Kocaeli 15°C- 30 Eki, 2014-
 
05 04 10, 05:00 TSİ
05 Nisan 2010, 05:00 TSİ
yazarın sayfasına git
İsmet ÇİĞİT

Bağımsız meclis üyeliği bu sistemde hayal gibi

Geçen gün bu sütunlarda, bir yazı yazdım. İzmit’te çok geniş kesimin tanıdığı bir kişinin, İzmit haklarını savunmak için Belediye Meclisi üyeliğine bağımsız aday olmak istediğinden söz ettim. Bu kişinin adını açıklamadım, Bay (X) olarak söz ettim.
Elbette sorun, Bay (X)’in sorunu değil. Böyle bir şey yapabilir miyiz?.. Dünyanın en özel, en güzel kenti İzmit’te, siyasi partilere bağlı olmayan insanların yer aldığı, kentin bütününü temsil edebilecek bağımsızların çoğunlukta bulunduğu bir Belediye Meclisi oluşturabilir miyiz arayışındayım.
Siyasete saygısızlık değil kastım. Demokrasiye inanan bir insan olarak, bütün siyasi partilere ve bu siyasi partilerin çatısı altında görev yapıp, seçimle gelinen görevlere talip olan insanlara sonsuz saygım var. Ama, siyasi partilerin, özellikle ilimizde yerel seçimlerde Belediye Meclisi üyeliği konusunu önemsemediklerini, parti içi dengeler, hatır gönül ilişkileri üzerine meclis listelerini yaptıklarını biliyorum.
Bu nedenle; ilimizde Belediye Meclisleri genellikle aslında bu işe pek de gönüllü olmayan insanlardan oluşuyor. Hele Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bu bitmek üzere olan dönemdeki hali, bence tam bir faciadır.
Çoğu üye, hiç toplantılara bile katılmadı. Katılanların büyük bölümü, bir kere kalkıp, bir proje hakkında konuşmadı, kent adına bir fikir üretmedi. Sadece partilerinin istediği konuda el kaldırıp, indirdiler.
Geçen dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Meclisi’ni düşünün. Tek başına muhalefet yapan bir İlyas Şeker vardı. CHP grubu, kendi içinde Sirmen’den sonra Erenkaya mı olsun, Toker mi olsun diye kavga etti. Rivayetler muhteliftir ki, topu topu 13 kişilik bu mecliste Sirmen’in yerine Başkan seçilirken, ahlak dışı işler çevrildi.
……….
Bir belediye meclisi düşünün. Siyasetin çeşitli denge hesapları içinde belirleyip listelediği kişilerden değil de, kent halkının içinden, kent insanını tanıyan, bu şehri gerçekten seven bağımsız insanlardan oluşsun.
İnsanlar, belediye meclisi üyelerine ulaşabilsin, dertlerini anlatsın. Belediye Başkanlarının da işleri kolaylaşır. İşte bu nedenle, bu düşüncelerle Bay X’in heyecanını önemsemiş ve yazmıştım.
Bağımsız Belediye Meclisi adaylığı için şartları önce Seçim Kurulu’na sorduk. Henüz Yüksek Seçim Kurulu bu konuda bir genelge yayınlamamış. Bağımsız adaylar için başvuru süresi, kaç para harç yatırılacağı, büyük olasılıkla ocak ayında ilan edilecek.
Ancak bu konuları çok iyi bilen, siyasetin ve bürokrasinin içinden bir tanıdığım, bilgi verdi. Bağımsız Belediye Meclisi üyesi adayı olmak, her Türk vatandaşının hakkı. Ancak seçilmek, öyle kolay iş değil.
Bağımsız Belediye Meclisi adayı olanların isimleri, aday oldukları ilçede, belediye meclisi seçimliyle ilgili oy pusulasına yazılıyor. Belediye Meclisi oy pusulalarında, siyasi partilerin amblemleri var. Ancak bu partilerin o bölge için belirlediği meclis üyesi adaylarının isimleri bulunmuyor. Sadece, bağımsız aday olanların isimleri, siyasi parti amblemleri sonrasında tek tek yazılıyor.
Bir bağımsız adayın ilçe belediye meclisi üyeliğine seçilebilmesi için, öncelikle kullanılan oyların yüzde 10’unu alması şart. Bu ön koşul. Diyelim ki, İzmit Belediye Meclisi üyeliği seçiminde, 200 bin kişi oy kullandı. Bağımsız adayın, en az 20 bin oy almış olması şart. Aksi halde seçilemiyor.
Tabii, bu yüzde 10 oy almak, sadece ilçe belediye meclisine girebilmek için yeterli. İzmit İlçe Belediye Meclisi üyeliğinin yanı sıra, bir de Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliğine seçilmek isteniyorsa, işte onun için neredeyse yüzde 50’ye yakın oy almak gerekiyor.
Bu da takdir edersiniz ki, pek olacak iş değil.
……….
Bu durumda siyasi partilere görev düşüyor. Siyasi parti örgüt yönetimlerinin açılım yapması gerekiyor. Tabii, böyle bir açılım, her siyasi partide, “Ben bu partiye yıllarımı verdim, Saçımı süpürge ettim. Artım Belediye Meclisine girmek benim hakkım” diye bas bas bağırarak dolaşan partili adaylardan önemli bir kısmını feda etmek anlamına gelecektir.
Yukarıda çizdiğim tablo nedeniyle, Bizim Bay X’in, İzmit Belediye Meclisi’ne bağımsız girmesi çok zor. Büyükşehir Belediye Meclisine girmesi ise mümkün değil.
Ama önümüzdeki seçimlerin iddialı iki partisi AKP ve CHP açılım yapabilir. Bu partiler, “Biz siyaset dışından, bu kente sevdalı, bu kentin sokaklarından insanları Belediye Meclisi aday listemize alacağız. İsterlerse, bu insanlar, 29 Mart’taki seçimden sonra partiden istifa edip, bağımsız kalabilirler” diyebilir.
Bu durumda, bizim Bay X ve eminim daha birçok değerli insan, AKP veya CHP’ye başvurup, belediye meclisi aday listelerinde yer alabilirler. Bu insanlar bu partilere, ekstra oylar da getireceklerdir.
Ya da, AKP ve CHP “Biz büyük partileriz. Kendi adamlarımızı aday göstereceğiz” diye diretirlerse, bu seçimlerde çok fazla şanslı gözükmeyen diğer partiler belediye meclisi aday listelerini, tamamen böyle bir açılımla düzenleyebilirler. Bu sayede ekstra oy alırlar, yeni ve kentin sevdiği isimleri belediye meclisine taşıyabilirler.
………..
Bütün bu yazdıklarımın bir hayal olduğunu biliyorum. Ama Belediye Başkanı kim olursa olsun, kenti gerçekten tanıyan, siyaseten değil de, bu kenti sevdikleri, bu kente gerçekten hizmet etmek istedikleri için seçilmiş, taşın altına elini sokmuş insanlardan oluşan belediye meclisleri kursak, fena mı olurdu?
Daha önce de birkaç kez belirttim. Çağdaş, modern kentlerde Belediye Meclisleri çok önemlidir. Bizdeki gibi el kaldır indir, avantadan seyahate çık, seminer yapıyorum palavrasıyla turizm bölgelerinde yan gel yat, kışın karlı tepelere çıkıp, sefa sür makamı değildir. Sokaktaki kaldırım taşından bile belediye meclisleri sorumludur.
Türkiye’de siyasi reform yapılacaksa, seçim sistemleri adil hale getirilecekse, Belediye Meclislerine bağımsız adayların seçilmesine de kolaylık getirilmelidir. Siyasi partiler, belediye meclisi listelerine, parti dışından gönüllü bağımsız adaylar için kotalar ayırabilmelidir.
Emin olun, benim Bay X kadar 20 tane adam İzmit Belediye Meclisi’nde, 10 tane adam Kocaeli Belediye Meclisi’nde yer alsa, bu şehrin çehresi değişir. Belediyelerde istismar, haksızlık, yolsuzluk ortadan kalkardı. Ama bu sistemde Belediye Meclisleri yine Bay (Y); Bay (Z), Bayan (J)’lerden oluşacak ve bunlar da sadece el kaldırıp, indireceklerdir.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

  • 1

    Huseyin-gunaydin- Yazınızı baştan aşağı okudum yüzde yüz katılıyorum hatır gönül işi ile ev dahi yönetilmez taşın altına her iki elini koyacak insanlarımız nedense saf dışı ediliyor bunun hesabını sormak boynumuzun borcu olmaz böyle bir sistem tamamen anlaşılabilir izahı olması lazım yazık o kentin mağdur olan insanlarına.

    Yanıtla Beğen 19 Ocak, 18:25

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !