Kocaeli 15°C- 31 Eki, 2014-
 
18 05 08, 05:00 TSİ
18 Mayıs 2008, 05:00 TSİ
yazarın sayfasına git
Nahit ÇİĞİT

Buzz Restaurant (2)

Çarşamba günü bu köşede Eski Gölcük Yolu üzerinde kurulu Buzz Restaurant ile ilgili kafamı kurcalayan bazı konuları yazmıştım. İki gündür bu yazıyla ilgili çok sayıda telefon, faks ve mail geldi. Bu konuda ikinci bir yazı yazma ihtiyacı doğdu.
Öncelikle KYÖV Başkanı Şerif Ünan’ın açıklaması ile başlayayım. Şerif Ünan, ODTÜ-KYÖD İlkokulu’nun Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı (KYÖV) ile ODTÜ Geliştirme Vakfı tarafından kurulduğunu anlatmış. Depremde şehrimize gelip deniz kenarındaki araziye yerleşen vakıf ise ODTÜ mezunlarının kurduğu merkezi İstanbul’da olan Eymir Kültür Vakfı isimli vakıfmış. Haklı olarak bu durumun kent kamuoyu tarafından doğru bilinmesini istiyor.
Buzz Restaurant’ın İzmit’in en güzel yerindeki çok büyük araziyi kimden kiraladığı,ne kadar kira ödediği konusu sadece benim kafama takılmamış. Dediğim gibi çok sayıda kişi aradı, mailler geldi. Konuyu araştıranlar, derinlemesine bilenler var. Burasının Milli Emlak’tan kiralandığını söylüyorlar. Ödenen kiranın ise akıl almayacak derecede düşük bir rakam olduğunu belirtiyorlar. Söylenen rakamı doğrulatamadığım için şimdilik buraya yazmıyorum.
Yazının yayınlandığı gün yakın bir arkadaşım da aradı. Yaz aylarında kardeşinin düğününü yapacak yer arayışındayken Buzz Restaurant’ı düşünmüş. Önce mekanı görmek amacıyla eşini almış akşam yemeğine gitmiş. Yemeğini yemiş, bir duble rakının 15 TL olduğu çok yüksek hesabı ödemiş. Hesaptan rahatsız olmuş ama mekanın Körfez manzaralı muhteşem sahilinde çok güzel düğün olacağını da gözlemlediği için ertesi gün fiyat almak üzere yine mekana gelmiş. Tavuk yemeğinin verileceği, iki duble içki ya da meşrubatlı çok mütevazı bir menünün kişi başı maliyeti yapılan pazarlıklarla 50 TL’ye indirilmiş. Yani 500 kişilik bir düğün 25.000 TL’ye gelecek. Ama iş burada bitmemiş. Mekanın ilgilileri “Pastayı siz getiremezsiniz. Bizim anlaşmalı pastanemiz var, dilimi 5 TL’ye buradan alacaksınız” diyormuş. Üzerine süsleme vesaire masrafları koyduğunuzda olay kişi başı 75-80 TL’ye çıkıyormuş.
Bu yüksek maliyeti karşılaması olanaksız olan arkadaşım. Yine İzmit’teki gayet kaliteli bir başka mekanla aynı şartlarda kişi başı 30 TL’ye anlaşmış... Bu mekan da eleman çalıştırıyor. Bu mekan da yiyeceği içeceği aynı paraya satın alıyor. Üstelik bulunduğu yer için de gayet yüksek bir kira ödüyor. Ama yarı yarıya ucuz fiyat verebiliyor.
DEFTERDARLIK İNCELEME YAPMALI
Eymir Kültür Vakfı’nın depremzedelere psikolojik destek vermek amacıyla yerleştiği arazinin Milli Emlak’ın malı olduğu konusu netleşti. Milli Emlak ile ilgili işleri illerde Defterdarlık takip ediyor. Kocaeli Defterdarlığı’nın bu dosyayı gözden geçirmesi gerekir. Bu arazinin ne kadarlık bölümü ODTÜ Mezunları Vakfı’na kaça kiralanmış? Hangi amaç için kiralanmış? Vakfın arazide istediği işi yapma, ya da araziyi istediği kişiye devretme hakkı var mıymış? Bütün bunlar araştırılıp, kamuoyuna açıklanmalı...
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DE GÖREV DÜŞÜYOR?
Yer Milli Emlak’ın ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de konuyu araştırmalı. İzmit Sahili’nde, Kocaeli Fuarı’nda da Milli Emlak’a ait yerler var. Yeri geldiğinde belediye bu yerlerin hukuki durumunu takip ediyor. Aynı işlemi Buzz Restaurant arazisi için de yapmalı. Burada bir ticari faaliyet gösteriliyor. İzmitliler buraya girebilmek için çok yüksek bedeller ödüyor. Eğer bu iş kirası hakkıyla ödenmeyen bir arazide yürüyorsa Belediye de kent halkı adına müdahil olmalıdır...Hakkı Eser'in geleceği takip edilmeli


Meclis'te geçen gece yaşanan, Türkiye'nin gündemine oturan kavganın kaynağı AKP'nin eski Aydın İl Başkanı, yeni İl Genel Meclisi üyesi İsmail Hakkı Eser’in sözleri oldu.
Meclis'te sinirler zaten gergindi. Bir bahane olacak, milletvekilleri şöyle birbirlerine sahte yumruklarla girişip, stres atacaklardı. Bu bahane, AKP Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser'in sözleri oldu.
AKP'de milletvekilleri de, parti teşkilat yöneticileri de, partili belediye başkanları da zaman zaman Başbakan Erdoğan'a yönelik “Yağcılık” yarışına giriyorlar. Eski Aydın İl Başkanı Eser, yaklaşık 1.5 yıl önce yaptığı bir parti toplantısı konuşmasında bu yağcılık işini abartmış. Kürsüden şöyle demiş:
“Biz Başbakanımızın aşığıyız. Başbakanımız adeta 2 nci Peygamber gibi...”
MHP'li Osman Durmuş, Meclis kürsüsünden Aydın eski İl Başkanının bu sözlerini hatırlattı. Başbakan sert tepki gösterdi. Ortalık karıştı. Bu kavganın sonunda, acil kaydıyla ihraç istemiyle İsmail Hakkı Eser parti disiplin kuruluna sevk edildi. Ama Eser, ihraç kararını beklemeden “Ben haddimi aştım. Ayıp ettim. Başbakanımın sözlerini emir kabul ederek, partiden istifa ediyorum” dedi.
Şimdi lideri için “Peygamber” benzetmesi yapan bu afacan siyasetçinin bundan sonraki hayatını izlemek lazım. Meclis'teki kavga yüzünden AKP'den istifa etmek zorunda kaldı. Ama Başbakanının da bir sözünü iki etmemiş oldu. Bakalım Eser gelecekte devlet ile ilgili bir kurumda kıyak Yönetim Kurulu üyeliği falan alacak mı? Ya da devletin ballı ihalelerini kazanacak mı?

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !