Kocaeli 17°C- 25 Eki, 2014-
 
02 02 13, 00:00 TSİ
02 Şubat 2013, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
İsmet ÇİĞİT

2023’de Türkiye 2023’de Kocaeli

Türkiye’nin büyük hedefleri var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, büyük hedeflerin gerçekleşeceği tarih olarak 2023 yılını işaret etti.

2023 çok özel bir yıl olacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok büyük zorluklar, sıkıntılar içinde kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100 ncü yıldönümü kutlanacak.

Devlet, bütün hedeflerini, bütün  “Çılgın projeleri”ni, 2023 vizyonu kapsamında hazırlıyor.

Türkiye için konan hedeflerin çok büyük bölümüne ulaşılacağına, 2023’e kadar tamamlanması öngörülen projelerin büyük bölümünün biteceğine, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100 ncü yıldönümünde ekonomik büyüklükleri, demokrasi kalitesi, insan hakları ve hukuk standartları ile çok ileride, dünyada çok saygın bir Türkiye’nin ortaya çıkacağına inanıyorum.

2023’de Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alacak.

Dünyanın en büyük havaalanını tamamlamış,  dünyayı hayran bırakan Olimpiyat ev sahipliği yapmış olacak.

2023’e kadar tüm kalbimle inanıyorum ki, Türkiye terör sorununu çözmüş, bu vatan toprakları içindeki herkesin eşit statüde kardeşçe yaşayabiliyor olmasını sağlamış olacak.

2023’de Türkiye, kendi yaptığı uyduyu, kendi yaptığı füze ile uzaydaki yörüngesine göndermiş;  kendi savaş uçağını, kendi uçak gemisini inşa etmiş olacak.

Bütün bunların gerçekleşmesi için, mutlaka bugün ülkeyi yöneten siyasi kadroların 2023’de de hala iktidarda bulunmaları gerekmiyor. Türkiye bu yola girdi. Bu yolda ilerliyor. 2023 vizyonu içindeki bütün hedeflere belki varılmayabilir. Ama Cumhuriyetin Kuruluşunun 100 ncü yıldönümünde, bugünden daha aydınlık, daha özgür, daha güvenli,  bütün vatandaşlarının daha refah içinde yaşadığı bir Türkiye fotoğrafı göreceğimizden eminim.

Pekiyi, 2023’de nasıl bir Kocaeli olacak?..

Türkiye için ne kadar iyimser ve umutluysam; çok sevdiğim bu kent için de bir o kadar karamsar ve umutsuzum.

Çünkü bütün işaretler,  Türkiye için Kocaeli’nin gözden çıkartıldığını gösteriyor.

Ne yazık ki, bugün kentimizin geleceğini elinde tutan seçilmiş ve atanmış yetkililer de bu konuda çok büyük bir aymazlık içindeler.

Ya olacakları göremeyecek kadar dar vizyonlu, sığ ve cahiller; ya da bile bile bu kente bu büyük ihaneti yapıyorlar.

Dünyanın en güzel coğrafyasında kurulu olan, dünyada başka hiçbir kentin sahip olamayacağı güzellik ve özelliklere sahip bulunan bu şehri,  göz göre göre harcıyorlar.

Önümüzde 10 yıl sonrası için çok kötü, çok yaşanmaz bir Kocaeli fotoğrafı var.

Düşünsenize, İzmit Körfezi’nin her yeri limanlar, iskelelerle dolacak. 2023’de Türkiye’nin ihracat hedefi 500 milyar dolar. İthalat da bu seviyelerde olacak. Yanı yıllık toplam 1 trilyon Dolarlık dış ticaretin neredeyse yüzde 90 yükü bu şehrin üzerinden geçecek.

2023’de Kocaeli nüfusunun 4 milyonu bulacağı hesaplanıyor. Bence çok daha fazla olacak. Bu nüfus artışı, bu kentte yaşayan insanların doğurganlığından kaynaklanmayacak.

Çok daha yoğun ve çok daha niteliksiz, kalitesiz bir iç göç akını ile karşı karşıya kalacağız.

Şehrin her yanından yeni otoyollar geçecek. Bunların hiç birinin bu kent ekonomisine en ufak bir katkısı olmayacak. Türkiye’nin malı dünyaya İzmit Körfezi’nden gidecek; dünyanın her yerinden Türkiye’ye gelen mallar bu şehir kıyılarındaki limanlara boşaltılacak.

Sahil kalmayacak, deniz kalmayacak.

Artan nüfusa su yetmeyecek. Yuvacık Barajı kuruyacak. Artan nüfusun atıklarını arıtmaya mevcut arıtma tesisleri yetmeyecek. Artan nüfusun çöplerini yakmak için mevcut Çöp Fabrikası çok yetersiz kalacak.

Bu şehirde çok daha fazla kaza olacak. Çok daha fazla cinayet işlenecek, intihar olayları patlayacak. İzmit esnafı tamamen bitecek.. İzmitlilerin çocukları, bu kentin limanlarında, lojistik depolarında tahmil tahliye işleri yapan beden işçileri olacak.

Dünyanın her yerindeki bütün serseri denizciler bu şehri dolduracak. Allah korosun; Afrika’dan AIDS’li, Uzakdoğu’dan kuş gripli, Güney Amerika’dan cüzamlı veya vebalı, Türkiye’de önce bu kente gelecek.

Bu şehirde düzen kalmayacak,  huzur kalmayacak.

Üstelik hala şehir merkezinde otopark sıkıntısı olacak. Bugün 1 milyon 600 bin nüfusa yetmeyen toplu taşıma sistemi, 2023’de 4 milyon nüfus karşısında tamamen çökecek.

Şehrimizin bütün tarım arazileri fabrikalarda dolacak;  bu kent coğrafyasındaki en güzel doğal alanlar taş ocağı haline gelecek. Bir yandan deniz doldurulacak; bir yandan yeni yapılan iskelelere en büyük konteyner gemileri yanaşsın diye denizin altı oyulacak, derinleştirilecek.

Çok büyük olasılıkla, bu şehir Türkiye için feda edilirken, sosyal hayatı, kültürel hayatı da tamamen yok edilecek. Sahildeki limanlara yakın bölgelerde, her gün binlerce Tır’ın gelip gideceği lojistik merkezlerinin çevrelerinde “Devamlı matine” porno film gösteren,  bilet alan müşterilerine salona giriş sırasında bir tutam da kağıt peçete verilen cep sinemaları açılacak.

Şehrin her yerinde uyuşturucunun her türü üstelik dünya piyasasının çok altında fiyatlarla alınabilecek.

Bu arada,  çok büyük olasılıkla 2023 yılında, Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 100 ncü yıldönümünü kutlarken, bu şehirde ülkenin profesyonel liglerinde mücadele eden bir futbol takımı bile olmayacak. Kültür Tepesi’ndeki çay bahçesine oturup, kahvesini, çayını söyleyen insanlar,  İzmit Körfezi’ne girip çıkan devasa yük gemilerini seyredecek.

Bize, bu şehre çok kötü, çok büyük sıkıntılar yaşatacak bir gömlek biçtiler. Emin olun, yazdıklarım abartı değildir. Eğer, Kocaeli için hazırlanan bu program tam hedeflendiği gibi uygulanırsa, 2023 yılında bu şehir bitmiş demektir.

Bu şehre bu ihaneti hazırlayanları not alın.. İsimlerini, ailenizden gelecek kuşaklara mutlaka aktarın.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 6

  Ak-osman- Sevgili ismet bey biz not almasına alırız fakat belli bir zaman sonra ne bu yöneticiler nede bunların çocukları bu kentte olmiyacak. Ya ankarada ihale peşinde yada boğaza nazır yaşayıp gidecekler sonrada çok şükür elhamdulillah diyecekler.

  Yanıtla Beğen 02 Şubat, 13:37

 • 5

  Akosman- Sevgili ismet bey biz not almasına alırız fakat belli bir zaman sonra ne bu yöneticiler nede bunların çocukları bu kentte olmiyacak. Ya ankarada ihale peşinde yada boğaza nazır yaşayıp gidecekler sonrada çok şükür elhamdulillah diyecekler.

  Yanıtla Beğen 02 Şubat, 13:36

 • 4

  Yikik-kentli- Tası tarağı topplayıp güneye göçme zamanı gelmiş tıpkı göçmen kuşlar misali.

  Yanıtla Beğen 02 Şubat, 12:06

 • 3

  Kemal-erdem- Bu şehre bu ihaneti hazırlayanları not alın.. İsimlerini ailenizden gelecek kuşaklara mutlaka aktarın... Sözleriyle yazınızı bitirmişsiniz ismet bey. Peki siz köşenizde bu isimleri niye yazmıyorsunuz? yarın öbür gün yine karaosmanoğluna fikri ışık'a köşenizde methiyeler düzersiniz yine bu kentin korkunç geleceğini hazırlayanların onlar olduğunu bile bile.

  Yanıtla Beğen 02 Şubat, 11:12

 • 2

  Izmit- Gunaydin.

  Yanıtla Beğen 02 Şubat, 10:30

 • 1

  Musti- Benim tahminim körfez bir bataklık olacak herekeye kadar deniz çekilecek bilim adamları marmaranın bittiğini söylüyorlar zaten.

  Yanıtla Beğen 02 Şubat, 08:53

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !