1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Madem söz verdiniz, tutun
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Madem söz verdiniz, tutun

A+A-

Öyle görünüyor ki,  3-4 ayda bir bu kent sürekli olarak aynı konuyu tekrar tartışacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, geçen yılki önemli seçimler öncesinde bir karar aldı; “Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü vatandaşlar, şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanır” dedi.

Türkiye’nin bazı kentlerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti, tamamen kamu tarafından, belediyeler üzerinden veriliyor. Bu tür kentlerde, kimi arabalarda bedava taşırsanız, taşıyın. Sonuçta, yükü devlet üstleniyor.

Bazı kentlerde, şehir içi toplu taşıma hizmetinde pazar payı yüzde 50 kamu, yüzde 50 özel sektör üzerinde. Kocaeli’de ise, şehir içi toplu taşıma hizmetinin yüzde 90’ından fazlası, özel minibüsler üzerinden yapılıyor. Belediyenin payı çok düşük.

Özel minibüslerde, binlerce kişiyi her gün ücretsiz taşıtamazsınız. Zaten ilimizdeki minibüsçüler de bu karara karşı durdular. Sert tartışmalar oldu. Sonunda, 65 yaş üstü vatandaşları ve diğer hak sahibi vatandaşları ücretsiz taşıma karşılığında, özel minibüslere ayda 750 TL ödeme yapılması kararlaştırıldı. Minibüsçüler, “Ayda 750 TL yetmez. Ama kabul “ dediler.

Anlaşma yapıldı, aylarca bu para ödenmedi. Minibüsçüler isyan etti, eylem kararı aldılar. AK Parti İl Başkanı Ceyhan devreye girdi. Geçen Mart ayında, ilimizdeki minibüsçülere geçmiş 8-10 aylık alacakları bir defada ödendi. Bu arada, “Bundan böyle her ay 750 TL hesabınıza yatacak” diye de söz verildi.

Bu para, minibüsçüler için önemli. Aylık ödemeler için söz de verildi. Ama bu söz tutulmadı. Minibüsçünün şimdi devletten yine birikmiş alacağı var. Minibüsçüler bu parayı istiyorlar ve yine eylemden söz ediyorlar.

Bu şehirde minibüsçüler ellerini iktidara vermiş, kollarını kaptırmışlar. Kolay kolay eylem falan yapamazlar. Ama AK Parti’nin, iktidarın da bu kentte bir söz verince tutması lazım. Umarım, bayram öncesi minibüsçülerin geciken alacakları hesaplarına yatar. Aksi halde yine gürültü çıkacak, yine minibüsçüler arabalarına binen yaşlılara, engellilere ters ters bakmaya başlayacaklar.

Siyaseten, devlet adına bir söz verildiği zaman, bunun tutulması lazım. Şimdi, minibüsçünün alacaklarını geciktirmenin mahcubiyeti ile bayram ertesi ilimizde toplu taşıma ücretlerine yüksek oranlı bir zam verilmesinden de kaygı duyuyorum. Fatura yine, her gün toplu taşıma araçlarına parasını ödeyerek binen vatandaşlara kesilirse, gerçekten çok ayıp olur, çok yazık olur.

Symbol Köprüsü  sonunda açıldı

Büyükşehir Belediyesi, Symbol Köprülü Kavşağı’n İstanbul’a gidiş yönünü 1 Mayıs’ta kapatmıştı. Yolun bu bölümü kapatılırken, “22 Mayıs’ta iş bitecek, köprü açılacak” demişlerdi.

Büyükşehir’in yapılan işin bitimi için verdiği vade, tam bir aylık gecikmeyle gerçekleşti. Köprünün İstanbul’a gidiş yönündeki kesiminde asfalt çalışmaları nihayet tamamlandı, dün sabah açıldı. Kimse İzmit gibi karmaşık, yaşamın zor olduğu bir kentte, “Ne olmuş yani bir ay geciktiysek. Başladığımız işi sonunda bitiriyoruz işte” demeye kalkmasın. Bu aklımızla alay etmek olur.

Şimdi bayram ertesi, D-100 İzmit şehir içinde genişletme çalışması başlayacakmış. Her halde, Köseköy kavşağında da battı çıktı işine herhalde başlarlar. Bir an önce başlayıp, bir an önce bitirseler bari. 2017 sonuna kadar İzmit’in şantiye görünümünde olacağını söylemişlerdi. İyi işler yapılması için elbette sıkıntılara katlanmak zorundayız. Ama bize bir vade verdiğiniz zaman, müteahhitleri denetleyin. Bu vade içinde işin bitmesini sağlayın. Beklentimiz budur.

İtalya çok ayıp etti

Türkiye’nin Avrupa Şampiyonası’nda son 16 takım arasına “En iyi 4 grup üçüncüsünden biri” olarak gireceğine ben çok inanıyordum.

Grup maçlarının sonunda, Belçika İsveç’e; İtalya İrlanda’ya yenilmez diye düşünüyordum. Belçika İsveç’i yendi. İtalya ise gerçekten maçı kazanmayı çok isteyen, taraftarı, futbolcusu ile müthiş bir performans gösteren İrlanda’ya 1-0 yenildi. Biz elendik, İrlanda son 16’ya kaldı.

Maçı dikkatle izledim. İtalya, özellikle son 10 dakikada İrlanda’ya adeta kalesini açtı. Maç, 3 gün aralıksız oynansa, o İrlanda, çok istemesine rağmen, İtalya’ya gol atamazdı. Sanki maçı bıraktı İtalyan’lar. Sanki, “Türkiye olacağına İrlanda olsun” der gibiydiler.

Sonuçta, Euro-2016’da finallere giden 24 takımdan 8’i elendi, 16’sı yoluna devam ediyor. Biz, elenen 8 takım içindeyiz. Bu başarısızlığın bütün faturasını İtalyanlara çıkartırsak, kendimizi kandırmış oluruz.

Bizim Milli Takım, Hırvat maçına biraz asılsa, puan alabilirdi. O zaman son 16’daydık.

Bizim Milli Takım, kafasından prim alacaklarını silip, İspanya maçında biraz direnç gösterse, maçı 3-0 yerine 2-0 kaybetse, yine son 16’ya kalıyordu.

Yine bizim Milli Takım, gruptaki son maçında Çekleri öylesine perişan halde yakalamışken, 2-0’dan sonra bir gol daha atsa, yarın akşam, Galler’in önünde İrlanda yerine biz olacaktık.

Yani, İtalyanlara elbette kızma ve sitem hakkımız var ama, biz kendi ruhsuzluğumuz, kendi futbolcularımızın milli formaya ihaneti nedeniyle bu turnuvadan elendik. Bu gerçeği de göz ardı etmemek lazım.

Yahya Kaptan’da caddeleri açın artık

Ramazan ayındaki çarşamba günlerinde, hafta tatilimi kullanırken, bir yerlere gitme lüksüm yok. Çarşamba tatillerini, evde uyuyup, dinlenerek geçiriyorum.

Önceki gün öğlen saatlerinde işten çıktım. Vaktim var.  Biraz şehri dolaşayım, kendime malzeme toplayayım istedim. M. Alipaşa, Bekirdere, Yenişehir Mahallesi perişan durumda. Şu tramvay işini İzmit’in başına bela ettiler ya, helal olsun. Hava sıcak, ortalık toz toprak. Trafik düğüm. Esnaf perişan. Ev hanımları balkona çamaşır asamıyorlar.

Bu bölgede çalışma var. Alt yapı yapılıyor, ray döşeniyor.  Ya Yahya Kaptan?.. Yahya Kaptan’da tramvay yolu çalışmaları Şubat ayında başladı. “Nisan sonu bitecek” dediler. Sonra, “Mayıs sonunda Yahya Kaptan’dan çıkacağız” dediler.

Aslında Yahya Kaptan’da iş bitmiş. Artık çalışan falan yok. Raylar döşenmiş. Ama hala yollar kapalı. Çalışmanın çoktan bittiği bölgelerde, bariyerler çekilmiş, yolu kapatmışlar. İş bitmiş, yol hala neden kapalı. Arastapark çevresi, Yahya Kaptan içindeki çeşitli cadde ve sokaklar hala neden bu sıkıntıyı çekiyorlar. En son, “Mayıs sonunda Yahya Kaptan’da bütün işler bitecek. Bütün yollar açılacak” diye söz verilmişti. Haziran bitiyor arkadaşlar. Ayıp oluyor. Çok ayıp. Artık açın şu Yahya Kaptan içindeki caddeleri, sokakları. Orada binlerce insan yaşıyor. Bu kadar umursamaz davranmaya hakkınız yok.

Oktay Vural önemli bir isim

MHP, 10 Temmuz kurultayına gidiyor. Pek çok belirsizlik var ama 10 Temmuz’da bir şekilde kurultay yapılacak ve MHP’nin durumu belli olacak.

Bu aşamada, MHP’de en önemli isim kuşkusuz Genel Başkan Devlet Bahçeli. Ama partinin kamuoyundaki görünen yüzünde, Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Genel Başkan’dan bile önde gelen bir isim. Oktay Vural, başarılı bir politikacı. Hazır cevap, zeki ve kendisini dinletmeyi bilen bir isim. Üstelik MHP içinde güçlü olduğu da biliniyor.

Sonunda, bunca kamuoyu baskısına rağmen direnen Devlet Bahçeli’ye en yakın çalışma arkadaşı Oktay Vural da dayanamadı. Grup Başkan Vekilliği görevinden istifa etti. Henüz renk vermiyor ama kamuoyunun beklentisi doğrultusunda hareket etmesi, Meral Akşener’in yanında yer alması bekleniyor.

Oktay Vural’ın tavrı, MHP’de önemli belirleyici unsurlardan biri olacaktır.

Düşünsenize, Devlet Bahçeli’nin yanında Saffet Sancaklı, Aydın Ünlü var. Meral Abla’nın yanında Oktay Vural, Lütfü Türkkan gibi kaliteli isimler. Bu yarışı kim kazanır?

Gürcülerin en beyefendisiydi

Şu sıralar arka arkaya bu kentte iz bırakan insanları kaybediyoruz. Eğitimci, Hukukçu Ertuğrul Kazancı (71)’nın vefat haberini gerçekten büyük bir üzüntü ile öğrendim.

Ertuğrul Kazancı, Gürcü kökenliydi. Gürcülüğü ile gurur duyan, Gürcistan yönetimi ile sıkı bağlantıları olan biriydi.  Çok kez, “Sen de anne tarafından Gürcüsün. Gel birlikte gidip Gürcistan’ı gezelim” diye teklif etmişti.

Ertuğrul Kazancı, bu gazetede uzun yıllar makale yazdı. Hep ağır başlı, hep siyaset üstü, hep gerçek bir centilmen olarak yaşadı. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Genel Başkanlığı’nı yaptı. Hiçbir zaman kavgadan, tartışmadan yana olduğunu görmedim. Hem eğitimci, hem hukukçuydu.

Önemli bir hemşerimizi kaybettik. Gürcü kökenliler için genellikle “Gösterişi, havayı sever” derler. Ertuğrul Kazancı farklıydı. Hep mütevazı, hep beyefendi bir insan olarak yaşadı.  Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Yarın, Mardin’e gidiyorum

Çarşamba günü öğleden sonra evdeydim. Kendimi gerçekten çok yorgun hissediyorum. Neredeyse bütün gün yatıp, uyudum. Saat 15.00 sıralarında tam uykuya dalmak üzereyken, telefonum çaldı. AK Parti İl Başkan Şemsettin Ceyhan arıyor.

AK Parti Kocaeli Teşkilatı, yarın 100 kişilik bir kafile halinde  “Ramazan Kardeşi” ilan edilen Mardin’e gidiyor. Kafilede Bakan Işık, Başkan Karaosmanoğlu da bulunuyor. İl Başkanı Ceyhan, “Abi seni de bizimle birlikte Mardin’e götürmek istiyoruz” dedi. Yarın sabah, Cengiz Topel’den, THY’den kiralanan özel uçakla Mardin’e gidilecek. Kocaeli Teşkilatı, Mardin’e daha önce karayolu ile gönderilen yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine dağıtacak. Akşam Mardin’de iftar yapılacak. Yine THY’den kiralanan özel uçakla Cengiz Topel’e gece dönülecek.

Bu tür teklifler aldığımda, otomatik itiraz ederim. Ceyhan’a, “Cumartesi akşamı saat 19.00’da Türkiye-Galler maçı oynanacak. Ne işim var Mardin’de” dedim.

Çarşamba öğlen saatlerinde, İtalya’nın İrlanda’ya yenilip, Türkiye’yi turnuvadan eleyeceği belli değildi. Ceyhan, “Abi bu Avrupalılar bizi aralarında istemez. Bu akşam ne yapar eder, bizi elerler. Sen merak etme. Cumartesi akşamı Galler maçı olursa, biz de izleriz. Mardin’de de televizyon var. Hep birlikte izleriz” dedi.

Zaten Mardin’i görmeyi çok istiyordum. Dünya’nın en önemli hoşgörü şehirlerinden biri. Bütün dinlerin özgürce yaşandığı, çok özel bir şehir Mardin. Ceyhan’ın teklifini kabul ettim. Yarın sabah, AK Partililer ile birlikte Mardin’e gidiyorum. Benim fotoğraf çeken telefonum yok. Mardin ziyaretinden fotoğraf çekemem. Ama dönüşte, bu bir günlük ‘Kardeş Mardin’ ziyaretinin bütün ayrıntılarını benden okuyabilirsiniz.

……….

Bu arada, CHP Kartepe İlçe Başkanı Cumhur Karakadılar’a da bir teşekkür borcum var. Bu akşam, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Kartepe İlçe Yönetimi’nin davetlisi olarak Maşukiye, Cevizdibi Restaurant’taki iftar yemeğine katılacak. İlçe Başkanı Karakadılar aradı. Bu akşamki iftar yemeğine davet etti. Bu Ramazan ayında toplu iftar yemeklerine katılmayacağımı daha önce belirtmiştim. Karakadılar’a teşekkür ettim. Kılıçdaroğlu ile aynı ortamda bulunmak, hatta fırsat bulup bazı sorular sormak gerçekten çok isterdim. Ama zaten bu akşamki CHP iftar yemeği, tam bir karambol olur, böyle bir ortam bulamam. Bu akşam CHP’nin Kartepe iftarında yokum. Yarın, AK Partililer ile birlikte Mardin’deyim.

Bu yazı toplam 2556 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum