Kocaeli 10°C- 23 Kas, 2014-
 
31 12 05, 00:00 TSİ
31 Aralık 2005, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
Ruşen HAKKI

“Aziz Nesin ve İsveç Serüveni”

Abdullah Gürgün’ün “Aziz Nesin ve İsveç Serüveni” adlı kitabını okumaya çalışıyorum. Berfin Yayınları arasında çıkan 374 sayfalık kitabı bölüm bölüm okuyorum. Okuma zorluğu çektiğim için, çok sayfalı kitaplar gözümü korkutuyor. 1971 yılından beri yurtdışında yaşayan yazar Abdullah Gürgün, yıllarca İsveç Radyosu ve İsveç Televizyonu’nda program yapımcısı olarak çalıştı, birçok belgesele imza attı. Yazar, bu kitap için şöyle diyor:
“Bu kitabı hazırlamayı bir görev bildim. Aziz Nesin’in aramızdan ayrıldığı gün bunu aklıma koymuştum. Ölümün birinci yılı geçti, beşinci yılı geçti, onuncu yılı geçti -hani hep nedense beşer beşer gidince şık olur ya!- ama artık onbeşinciyi beklemeyeceğiz ve 14. Yılına yetiştirdik. Sonunda bulabildiğim tüm söyleşi kasetlerini çözdüm. Unutulmasını istemediğim, belgesel değeri olan olayları yazdım. Kitap bir belgesel olarak gelecek kuşaklara kalacak...”
Kitap, Aziz Nesin’in 1 Mart 1961’de Tanin’de yayımlanan “Merhaba” başlıklı yazısıyla başlıyor:
“Merhaba sayın okurlarım, merhaba sevgili okumazlarım, sevenlerim, sevmeyenlerim, can yoldaşlarım, can düşmanlarım, merhaba!
Sayın bayanlar, baylar, merhaba! Sayın olmayan bayanlar, baylar, sizlere de merhaba!
Bindiği dalı kesenler, öksürüğe göre esenler, çabuk kırılıp küsenler, merhaba! Nerdesin, bir şu dağın ardında kalan umudum, merhaba!
Baş tacı edilen hazret-i kuyruk, merhaba! Yaban iti bay buyruk, merhaba!
Atı alıp Üsküdar’ı geçen, kan tükürüp kızılcık hoşafı içtim diyen, kendi yağlarıyla kavrulanlar, el kapularında savrulanlar, merhaba! Merhaba bal börek, merhaba zehir zemberek!..
Üçler, yediler, kırklar, cini şeytanı, iti uğursuzu, şeytana pabucu ters giydireni, merhaba!
Babıali salhanesinde birbirlerini boğazlayıp yiyen kurt kalemli uğraştaşlarım, merhaba!
Gözünü budaktan, sözünü efendiden uşaktan esirgemeyenler, aldatan kaltabanlar, aldanan daltabanlar, merhaba! Batı kafalı, doğu gövdeli, doğu kafalı-batı gövdeli, 1961 modeliyerli Pan’lar, aralarındaki sandalye dalaşmalarını halka yurtseverlik, özgürlük savaşı diye gösteren politika cambazları, ey tükürdüğünü yalayan, ey her kapıyı açan yalan-dolan, merhaba!
Konuşurken mangalda kül bırakmayanlar, halka talkım verip kendileri salkım yutanlar, dönme dolaplar, çarkıfelekler, rüzgâr gülü, sayın dönek, bay fırıldak, yüksek sosyete, alçak sosyete, orta yerde iki arada bir derede kalanlar, ilericiler, gericiler, övüngenler, ben demiştimciler, neme gerekirciler, hepinize merhaba!
Ağızdan dolma, kulaktan kapma, yarımyamalak, üstünkörü, kara aydın, çeyrek aydın, saray soytarısı, merhaba!..”
Aziz Nesin’in Merhaba’sı uzayıp gidiyor, ama benim yerim bu kadar... En iyisi siz kitabı alın, şu sıcaklarda güle güle serinleyin...

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !