Kocaeli 15°C- 31 Eki, 2014-
 
28 02 13, 00:00 TSİ
28 Şubat 2013, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
Ali GÜNDOĞDU

AKP’ye iktidar yolu, 28 Şubat’la açılmıştır

AKP hükümeti, bugün 28 Şubat’la hesaplaşıyor. Çok sayıda emekli ve muvazzaf subay tutuklandı. Ancak AKP’ye iktidar yolunu açan da aslında 28 Şubat’tı…

Bugün 28 Şubat… Türk demokrasi tarihinde önemli bir dönüm noktasının yıldönümü. 28 Şubat’ın amacı neydi, neye mal oldu? Bence amaç memleketi irticadan kurtarmaktı, ama irtica biçim değiştirip ezici bir çoğunlukla iktidara geldi.

Süreci şöyle bir hatırlayalım:

2 Ekim-7 Ekim 1996 tarihleri arasında Başbakan Necmettin Erbakan sırasıyla Mısır, Libya, Nijerya’yı ziyaret etti. Libya’da, Kaddafi’nin bir çadırda Erbakan ile yaptığı görüşmede sarf ettiği sözler muhalefet ve basın tarafından çok ağır eleştirildi.

3 Kasım 1996‘da Susurluk’ta meydana gelen bir trafik kazasında mafya, siyasetçi, polis ilişkileri açığa çıktı. Bu olayı Başbakan Erbakan 'fasa fiso' olarak değerlendirdi. Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan ise, aydınlık için bir dakika karanlık toplumsal eylemi için "Mumsöndü oynuyorlar" dedi.

10 Kasım 1996 tarihinde Kayseri'de Refah Partili Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, parti toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de henüz gerçek demokrasinin olmadığını, hâkim güçlerin herkesi kendi görüşleri doğrultusunda hareket etmeye zorladığını söyledi.

11 Ocak 1997 tarihinde Başbakan Erbakan, Başbakanlık Konutu’nda tarikat liderleri ve şeyhlere iftar yemeği verdi.

22 Ocak 1997 tarihinde yüksek rütbeli subaylar Gölcük'te toplanarak irticanın iktidarda olduğunu tartıştılar.

30 Ocak 1997'de Sincan belediyesi sahneye “Cihat” oyunun konduğu Kudüs gecesi düzenledi. Belediye başkanı Bekir Yıldız, İran büyükelçisinin misafir olduğu gecede “Star” muhabiri Işın Gürel saldırıya maruz kaldı. Bekir Yıldız tutuklandı, mahkûm edildi.

5 Şubat'ta Sincan'da askerler 20 tank ve 15 zırhlı araçla geçiş yaptı.

5 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Erbakan'a birkaç mektup gönderdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Güven Erkaya 'irtica, PKK'dan daha tehlikeli' dedi.

11 Şubat'ta Ankara'da Şeriata Karşı Kadın Yürüyüşü yapıldı.

4 Mart'ta Başbakan Erbakan, MGK kararları yumuşatılmazsa imzalamayacağını söyledi ve imzalamadı.

13 Mart'ta Başbakan Necmettin Erbakan, MGK kararlarını imzalamak zorunda kalmış ve daha sonra bu kararları imzalamadığını sadece ön yazıyı imzaladığını iddia etmiştir.

21 Mayıs'ta Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, ‘Ülkeyi iç savaşa sürüklediğini’ söyleyerek, RP'nin kapatılması için dava açtı.

3 Haziran'da Susurluk Davası 7 ay aradan sonra DGM'de başladı.

7 Haziran'da Genelkurmay, irticai faaliyetleri desteklediğini iddia ettiği firmalara ambargo koydu.

10 Haziran'da Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay başkan ve üyeleri Genelkurmay Başkanlığı'na çağrılarak kendilerine irtica konusunda bilgi verildi.

18 Haziran'da Necmettin Erbakan başbakanlıktan istifa etti. İstifasının nedeninin başbakanlığı Tansu Çiller'e devretmek olduğunu belirtti.

19 Haziran'da Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümet kurma görevini o sırada arkasında TBMM çoğunluğu olan DYP lideri Tansu Çiller'e vermeyip, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a verdi.

30 Haziran'da Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit ve Hüsamettin Özkan'la birlikte ANASOL-D Hükümeti'ni kurdu.

Refahyol hükümetinin 28 Şubat süreci ile devrilmesi, artık Refah Partisi içinde emperyalizmle işbirliği yapmadan iktidar olmanın imkânsızlığını anlayan ve dolayısıyla Erbakan’ın “Milli Görüş” ünden ayrılarak emperyalizmle işbirliğine girerek yeni bir hareket oluşturan Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP’nin iktidara giden yolunu açmıştır.

AKP, ABD ve AB’nin her türlü desteği ile açılan bu yoldan 2002 seçimlerinde kolayca iktidara gelerek yaklaşık 11 yıldır Türkiye’nin yazgısını belirlemektedir.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !