Kocaeli 17°C- 26 Eki, 2014-
 
05 06 06, 00:00 TSİ
05 Haziran 2006, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
Ruşen HAKKI

Başkan Şirin'i Andık

Geçen pazar sabahı, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan'ın Elit Restaurant'ta düzenlediği basın toplantısında, Yarımca Belediyesi'nin Kurucu Başkanı Hüseyin Avni Şirin'i andık. Toplantıya, unutulmaz başkan Şirin'in eşi Ülker Hanım da katıldı.
Başkan Pehlivan, dünya görüşleri ayrı olsa da Şirin'e her zaman saygı duyduğunu, geride kalıcı eserler bıraktığını belirterek, Türkiye'de ilk büyük şuyulandırmayı da (arsa ve arazi düzenlemesi) Yarımca'da Şirin'in başlattığını söyledi. Bizim Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tanju Cılızoğlu da Hüseyin Avni Şirin'in kültür ve sanata verdiği önemden söz etti.
Ülker Hanım da duygu dolu bir konuşma yaparak, eşine gösterilen ilgi nedeniyle Başkan Pehlivan'a ve toplantıya katılan gazeteci arkadaşlara teşekkür etti. Ben de bir eski dostu olarak Hüseyin Avni Şirin'le ilgili birkaç anımı dile getirdim.
Başkan Şirin'i 1965 yılında tanımıştım. İlk işlerinden biri Yarımca'ya bir imar planına kavuşturmak olmuştu. Başkan'ın kültür ve sanata yönelmesini ise şair yazar Avni Öztüre sağlamıştı. Yarımca, çok güzel bir amfi tiyatro ile görsel sanatlar müzesine kavuşmuştu. Müzenin müdürlüğüne ise rahmetli Özay Soydabaş getirilmişti. Önce ulusal çapta düzenlenen Yarımca Altın Kiraz Şenliği, daha sonra uluslararası Yarımca Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali'ne dönüşmüştü. Bu amfi tiyatroda Ruhi Su'yu ve Suna Kan'ı dinlemenin sevincini de yaşamıştık.
Hüseyin Avni Şirin'le röportajlar da yapmıştım. Öğrencilik yıllarında saat tamirciliği ve tel cambazlığı yaptığını öğrenince, şaşırıp kalmıştım...
Dolphin Alışveriş Merkizi'nin karşısında bulunan Elit Restaurant, iki katlı, dekoru güzel, mutfağı zengin bir mekan. Burada kahvaltı yapıp sohbet ederken, Başkan Yunus Pehlivan'dan bir davet daha aldık. Başkan Pehlivan, Hüseyin Avni Şirin'i iki yıl önce 16 Ocak'ta yitirdiğimizi, ancak bayram nedeniyle anma gününün 1 Mart'a alındığını söyledi.
Hüseyin Avni Şirin 1 Mart saat 18.00'de Sabancı Kültür Merkezi'nde başlayacak bir etkinlikle anılacak. Anma gününe GSF Senfoni Orkestrası da Mozart yılı nedeniyle bir dinleti sunacak. Konser ücretsiz olup herkese açıktır.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !