorunların üzerine gidip, 2016 yılı için sağlıklı bir bütçe hazırlayacak hükümet yapısına dönüştürülmemiş olması, elbette üzücüdür.
7 Haziran seçimlerinde, AKP’ye vatandaş çok açık biçimde, “Bu ülkeyi yine sen yönet. Ama başka siyasi partilerle yetkini paylaşarak yönet” dedi. Bu açık mesajı anlamak istemediler. Adeta vatandaşa, “Siz bizi tek başımıza iktidar yapmazsanız,  Başkanlık Sisteminin önünü açmazsanız, ülkede kaos olur” demeye kalktılar. Vatandaşa, “7 Haziran’da hata yaptınız. Bütünlemeye kaldınız. Sizin önünüze yeniden sandık getirelim de bu yanlışı düzeltin” demek istediler. 
Oysa, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tablo ile, bir “Büyük koalisyon”, yani AKP-CHP ortaklığı kurulsaydı, Türkiye’nin önü açılırdı. Bu tablo karşısında çok fazla da ağıt yakmanın manası yok. Seçime gidiyoruz.  Demokrasilerde seçim korkulacak bir mekanizma değildir. Tam tersine demokrasiyi güçlendiren bir kurumdur. Yeter ki, bu seçimi güvenilir, dürüst ve sağlıklı yapmayı becerebilelim. 
…………
Görünen o ki, seçim kaçınılmaz. Türkiye’de sağlıklı bir genel seçim için Yüksek Seçim Kurulu’nun(YSK)  hazırladığı takvimde 90 güne ihtiyaç var. Ancak YSK, sıkıştırılmış bir takvimle, 60 gün içinde sağlıklı bir seçim yapabileceğini açıkladı. Bu ay sonuna kadar bir şekilde seçim kararı alınacak. Ama azınlık hükümetiyle, ama Anayasa’nın öngördüğü Seçim Hükümeti modeliyle kasım ayında genel seçime gideceğiz. Bu erken seçim, Cumhuriyet tarihinde, bir önceki seçime göre en kısa sürede yapılmış ilk erken seçim olacak. 
En önemli soru şu: Siyasi Partiler, 7 Haziran’daki  aday listelerini 6 ay sonraki bir seçimde ne kadar değiştirecekler?. Bu sorunun cevabını, en çok mevcut seçilmiş milletvekilleri ile, 7 Haziran için partilerinde aday odayı olup, listeye alınmayan ve hiç kuşkusuz partilerine karşı kırgın olan siyasetçiler merak ediyorlar. Zaman dar olacak. Bu nedenle aday adaylığı süreci, aday listelerini belirleme sürecinde partilerin  zamanı da kısıtlı olacak.. Ama yeni bir seçime gidiliyor, her partinin 7 Haziran’dan çıkarttığı dersler var. Mutlaka listelerde de değişiklikler olacak. 
…………
Bu konuda sınırlı bir ufuk turu yapalım. 7 Haziran’ın en büyük kaybedeni kuşkusuz AKP oldu. Parti içinde yapılan analizlerde, seçimdeki gerilemenin önemli faktörlerinden biri olarak aday listeleri gösterildi. AKP’nin tüzüğünde bir de hala geçerli olan “Üç dönem sınırı” kuralı var. Bu kural  7 Haziran’da seçilenler için uygulanacak mı?.. Uygulanırsa, Fikri Işık aday olamıyor. Yine bu kural uygulanırsa, 7 Haziran’da aday olamayan örneğin Nihat Ergün’ün önü açılıyor. AKP, 7 Haziran’da Kocaeli’de 8 milletvekilliği hedefledi. 7’ye ebette çoktan razıydı. Ama 6’da kaldı. Bu tablodan aday listesini sorumlu tutan pek çok partili var.  Örneğin, 2 nci sıraya yerleştirilen Katırcıoğlu’nun partiye seçimde bir tane bile artı oy getirmediğini herkes kabul ediyor. 3 dönem kuralı uygulanırsa, Işık’ın yerine Ergün; Katırcıoğlu’nun yerine yeniden Sibel Gönül neden konulmasın.. AKP içindeki daha büyük tartışma ise, listedeki “Trabzonlu” kotasıdır. 7 nci sıraya konulan Sami Çakır, vekil seçilemedi. Ama listeye hiç alınman bir Mahmut Civelek vardı. AKP’de pek çok kişi, “Listede iyi bir yerde Mahmut Civelek’in bulunması, partinin oylarını arttırdı” diye düşünüyor. Bu analizler, kasım ayıdaki erken seçime gidilirken, AKP’nin illimizdeki aday listesinde önemli değişiklikler olabileceğini göstermektedir. Hatta, AKP’nin Kocaeli listesi tamamen değişebilir.. 
………..
CHP’nin 7 Haziran öncesi Türkiye’nin pek çok ilinde ön seçim yaparken, Kocaeli’de merkez yoklaması ile listesini belirlemesi de çok tartışılmıştı. CHP bu kez takvim çok sıkışmış olmasına rağmen ön seçim yapabilir. CHP’nin ilimizdeki 27 bin civarında olan üyelerinin parti içi meselelerle çok ilgili olmadığı, son delege seçimlerindeki katılım oranlarıyla ortaya çıktı. Bu durumda, CHP genel merkezi Kocaeli’de bütün üyelerin katılımıyla olmasa da yeni seçilmiş, taze delegelerle ön seçim yapabilir. Şekli nasıl olursa olsun, olası bir ön seçim, CHP’nin ilimizdeki aday listesini olduğu gibi değiştirecektir. 
CHP’de 7 Haziran listesiyle ilgili en önemli kırgın kişi Hurşit Güneş. Prof.Güneş, çok istemesine-hatta belki tek başına istemesine- rağmen ön seçim yapılmamasının, ön seçim yapılmadan hazırlanan aday listesinde kendisine yer verilmemesinin büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyor ki, haklıdır. Yine 7 Haziran öncesi listenin zirvesindeki yerine kesin gözüyle bakılan Yalçın Kuşkan’ın elenmesi parti adına büyük bir ayıptır. Hiç konuşmadım. Ama eminim ki erken seçime gidilirken, Genel Başkan Kılıçdaroğlu arasa, “Yalçın Bey, geçen defa haksızlık yaptık. Bu defa aday adaylığı için başvur. Sen listenin 1 nci sırasında olacaksın” dese bile Yalçın Kuşkan bir daha aday olmaz. Ama Güneş istekli. Erken seçimde mutlaka ilk 3 içinde aday olmak isteyecek, genel merkezin ilimizde de ön seçim yapması için elinden geleni yapacaktır. Delege seçimlerinde ortaya çıkan tablo partide güç dengelerini yeniden ortaya koyacak. CHP’de Fatma Hanım’ın ve Tahsin Bey’in yerlerinde bir değişiklik öngörmüyorum. 4 ncü sıradan seçilemeyen Turan Dumlu da yeniden aday olmayacak, siyaset defterini kapattı. 7 Haziran’da CHP’nin ilimizde aldığı oy sayısı da tatmin edici değildi. 2 nci sırada bir değişiklik ihtimal dahilindedir.
………
7 Haziranda ilimizde en dramatik olayı MHP yaşadı. 7 Haziran gece yarısı, MHP teşkilatları,  Lütfü Türkkan ile birlikte 2 milletvekili çıkartmanın coşkusu içindeydi. Birkaç saat sonra yurt dışı oyların hesaba girmesiyle, MHP’de Türkkan kaybetti, üstelik MHP’nin kazandığını sandığı milletvekilliği HDP’ye gitti. Herkes kabul ediyor ki, MHP’de Saffet Sancaklı’nın 1 nci sıraya konulması, parti tabanında da kent kamuoyunda da pek hoş karşılanmamıştı. Belki de, 7 Haziran ile erken seçim arasındaki 6 aylık dönem, Saffet Sancaklı için milletvekilliğinin yegane dönemi olabilir. Yeni seçimde Lütfü Türkkan listenin başına gelirse, MHP  Kocaeli’de 160 bin oyun üzerine  çıkma şansını yükseltecektir ki, bu hesabı  parti genel merkezi de rahatlıkla yapabilir. 
HDP’de bir değişiklik beklemiyorum. Ali Haydar Koca’nın milletvekilliği, partiye de, Kocaeli’ye de yakışmış görünüyor. HDP için Kocaeli’de 2’yi zorlamak hayal bile edilemez. 1’le yetinmek, yeniden 1’i elde etmek için de Konca en uygun isim gibi duruyor. 
Bu yazı toplam 338 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum