1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Lütfen; Kocaelispor’a omuz verin
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Lütfen; Kocaelispor’a omuz verin

A+A-

Kocaelispor bitsin istediler.. Yok olsun, tarihe gömülsün diye uğraştılar. Kocaelispor’un yerine Birlikspor’u koymak istediler. Başarabilselerdi, Birlikspor’u Süper Lig’e çıkartıp, bu kentin futbol takımı yapabilselerdi,  biz de bağrımıza basardık. Olmadı, yapamadılar.

Küllerinden doğan Kocaelispor, geçen sezon BAL’dan yükseldi. Şimdi TFF 3’üncü Lig’de. Başkan Bahri Yavuz ve arkadaşları büyük fedakarlıklarla takımı ayakta tutuyorlar. Pazar günü, çok zor bir deplasmandan 3 puan aldı takımımız. Yani, bu ligde de zirveye oynayabileceğini gösterdi.

Bu yıl 2’nci Lig’e yükselir veya yükselemez. Bu çok önemli değil. Bu aşamada Kocaelispor’u yaşatmak önemli.

…………..

Kocaelispor Kulübü’nün devlete vergi ve sigorta prim borcu olarak yaklaşık 60 milyon TL’lik borcu var. Malum, hükümet bütün borçlar için yeniden yapılandırma imkanı tanıdı. Ekim ayı sonuna kadar Kocaelispor Kulübü’nün bu yapılanmadan yararlanmak için başvurması lazım. Eğer bunu yaparsak, 60 milyon TL’lik borç 20-22 milyon TL’ye inecek. Uzun vadede taksit taksit ödenecek. Ama bunu yapabilmek için, Kasım ayı başında ilk taksiti yatırmak lazım.

Kocaelispor devlete olan borcunu kapatamazsa, sportif başarıların hiçbir anlamı yok. Üst lige çıksak bile, puanlarımız silinecek. Kulüp belki de kapanacak, yok olacak. Ya da yıllar boyu amatör kümelerde oynamak zorunda kalacaklar.

………………

İlimizi yönetenlere.. İktidar partisinin ilimizdeki yetkililerine sesleniyorum.

Biz PKK-PYD değiliz. Biz, DAEŞ değiliz. FETÖ hiç değiliz… Biz Kocaelisporlular bu şehrin sevdalılarıyız. Büyük deprem felaketi olduğunda, cenazelerimizi arabanın bagajına koyup memlekete kaçanlardan değiliz. Biz, her uzun tatilde  “memleketim” dediği yerlere gidenlerden değil, hep burada kalanlardanız. Biz Kocaelispor’un peşinden koşanlardanız.

AK Partili Belediyeler, Bakanlar, Milletvekilleri bu kent dışında her yerde şehir takımlarını ihya ettiler. Kayseri, Konya ortada. Komşu Sakarya bizden batıktı. AK Partili Belediye ve milletvekilleri borçları temizlediler.

Kocaelispor olarak karşılıksız bir şey de istemiyoruz. Kulübe ait olduğu herkes tarafından kabul edilen KEV Tesisleri var. Alın, huzurevi yapın, okul yapın, kat karşılığı toplu konut için imara açın. Kulübün borçlarını fazla fazla öder. Üstelik bu yapılandırılması gereken 60 milyon TL’lik borç, şahıslara değil. Doğrudan devlete verilecek.

Birlikspor için neler yaptığınızı, nasıl bu şehri kirletenlerden haraç alır gibi Birlikspor’a para aktardığınızı biliyoruz.

…………

Bu şehirde bize ait olan pek çok şeyi elimizden aldınız. Fuar gitti. Barlar Sokağı’nın ortasından tramvay geçiriyorsunuz. Bu şehrin eğlencesini, neşesini, bu şehrin cıvıl cıvıl yaşamını elinden aldınız. Spor bitti.

Mehteran Marşı şehrin yegane müziği, yağlı pehlivan güreşleri şehrin yegane spor etkinliği haline geldi.

Biz İzmit sevdalıları, Kocaelispor aşıkları azınlığız, biliyoruz. Ama biz bu şehrin çekirdeğiyiz, gerçek sahipleriyiz. Bu şehrin DNA’sıyız. Bize bir tek şeyi, Kocaelispor’umuzu geri verin. Zor iş değil sizin için. Bu 60 milyon TL’lik borç da, sizden önceki dönemin borcu değildir. Önceki dönemden kalan borç 6-7 milyon TL civarındaydı. Sizin döneminizde, sizin savurganlığınızla borç buralara geldi.

Yapılandırmaya katkı sağlayın. Kocaelispor’un üzerinden şu borç yükünü atalım. Daha takımın forma reklamı yok. Büyük kuruluşlar Kocaelispor’a destek vermiyorlar. Sizden korkuyorlar. Kocaelispor’a destek olanın AK Parti tarafından aforoz edilmesinden, cezalandırılmasından korkuyor.

Sayın Bakanım, Sevgili Başkanım.. Değerli milletvekillerimiz.. Kocaelispor’a bir omuz verin.. Bizim elimizde, bizim şehrimizde fazla bir şey bırakmadınız. Hiç değilse, bize Kocaelispor’umuzu geri verin, biz de onunla oyalanalım.

Her yerde çalışma vardı

Pazar günü sabahı evden, “Kahvaltıya taze simit al” dediler.

Çıktım.. Eski Garajlardan’dan şehre gireceğim.. Giriş kapalı. Dev iş makinaları, Merkez Bankası bölgesinde alt yapı işi yapıyor. Barlar Sokağı’nın yıkılan binalarından ortaya çıkan boşluktan geçip, Simit Fırını’nın önüne geldim.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, şehir içi trafiğinin rahat olduğu pazar gününde bu kadar büyük bir işe kalkışmış olmaları hoşuma gitti. Simit aldım.. Cumhuriyet Caddesi’nde gidiyorum. Şehir merkezinde “Kentsel Dönüşüm” kapsamında yıkılacak binaları da pazar günü yıkıyorlar. Cumhuriyet Caddesi’nde,. Alemdar Caddesi’nde iş makinaları çalışıyor. Caddeler trafiğe kapatılmış,. Eski binalar yıkılıyor.

Bu işlerin pazar günü yapılıyor olması gerçekten önemli. Yine Tramvay Yolu inşaatında, Yahya Kaptan bölgesindeki kapalı yollarda bir çalışma yoktu. Ama alt yapı müteahhitleri ile bina yıkım işleri yapan müteahhitlerin pazar günü erken saatte çalışıyor olması gerçekten önemli bir gelişmedir.

Dün sabah da pazar günü çalışma yapılan yerlerden geçtim. İşler bitirilmiş, caddeler yeniden açılmış.. Bu tabloyu, İzmit insanına gösterilen bir saygı olarak kabul ediyorum. Hafta içi günlerde bu şehirde cadde-sokak kapatmak şehir insanına çok büyük işkence oluyor. Bu tür işleri tatil günlerinin çok erken saatlerinde başlatıp, bitirmek bu şehir insanına saygının asgari göstergesidir.

Sabahları çok üşüyeceğiz

30 Ekim’de yaz saati uygulamasının bitmesi, bütün Avrupa ülkeleriyle birlikte, ülkemizde de saatlerin bir saat geriye alınması gerekiyordu. Ama birkaç yıldır bu yaz saatinin devamını planlayan hükümet, bu yıldan itibaren saatlerin geri alınmayacağını, kış saatine geçilmeyeceğini açıkladı.

Adı üstünde. Halen uygulanan saat rejimi, Iğdır’dan geçen 45’inci meridyene göre hesaplanıyor. Adı “Yaz Saati”. 30 Ekim’den itibaren saatler İzmit’ten geçen 30 numaralı doğu meridyenine çekilecekti. Bunun adı da “Kış Saati”.

Bu saatleri geri almamanın bu ülkeye kesinlikle enerji tasarrufu açısından bir faydası olmayacaktır. Ben yıllardır her sabah saat 07.00 sıralarında evden çıkan biriyim. Her mevsimde günün en soğuk saatleri sabahın ilk saatleridir. Saatler 1 saat geri alınsa,  hava biraz kırıldıktan sonra sokağa çıkacaktık. Kasım-Aralık- Ocak-Şubat aylarında sabah evden erken çıkan çalışanlar, öğrenciler perişan olacaklar. Günün en soğuk saatinde sokağa çıkmış olacaklar. Yerlerde buz kaplı olacak. Caddeler, sokaklar kaygan olacak.

Bir inat uğruna yaz saatinden kış saatine geçmiyoruz. Sırf bu nedenle, biz güne erken başlayanlar Kasım ayından itibaren sabahları çok üşüyecek, karda buzda kayıp belki de düşeceğiz.

Bu yazı toplam 2125 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum