Kocaeli 10°C- 22 Kas, 2014-
 
15 10 05, 00:00 TSİ
15 Ekim 2005, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
M. Zeki CANŞİ

Hisseli “Tarla” Satışına Getirilen Saçma Yasak, Derhal Kaldırılmalıdır

Kişinin mülk edinmesi ve edindiği mülkü dilediğine, dilediği bedel ve şartlarla satması, anayasal bir haktır. Bu hak, komünizm rejimi hariç; hemen hemen tüm rejimlerde geçerlidir.
Gelin görün ki tapuda vasfı “tarla” olan hisseli bir taşınmazın hissedarları dışındaki birine satması için meriyetteki (yürürlükteki) yasalarımız ne yazık ki izin vermiyor. Yaklaşık iki yıl önce çıkan bir yasa ile, tapuda vasfı “tarla” olan hisseli bir taşımazdaki hissenin birisini ya da bir kısmını hissedarlardan birisi, hissedarı dışında üçüncü bir kişiye satması yasaklanmıştır. Hangi akla hizmettir bilinmez ama, özel hisseli mülke pranga vuran bu yasa maddi sıkıntı içerisinde bulunan bu taşınmaz hissedarını, parası bol ama fırsatçı hissedara mahkum ve mecbur ettirmektedir.
Tarım arazisini korumak ve olası nizaları minimize etmek maksadıyla çıkan yasa gereği, hisse bölünmesini yasaklamayı makul karşılarım. Neticede tarım arazilerinin bölünüp bölünüp üçüncü, dördüncü ve hatta beşinci kişilere satılması mahsurlu olduğuna ben de katılıyorum. Ama, hissedarı hissedara mahkum etmekten başka hiçbir işe yaramayan ve parası olan hissedara icbar eden üçüncü kişiye satma yasağı, hem anayasaya aykırıdır ve hem de mağduriyetler üretmektedir.
Zaten şufa hakkı (ön alım hakkı) denen bir şey vardır. Hissedarlar hisselerini satmak istediklerinde, doğal olarak hissedarlarına teklif götürürler, ayrıca teklif etmek zorunda da değiller. Hissedar almak istemediğinde, hissedar hissesini üçüncü bir kişiye satar. Hissedar şifai olarak -ben almıyorum- deyip üçüncü kişiye satışı gerçekleştirdikten sonra kötü niyet besleyip şufa hakkı açmaya yeltenmesinin önünü kapamak için de yasa hissedara şöyle bir hak tanımıştır: Noter kanalıyla hissedar, hissedarı bulunduğu taşınmazını satmak istediğini beyanla, almak istemesi halinde kendisine (hissedarına) satabileceğini, aksi taktirde, üçüncü bir kişiye satacağını ihtaren bildirir. İhtar tarihinden itibaren keşideci bir ay bekler, eğer bir aydan sonra hissedarından bir ses çıkmazsa, satıcı olan diğer hissedar, hiçbir cevap beklemeksizin hissesini üçüncü bir kişiye re’sen satar. Diğer hissedarın şufa hakkı bu şekilde ortadan kalkar. Bu uygulama vasfı ne olursa olsun şu an “tarla” hariç; tüm taşınmazlar için geçerlidir. Hâlbuki, önce tüm taşınmazlar bu kapsamdaydı. Hangi sivri akıllı, vasfı “tarla” olan taşınmaza, hangi akla hizmet olsun diye özel sınırlama getiren yasayı sundu, anlamak mümkün değildir.
Bir an empati yaparak şöyle bir düşünün, kardeşleriniz ya da amcaoğullarınızla ortak bir tarlanız var. Siz oğlunuzu evlendireceksiniz, paraya ihtiyacınız var ve kardeşiniz ya da amcaoğlunuz sizin bu ihtiyacınızı biliyor; ama fırsatçılık yapıyor. Sizin reel (gerçek) değeri 100.000 lira olan hissenize 30.000 lira teklif ediyor; ya da -param yok almıyorum diyor.- Çünkü biliyor ki, sizin ondan başka hiçbir kimseye satmanız mümkün değildir. Nitekim mevcut yasa gereği sizin başka hiçbir çareniz ve seçeneğiniz de yok. Ya hissenizi satmaktan vazgeçeceksiniz, ya da çaresizlik içerisinde 100.000 liralık hissenizi 30.000 liraya hissedarınıza vermek zorunda kalacaksınız. Böyle bir uygulama, böyle bir adalet anlayışı dünyanın neresinde var? Tabi hissedarınızın akraba ya da yabancı olmasının da hiçbir önemi yok. Yani ister akraba olsun, ister olmasın tüm hissedarlar için durum böyle.
Yasama erkini elinde bulunduran sayın vekillerimizin bu konuya hassasiyet göstereceklerine eminim. Lütfen bilen insanlardan destek alarak, bu saçmalığı ortadan kaldırın ve insanların bu sahadaki mağduriyetini giderin.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 24

  Sevan- Laf üretmeyi bırakıp bunun bir çaresi varmı onu araştırdım bulan arkadaş lar lütfen yazın bende madurum am camları hisseli yerim var ne alıyor lar ne satıyorlar çaresiz im ne yapmalıyım.

  Yanıtla Beğen 21 Kasım, 15:16

 • 23

  Semerkand- Ak parti hükümeti yapacagı budur. Ben tarlamı satıcam ama hisseli satılmıyor. 20 milyar maaş almış olsaydım tarlamı satma ihtiyacı duymazdım. Bu yasayı getiren vekkiler 20 milyar maaş alıyor dok olan yokdan anlamaz.

  Yanıtla Beğen 17 Ekim, 08:34

 • 22

  Koruyucux- İyi hoşsunda uzaktan davulun sesi hoş gelir. Vaziyet siz çiftçi falan değisiniz. Köy yerinde tarlanızın bir başkasına sevmediğiniz birine satılması ne demektir. Siz çiftçilik yapmayanlar bilemez.

  Yanıtla Beğen 11 Ekim, 08:18

 • 21

  Muzmin-bekar- Babadan kalma 4-5 parça tarlam var bi parçasını satıp evlenmeyi hayal ediyodum gelin görünki bu saçma sapan yasa yüzünden satamıyorum neymiş hepsini satmam gerekiyomuş. Tapulu malım ya bu ne saçmalık bide 3-5 çocuk yapın diye avaz avaz bagırıyolar. Elim kolum bağlandı Allah aşkına duysunlar bizi ya.

  Yanıtla Beğen 28 Eylül, 02:04

 • 20

  Perisan- Rahmetli babamdan kalan imarlı hisseli arsamı bu kanun yüzünden satıyorum satabilsem tüm borçlarından kurtulup rahat edecem television bile borç aldım intihar etmeyi düşünüyorum Allah bu kanunu çıkaranlardan sorar insAllah.

  Yanıtla Beğen 18 Ağustos, 12:25

 • 19

  Aaaaa- Bunlar malı götürdükten sonra yasayı düzeltir. Acele etmeyin doysun aç kpkler.

  Yanıtla Beğen 07 Ağustos, 23:07

 • 18

  Mersinli- Ya bu ortan nereye gidiyor bende anlamadım. Ama her önüne gelen bi yasa çıkartırsa bu gidişat iyi deyil. Ya mantık yok ben arsam varisli diye dışarıya satamıyorum. Hisedarlar zaten fırsatçı ihtiyacım var neyapim. Tek yapacak bişey var sandıkda görüşürüz.

  Yanıtla Beğen 07 Ağustos, 16:18

 • 17

  Bandirma-ac- Baban bey sen hiç tarla satıp çoçuk evlendirdinmi bu millet ne yapsın bu millet size oy verdi haram zıkkım olsun çok beklersiniz oy diye.

  Yanıtla Beğen 29 Temmuz, 21:56

 • 16

  Nevzat- Saç ma sapan bir kanun bir han önce akıllarını başına toplasınlar bu kanunu çıkaranlar.

  Yanıtla Beğen 22 Haziran, 01:25

 • 15

  Enes-yilmaz- Dilerim rabbimde bizim dustugumuz duruma sizide dusururde anlarsiniz herseyi tabi keyfiniz yerinde bir sikintiniz yok en son ilçe tarimda kim bu isimi halletmiyorsa bakan bey hincimi ondan cikartacam cinayet haberleriyle gundemi izlersin sende pazartesi olsun bakalim serefsizler.

  Yanıtla Beğen 07 Haziran, 00:07

 • 14

  Ayyildiz- Tekirdağ bölgesinde bir şahsın tek tapulu yeri varsa satabiliyor 2 den fazla ise satamıyor. Bu kanun ve kanuna istinaden hazırlanan genelge anayasa'ya aykırıdır. Mülkiyet hakkı anayasa ile güvence altına alınmıştır. Çıkarılan yasa yönetmelik ve genelgeler anayasa'ya aykırı olamaz. Çıkarılan yasa yoruma açık bir çok husus barındırıyor. Genelge ise yasayı lastik gibi esnetmiş kendine göre yorumlamış. Yasalar halkın yararına çıkarılır halkın içindeki bir takım zenginlere para babalarının yararına değil. Bu yasa köylüyü siler bankaların ve tefecilerin kucağına düşürür. Küçük yatırımcıları öldürür. Acaba başbakan ve bakan bu yasanın vatandaşa nasıl zarar vereceğini düşünmeden mi imzaladılar. Belkide büyük arazi toplayan yandaşların sponsor tarım firmalarının güdümündemi yasa hazırlandı. Yazıklar olsun sizler vicdan sahibi yasa hazırlayıcıları yine bu millet seçememiş.

  Yanıtla Beğen 03 Haziran, 23:18

 • 13

  Saglam-dursun- Eyy mehdi bey sen git te diyarbakırda borunu öttür. İnsanların alın teri ile aldığı ve ihtiyaçtan satmak istediği tarlasını nasıl karışrsınız. Sen mi aldın kazandın? ortak mı oldun? yakında insanların yatağına kadar karışacaksınız onuda en yakın zamanda bekliyoruz kanun çıkarın onada karışın. Yeter.

  Yanıtla Beğen 03 Haziran, 10:44

 • 12

  Serefli-ramazan- Arkadaş bukadar saçma bir fikir olur mu? biz bu kadar düşüncesi düz ve ufak düşünen bir bakana nasıl oy verdik anlamıyorum. Tapulu arsamı satamıyorum sizmi kazandınız o tarlayı alırken?.

  Benim borcum var satıp ödicem ödemeyip sahtekar mı oluyum? şefersiz mi olalım? intihar mı edelim? siz mi bakacaksınız çocuklarımıza? tabiki keyfiniz yerinde hayatınız güzel lütfen bu kanunu kaldırın herkes rahatlasın.

  Yanıtla Beğen 28 Mayıs, 15:36

 • 11

  Magdurlar- Boyle bir sacmalik olurmu ben 3 kardeşim satip is kuracaktim bütün hayallerim suya düştü. O zaman gelsin bu kanunu cikaranlar versin bana parayi. Hoş onlarin tuzu kuru. Biz ne yapalim sayin yetkililere sesleniyoruz. Bi an önce yardim bekliyiruz.

  Yanıtla Beğen 28 Mayıs, 00:19

 • 10

  Mehmet-kazdal- Bu işi yapan işgüzarlar kime neye hizmet ediyorsunuz biran once bu mağduriyeti önümüzden kaldırın.

  Yanıtla Beğen 04 Şubat, 16:28

 • 9

  Vah-halime- Bu kanunu düzeltmezler ise bizlerden beter olsunlar... Bizlerde mağdur ve ihtiyaç sahibiyiz ama elimiz kolumuz bağlı malesef diğer hissedarın gönlünün olmasını bekliyoruz nereye kadar tabii.

  Yanıtla Beğen 10 Ocak, 20:03

 • 8

  Muhamed- Bu yasayi cikaramlar Allahindan bulsun kardes katili yapar bu yasa ayni yasanin magdirlari olarak kivranip duruyoruz caresiz kedinin fareyle oynadigi gibi bir setefsiz bizimle oynuyor.

  Yanıtla Beğen 02 Ekim, 00:15

 • 7

  Abbas- Aynı sıkıntı bendede var. 10 sene öncesi köydeki evimden ayrıldım. Köy olduğu için kiracı bulamıyorum bu başbelası kanun yüzünden de satamıyorum evimi çürümeye terkettim bu kanunu çıkaranlar kına yaksınlar.

  Yanıtla Beğen 07 Şubat, 21:43

 • 6

  Di-bay-bay- Bu yasayı gerizekalı biri çıkarmış hem vatandaş magdur olsun hemde mahkemelere para dökerek 2-3 sene sürünsün.

  Yanıtla Beğen 30 Ocak, 16:13

 • 5

  Idareci- Hisseli yerlerdeki sorunlar ancak diğer hissedarlarla anlaşamıyorsa kişi hissesini bölüp dilediğine satabilmeli çıkarılan kanunlarda bu yönde olmalı tek çözüm bu bence.

  Yanıtla Beğen 28 Ocak, 10:49

 • 4

  Magdur- Tarlamı satamıyorum kendimalımı devlet sattırmıyor bu kanun yüzünden.

  Yanıtla Beğen 03 Aralık, 17:23

 • 3

  Anlamsiz- Aynı durum bizimde var annemin hissedarı teyzem diyoki imza vermicem olaya bak arkadaş böyle yasa çıkartanın Allah iki yakasını bi yana getirmesin inşllah adamlar diyoki insan gibi kanunlarla çözmeyin dövüşün küsün kavga edin yok fşyatına alın satın böyle bi yasamı olur Allah aşlkına ya.

  Yanıtla Beğen 04 Eylül, 22:05

 • 2

  Haksizlik-bu- Bu fırsatçı yada aradaki geç msizligi yada paranın güçünü kollayan bir sistem.

  Yanıtla Beğen 30 Haziran, 22:16

 • 1

  Namzed- Arkadaşlar aynı dert benim başımda şuan annemin hissedarı olduğu tarlanın satışını yapamıyoruz. Hissedarlar imza vermiyorlar ayrıca alacak gücleride yok ama kıllık olsun diye dirediyorlar bu yasayı cıkaran kişinin ne akla hizmet ettiğini anlayan varmı acaba!.

  Yanıtla Beğen 20 Haziran, 09:38

 • 25

  - Gerçekten çok saçma bir kanun ihtiyaç konusu olup bu gibi kanunlarla durdurulmak yalnış ve acımasız buluyorum keşke her hissedar aynı anlayışa sahip olsa ihtiyaç mantığını göz önünde bulundursa belki çözüm bulunacak devlet büyüklerimden böyle bir yalnışa en kısa zamanda çözüm olmalarını diliyorum.

  Yanıtla Beğen 02 Ocak, 21:46

 • 26

  Aysegul- Gerçekten çok saçma bir kanun ihtiyaç konusu olup bu gibi kanunlarla durdurulmak yalnış ve acımasız buluyorum keşke her hissedar aynı anlayışa sahip olsa ihtiyaç mantığını göz önünde bulundursa belki çözüm bulunacak devlet büyüklerimden böyle bir yalnışa en kısa zamanda çözüm olmalarını diliyorum.

  Yanıtla Beğen 02 Ocak, 21:43

 • 27

  1dogubey- Sanın m. Zeki canşi syledıklerınız çok mantıklı ne hizmet oldugunu anlasakta haklılar desek tarlaın her yerı sagı solu önu arksı ev ama hiisadar satamıyo hakını yok böyle bişi belkı konut olmayan tarım arazısı olan yerler için gecerlı olsa hak veırırz ama konut alanı içinde kalmış tarla satamıyo inşlahh yanlış kararlardan döner çok degerlı vekıllerımzz:(.

  Yanıtla Beğen 04 Ekim, 09:31

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !