Kocaeli 12,5°C- 18 Nis, 2014-
15 10 05, 00:00 TSİ
15 Ekim 2005, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
M. Zeki CANŞİ

Hisseli “Tarla” Satışına Getirilen Saçma Yasak, Derhal Kaldırılmalıdır

Kişinin mülk edinmesi ve edindiği mülkü dilediğine, dilediği bedel ve şartlarla satması, anayasal bir haktır. Bu hak, komünizm rejimi hariç; hemen hemen tüm rejimlerde geçerlidir.
Gelin görün ki tapuda vasfı “tarla” olan hisseli bir taşınmazın hissedarları dışındaki birine satması için meriyetteki (yürürlükteki) yasalarımız ne yazık ki izin vermiyor. Yaklaşık iki yıl önce çıkan bir yasa ile, tapuda vasfı “tarla” olan hisseli bir taşımazdaki hissenin birisini ya da bir kısmını hissedarlardan birisi, hissedarı dışında üçüncü bir kişiye satması yasaklanmıştır. Hangi akla hizmettir bilinmez ama, özel hisseli mülke pranga vuran bu yasa maddi sıkıntı içerisinde bulunan bu taşınmaz hissedarını, parası bol ama fırsatçı hissedara mahkum ve mecbur ettirmektedir.
Tarım arazisini korumak ve olası nizaları minimize etmek maksadıyla çıkan yasa gereği, hisse bölünmesini yasaklamayı makul karşılarım. Neticede tarım arazilerinin bölünüp bölünüp üçüncü, dördüncü ve hatta beşinci kişilere satılması mahsurlu olduğuna ben de katılıyorum. Ama, hissedarı hissedara mahkum etmekten başka hiçbir işe yaramayan ve parası olan hissedara icbar eden üçüncü kişiye satma yasağı, hem anayasaya aykırıdır ve hem de mağduriyetler üretmektedir.
Zaten şufa hakkı (ön alım hakkı) denen bir şey vardır. Hissedarlar hisselerini satmak istediklerinde, doğal olarak hissedarlarına teklif götürürler, ayrıca teklif etmek zorunda da değiller. Hissedar almak istemediğinde, hissedar hissesini üçüncü bir kişiye satar. Hissedar şifai olarak -ben almıyorum- deyip üçüncü kişiye satışı gerçekleştirdikten sonra kötü niyet besleyip şufa hakkı açmaya yeltenmesinin önünü kapamak için de yasa hissedara şöyle bir hak tanımıştır: Noter kanalıyla hissedar, hissedarı bulunduğu taşınmazını satmak istediğini beyanla, almak istemesi halinde kendisine (hissedarına) satabileceğini, aksi taktirde, üçüncü bir kişiye satacağını ihtaren bildirir. İhtar tarihinden itibaren keşideci bir ay bekler, eğer bir aydan sonra hissedarından bir ses çıkmazsa, satıcı olan diğer hissedar, hiçbir cevap beklemeksizin hissesini üçüncü bir kişiye re’sen satar. Diğer hissedarın şufa hakkı bu şekilde ortadan kalkar. Bu uygulama vasfı ne olursa olsun şu an “tarla” hariç; tüm taşınmazlar için geçerlidir. Hâlbuki, önce tüm taşınmazlar bu kapsamdaydı. Hangi sivri akıllı, vasfı “tarla” olan taşınmaza, hangi akla hizmet olsun diye özel sınırlama getiren yasayı sundu, anlamak mümkün değildir.
Bir an empati yaparak şöyle bir düşünün, kardeşleriniz ya da amcaoğullarınızla ortak bir tarlanız var. Siz oğlunuzu evlendireceksiniz, paraya ihtiyacınız var ve kardeşiniz ya da amcaoğlunuz sizin bu ihtiyacınızı biliyor; ama fırsatçılık yapıyor. Sizin reel (gerçek) değeri 100.000 lira olan hissenize 30.000 lira teklif ediyor; ya da -param yok almıyorum diyor.- Çünkü biliyor ki, sizin ondan başka hiçbir kimseye satmanız mümkün değildir. Nitekim mevcut yasa gereği sizin başka hiçbir çareniz ve seçeneğiniz de yok. Ya hissenizi satmaktan vazgeçeceksiniz, ya da çaresizlik içerisinde 100.000 liralık hissenizi 30.000 liraya hissedarınıza vermek zorunda kalacaksınız. Böyle bir uygulama, böyle bir adalet anlayışı dünyanın neresinde var? Tabi hissedarınızın akraba ya da yabancı olmasının da hiçbir önemi yok. Yani ister akraba olsun, ister olmasın tüm hissedarlar için durum böyle.
Yasama erkini elinde bulunduran sayın vekillerimizin bu konuya hassasiyet göstereceklerine eminim. Lütfen bilen insanlardan destek alarak, bu saçmalığı ortadan kaldırın ve insanların bu sahadaki mağduriyetini giderin.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

Yorumlar

 • 10

  Mehmet-kazdal- Bu işi yapan işgüzarlar kime neye hizmet ediyorsunuz biran once bu mağduriyeti önümüzden kaldırın.

  Yanıtla Beğen 04 Şubat, 16:28

 • 9

  Vah-halime- Bu kanunu düzeltmezler ise bizlerden beter olsunlar... Bizlerde mağdur ve ihtiyaç sahibiyiz ama elimiz kolumuz bağlı malesef diğer hissedarın gönlünün olmasını bekliyoruz nereye kadar tabii.

  Yanıtla Beğen 10 Ocak, 20:03

 • 8

  Muhamed- Bu yasayi cikaramlar Allahindan bulsun kardes katili yapar bu yasa ayni yasanin magdirlari olarak kivranip duruyoruz caresiz kedinin fareyle oynadigi gibi bir setefsiz bizimle oynuyor.

  Yanıtla Beğen 02 Ekim, 00:15

 • 7

  Abbas- Aynı sıkıntı bendede var. 10 sene öncesi köydeki evimden ayrıldım. Köy olduğu için kiracı bulamıyorum bu başbelası kanun yüzünden de satamıyorum evimi çürümeye terkettim bu kanunu çıkaranlar kına yaksınlar.

  Yanıtla Beğen 07 Şubat, 21:43

 • 6

  Di-bay-bay- Bu yasayı gerizekalı biri çıkarmış hem vatandaş magdur olsun hemde mahkemelere para dökerek 2-3 sene sürünsün.

  Yanıtla Beğen 30 Ocak, 16:13

 • 5

  Idareci- Hisseli yerlerdeki sorunlar ancak diğer hissedarlarla anlaşamıyorsa kişi hissesini bölüp dilediğine satabilmeli çıkarılan kanunlarda bu yönde olmalı tek çözüm bu bence.

  Yanıtla Beğen 28 Ocak, 10:49

 • 4

  Magdur- Tarlamı satamıyorum kendimalımı devlet sattırmıyor bu kanun yüzünden.

  Yanıtla Beğen 03 Aralık, 17:23

 • 3

  Anlamsiz- Aynı durum bizimde var annemin hissedarı teyzem diyoki imza vermicem olaya bak arkadaş böyle yasa çıkartanın Allah iki yakasını bi yana getirmesin inşllah adamlar diyoki insan gibi kanunlarla çözmeyin dövüşün küsün kavga edin yok fşyatına alın satın böyle bi yasamı olur Allah aşlkına ya.

  Yanıtla Beğen 04 Eylül, 22:05

 • 2

  Haksizlik-bu- Bu fırsatçı yada aradaki geç msizligi yada paranın güçünü kollayan bir sistem.

  Yanıtla Beğen 30 Haziran, 22:16

 • 1

  Namzed- Arkadaşlar aynı dert benim başımda şuan annemin hissedarı olduğu tarlanın satışını yapamıyoruz. Hissedarlar imza vermiyorlar ayrıca alacak gücleride yok ama kıllık olsun diye dirediyorlar bu yasayı cıkaran kişinin ne akla hizmet ettiğini anlayan varmı acaba!.

  Yanıtla Beğen 20 Haziran, 09:38

 • 11

  - Gerçekten çok saçma bir kanun ihtiyaç konusu olup bu gibi kanunlarla durdurulmak yalnış ve acımasız buluyorum keşke her hissedar aynı anlayışa sahip olsa ihtiyaç mantığını göz önünde bulundursa belki çözüm bulunacak devlet büyüklerimden böyle bir yalnışa en kısa zamanda çözüm olmalarını diliyorum.

  Yanıtla Beğen 02 Ocak, 21:46

 • 12

  Aysegul- Gerçekten çok saçma bir kanun ihtiyaç konusu olup bu gibi kanunlarla durdurulmak yalnış ve acımasız buluyorum keşke her hissedar aynı anlayışa sahip olsa ihtiyaç mantığını göz önünde bulundursa belki çözüm bulunacak devlet büyüklerimden böyle bir yalnışa en kısa zamanda çözüm olmalarını diliyorum.

  Yanıtla Beğen 02 Ocak, 21:43

 • 13

  1dogubey- Sanın m. Zeki canşi syledıklerınız çok mantıklı ne hizmet oldugunu anlasakta haklılar desek tarlaın her yerı sagı solu önu arksı ev ama hiisadar satamıyo hakını yok böyle bişi belkı konut olmayan tarım arazısı olan yerler için gecerlı olsa hak veırırz ama konut alanı içinde kalmış tarla satamıyo inşlahh yanlış kararlardan döner çok degerlı vekıllerımzz:(.

  Yanıtla Beğen 04 Ekim, 09:31

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !