Kocaeli 10°C- 23 Kas, 2014-
 
31 03 10, 05:00 TSİ
31 Mart 2010, 05:00 TSİ
yazarın sayfasına git
Nahit ÇİĞİT

İl Genel Meclisi üyeliği hiç de fena bir iş değil

29 Mart seçimleri için, pek çok kişi Belediye Başkan adayı olmak istiyor. Belediye Meclisi üyeliğine, mahalle veya köy muhtarlığına da çok sayıda aday çıkacaktır.
Aynı gün İl Genel Meclisi seçimleri de yapılacak. İl Genel Meclisi adaylığı konusunda şimdilik koşturan pek yok. Yerel seçimlerde hemen herkes Belediye Başkanlığına odaklandığından, İl Genel Meclisi üyeliği ile pek fazla insan ilgilenmez.
Ancak İl Genel Meclisi üyeliği, en rahat, en sorumsuz ve en avantalı işlerden biri.
İl Genel Meclisi üyesi olursanız, protokolün ön sırlarında yeriniz olur, bol bol beleş gezilere gidersiniz.
İl Genel Meclisi üyeleri, ayda birkaç gün toplanırlar. Kim gelmiş, kim gelmemiş pek bakılmaz. Sorumluluk yok. Kimse onlardan pek fazla bir iş beklemez, hesap sormaz...
Kocaeli İl Genel Meclisi üyeleri, Kasım ayında 20 gün arka arkaya toplandılar. Toplantı dediğiniz de 20 dakikalık, yarım saatlik toplantılar. Birkaç konuşma yapıldı, el kaldırıldı, indirildi.
İl Genel Meclisi üyelerinin oturum başına ücreti 75 YTL’ymiş. Bu ay çok toplandılar, çok mesai yaptılar diye, adam başı 1500’er YTL ödenek alacaklar.
Bu zamanda, hiçbir iş yapmadan 1500 YTL para almak hiç de fena bir şey olmasa gerek.
Kocaeli İl Genel Meclisi üyelerinin hiç biri, ilimiz Özel İdare Bütçesi’nin neden geçen yıldan daha az olduğunu sormadı. Hiç biri, bu kadar para ile bu kentte nasıl hizmet verilir, bu eksikler nasıl giderilir diye de sormadı. İktidar-muhalefet el ele, kaynaşıp gidiyorlar.
Sonra da günde yarım saatlik toplantıların ardından adam başı 1500 YTL ödenek alıyorlar.
Siyasete meraklı olanlara öneriyorum. Belediye Başkanlığında, Belediye Meclisi üyeliklerinde bütün yerler dolmuşsa, İl Genel Meclisi üyeliğine burun kıvırmayın. Rahat iş, üstelik kazancı da gayet iyi.Leyla Atakan adı dikkatli kullanılsın


Seçim dönemi yaklaşırken, AKP ve CHP’de bayan aday adayları da ortaya çıkıyor. Özellikle İzmit Belediye Başkan adaylığı için, iki partide de birkaç tane bayan aday adayının bulunacağı anlaşılıyor.
Her bayan aday adayı, kendisini Leyla Atakan’a benzetiyor. Partilerin yöneticileri de bayan aday adaylarının başvurularını kabul ederken, Leyla Atakan benzetmesi yapıyorlar.
Oysa Leyla Atakan çok özel biriydi. Şimdiki bayan aday adaylarını Leyla Atakan’la kıyaslamak, O’na benzetmek, büyük bir yanlışlık ve rahmetli Leyla Atakan’a yapılan önemli bir haksızlık olur.
Leyla Atakan, kendi döneminin öncü insanıydı. Gerçek bir efsaneydi. Kendisini siyasete adamış, örgütlerden tırnağı ile kazıyarak bir yerlere gelmiş, kadın olduğu için değil, mert, dürüst olduğu, insanlara güven verdiği için seçilmişti.
Bayan adayların önünü açalım. Bayan adaylara destek verelim, iteleyelim. Ama sadece bayan diye önümüze gelen her aday için Leyla Atakan benzetmesini kullanmayalım. Büyük bir anıya, çok değerli bir siyaset insanına haksızlık yapmayalım.50 bin alkol, 12 bin kırmızı ışık cezası


TMMOB Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin düzenlediği “Kocaeli’nin Ulaşım ve Trafik Sorunu” konulu panel, geçtiğimiz hafta sonu Dolphin’de yapıldı.
Panelde konuşmacılardan biri, Trafikten Sorumlu Kocaeli Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Sarıca’ydı. Sarıca, bu panelde çok çarpıcı bazı bilgiler vermiş.
Örneğin, trafikteki istatistiklere göre, trafik ışıklarının bulunduğu kavşaklardaki trafik kazası sayılarının, ışıksız kavşaklardan daha fazla olduğunu açıklamış.
Bizim ülkemizde, trafik ışıklarını pek çok sürücü hiç umursamıyor. Trafik ışığı olmayan kavşaklarda sürücüler çok daha dikkatli hareket ediyor, yola çıkmadan önce sağa sola bakıyorlar. Ama ışıklı kavşaklarda daha sarı ışıkta sürücü öne atılıyor. Ya da ana yoldan gelen araç, yanıp sönen yeşil ışığı görünce gaza basıyor, kırmızı ışıkta geçiyor. Bu nedenle de ışıklı kavşaklarda kaza fazla oluyor.
Yine Trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Sarıca’nın verdiği önemli bir istatistik bilgi var. Bu yılın ilk 10 ayı içinde ilimizde alkollü araç kullandıkları gerekçisiyle 50 binden fazla sürücüye ceza kesilmiş. Ama aynı süre içinde kırmızı ışık ihlali nedeniyle ceza kesilen sürücü sayısı 12 bin civarında.
Kazaların büyük bölümünün ışık ihlalinden olduğu ortada. Ama ışık ihlalinden ceza yiyen sürücü sayısı çok az. Gelin İzmit’teki bir ışıklı kavşakta bir saat gözlem yapalım. En az 25-30 sürücünün ışık ihlali yaptığını saptayabilirsiniz.
Ama bunlar hiç denetlenmiyor. Kırmızı ışıkta geçen sürücü, ilerideki polis ekibine bildirilmiyor. Trafik ekipleri, sadece içkili lokantalar çevresinde araç durdurup, kontrol yapmayı tercih ediyorlar. Böyle olunca da, bizim ilimizde kırmızı ışık ihlali nedeniyle ceza kesilen sürücü sayısı, alkollü araç kullandığı için ceza kesilenlerin ancak dörtte biri kadar oluyor.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !