1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Listeler ne kadar değişir?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Listeler ne kadar değişir?

A+A-
7 Haziran seçimleri öncesinde bol bol zaman vardı. Siyasi partiler, aday adaylığı başvuru süresini geniş tuttular. CHP, 7 Haziran seçimlerinde de aday adaylığı başvurularını Genel Merkez’de kabul etmişti. Ama en azından AKP ve MHP’de aday adayları, kalabalık taraftar grupları ile birlikte partilerinin il merkezlerine gelmiş, hemen hepsi birbirinin kopyası- “Ben partim için varım. Partim aday göstermese de nefer olarak çalışırım” şeklinde- açıklamalarla yerel basına malzeme vermiş, kendi kendilerini tatmin etmişlerdi.
Sonra, aday adaylığı başvuruları bitmiş, uzunca bir bekleme süresi verilmişti. Siyasi partiler, sözde anket, kamuoyu yoklaması, teşkilat yoklaması yapıyor gibi gözükmüş, aday adayları da partilerinin listelerinde ilk sıralara konulacaklarını umut ederek cenazeden düğüne, gazeteden televizyona, açılıştan doğum günü partisine kadar her yere koşturup durmuşlardı. 
………
Bu defa öyle değil. 1 Kasım’da “Tekrar seçim” var. Bu bir bakıma da “Baskın” seçim. Seçimin her aşaması için YSK “daraltılmış takvim” uyguluyor. Bu defa, CHP gibi, MHP de aday adaylığı başvurularını Ankara’da genel merkezde kabul etti. Sadece AKP’de başvurular parti il merkezine yapıldı. Bu da birkaç güne sıkıştırılmış bir başvuru dönemi oldu. Kamuoyu, kimlerin aday adayı olduğunu bile bilmiyor. Aday adayları bu dar süreci içinde ne yapacaklarını, nerede çalışacaklarını bilmiyorlar. 18 Eylül Cuma günü saat 17.00’ye kadar listeler açıklanacak. Yani üç gün var. 
Özellikle AKP’de 7 Haziran listesinin önemli ölçüde değişeceği konusunda büyük bir beklenti var. Partide herkes, 7 Haziran’da ilimizde alınan sonucun  “Büyük bir başarısızlık” olmadığını kabul ediyor. Ancak, AKP’nin ilimizde hedeflerinin-580 bin oy, 8 milletvekilliği- çok gerisinde kaldığı da tartışılmaz bir gerçek.
AKP’nin ilimizde ve Türkiye’deki oy kaybıyla ilgili pek çok neden, pek çok faktör sıralanabilir. Zaten partinin üst yönetimi ülke genelindeki, yerel teşkilatları da ilimizdeki oy kaybının nedenlerini gerçekten çok titiz bir şekilde araştırdı, araştırıyor. 
Bu araştırmaların sonucudur ki, AKP’nin 5 nci olağan büyük kongresinde parti üst yönetiminde çok büyük çaplı değişiklikler yapıldı.  50 kişilik MKYK’da 31, 14 kişilik MYK’da 9 değişiklik gerçekleşti. 
Başarısızlığın yerel nedenleri konusunda elbette yine pek çok gerekçe sayılabilir. Bu kentte kimi insanlar, evinin çevresindeki sokak köpeklerine kızdığı, kimi insanlar yıllardır doğru dürüst bir ulaşım sistemi geliştirilmediği için iktidar partisine oy vermemiş olabilir. Ama en açık ve net şekilde görülen, aday listesine yönelik eleştirilerdir. Üstelik, sokak köpeklerini bugünden yarına ıslah edemez, tramvay veya teleferik sistemini 1 Kasım’a kadar kuramazsınız. Parti yönetimi açısından 7 Haziran’daki kayıpları önlemek, eski seçmeni yeniden kazanmak adına yapılabilecek en kolay ve en süratli revizyon, 7 Haziran’daki aday listesini değiştirmektir. 
Bu bağlamda cuma günü akşam saatlerinde açıklanacak AKP listesinde önemli değişiklikler bekliyorum. Başkaları farklı düşünebilir. Ama 7 Haziran’da özellikle İl eski Başkanı Mahmut Civelek’e haksızlık yapıldığını düşünenlerdenim. AKP’de kuruluşundan buyana bütün il başkanları teşkilatlardaki görevlerini tamamladıktan sonra en azından milletvekili olmuşlardı. Eski il başkanlarından kimileri Bakan, kimisi, Büyükşehir Belediye Başkanı bile oldu. AKP tarihinin-eğer ölçü seçim sonuçlarıysa- en başarılı il başkanı olan Mahmut Civelek’in aday adayı olmasına rağmen aday gösterilmemesi kolay izah edilebilecek bir durum değildi. Civelek’in liste dışında kalması, 7 Haziran’da AKP’ye ilimizdeki Trabzon kökenlilerden önemli bir oy kaybı getirdi. Ayrıca, parti teşkilatlarında görev yapan, AKP’de hiyerarşi içinde teşkilatlardan yukarı çıkmanın bir hak olduğunu gören insanların da moralini bozdu. Üstelik, AKP’nin 7 Haziran seçimlerindeki aday listesinde “Bu aday partiye ekstra oy taşır” denilebilecek bir tek kişi bile yoktu. 
Bütün bu nedenlerde, AKP’nin 1 Kasım listesinin, 7 Haziran listesinden bir hayli farklı olacağını tahmin ediyorum. Yine Fikri Işık 1 nci sırada yer alacaktır, hakkıdır. Ama bu yenilenecek listede, örneğin bir Mahmut Civelek’in, bir İmam Şener İnce’nin yer alabileceğini öngörüyorum. Üstelik bu isimler, partinin 7 Haziran’da kaybettiği oyların bir kısmını 1 Kasım’da geri getirebilecek isimlerdir.
……….
CHP listesi değişmeli mi?.. Bana sorarsanız değişmeli. Pekiyi, CHP listesi değişecek mi?.. Bana sorarsanız hayır, değişmeyecek.. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 Haziran öncesi 60 ilde ön seçim yaparken Kocaeli’de yapmamış olması kabul edilemez bir hareket olmuştur. Hazır seçim tekrar edilirken, Kılıçdaroğlu’nun bu hatayı tamir etme imkanı ortaya çıkmıştı.  CHP’de herkes gayet iyi biliyor ki, ön seçim yapılsa, 7 Haziran’daki listede bir kişi bile yerinde olamazdı. 
Kılıçdaroğlu, yine inat etti. 1 Kasım seçimleri için, kendi memleketi, büyük bölümünde neredeyse sıkıyönetim uygulanan Tunceli’de ön seçim yaptı, Kocaeli’ye yine bu hakkı vermedi.  CHP Kocaeli’de parti büyüklerini yanına çekemiyor. Örgütler kopuk. Örgütler tembel, iradesiz ve hantal.. Bunu düzeltemiyor. Görünen o ki, CHP Genel Merkezi, ilimizden gelen bütün baskı ve telkinlere rağmen, listede yine değişiklik de pek düşünmüyor. Oysa CHP Kocaeli listesinin bir önemli isme, bir “Ağır abi”ye ihtiyacı var. Genel Başkan, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya gibi isimlere ön yargılı. Diyelim ki, onları defterden silmiş ve bir bildiği var. Ama örneğin bir Hurşit Güneş CHP listesine yakışmaz mı?.. Hurşit Güneş’in ilk üçte yer aldığı bir liste, Kocaeli kamuoyuna daha iyi anlatılamaz mı?.. 
……..
Çok zaman kalmadı. Cuma akşamı heyecanla bekleyecek ve 1 Kasım listelerini göreceğiz. Özetle, AKP listesinde önemli değişiklikler bekliyorum. Belki 11 kişilik liste tamamen değişir. Belki, ilk 7 isim arasında önemli değişiklikler görürüz. CHP’de listede değişiklik yapılırsa, bu büyük bir sürpriz olacaktır. Listede değişiklik olumlu yönde olursa, CHP bu defa 4’ü zorlayabilir. MHP hakkında ise, değerlendirme yapmak gerçekten çok zor.. Devlet Bahçeli’nin Saffet Sancaklı ile Lütfü Türkkan’a nasıl baktığını,  teşkilatlarından yükselen seslere ne kadar önem verdiğini, cuma günü akşam saatlerinde birlikte göreceğiz.
Bu yazı toplam 573 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.