Kocaeli 17°C- 24 Eki, 2014-
 
23 11 12, 00:00 TSİ
23 Kasım 2012, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
Servet ALPARSLAN

Savcılar ne iş yapar?

Yargının ayaklarından biri olan savcılarının ne iş yaptıklarını elbette genel hatları ile burada tartışmayacağım. Ancak görevleri arasında kamunun menfaatlerini korumak ve kollamak da bulunan savcılarının özellikle bu iktidar döneminde görevlerini layıkıyla yaptıklarını da ne yazık ki, söyleyemiyoruz.

Bizleri bu düşüncelere sevk eden ise son yıllarda yargıda yaşananlardır. Dernek kurarak halkı dolandıranlar hukuk kurallarının geçerli olduğu ülkelerde yargılanıp hapse mahkûm edilirken, aynı suçu ülkemizde işleyenler hakkında soruşturma yapan savcılar hakkında, yine savcılar tarafından soruşturmalar açılmaktadır.

Görevdeyken yakaladıkları suçluların gizli tanıklıkları ile yüzlerce kamu görevlileri hakkında soruşturma açılıp hapse atılmak üzere hâkim önüne çıkartılırken, insanları katleden zanlılar elini kolunu sallayarak dışarıda dolaşmaktadırlar.

Muhalefet partilerinin sahip olduğu belediyelerin yapmış olduğu uygulamalar ile ilgili organize bir şekilde suç işledikleri iddiası ile soruşturma açılırken, aynı uygulamaları yapan iktidar belediyeleri hakkında araştırma bile yapılmamaktadır.

Benzer örnekleri ilimizden de vermek mümkün. Yerelde iktidarda bulunan AK Parti yetkilileri hakkında soruşturma açan savcılar başka yerlere tayin edilmekte, yerine gelenler ise şikâyetlere rağmen herhangi bir işlem yapmamakta veya ağırdan hareket etmektedirler.

Bu durumda, savcıların başlarına bir iş gelmemesi için sinmiş olduklarını söyleyerek haksızlık yapmak istemiyorum. Ama bu taraftan görüntünün bu olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

Bu olaylardan bir tanesi de 20 Nisan 2012 tarihinde bu köşeden yazdığım ve bildiğim kadarı ile de bir siyasi parti tarafından suç duyurusunda bulunduğu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kent Konut A.Ş tarafından yapılan 654 konutun yapım ihalesi ile ilgilidir.

Bu ihaleyi daha önce anlattığım için yeniden anlatmayacağım. Ancak savcıların aradığı her türlü suçun bulunduğu bu ihale ile ilgili herhangi bir işlemin şu ana kadar yapıldığını gösteren herhangi bir emarenin kamuoyuna yansımaması, acaba bununda mı üstü örtülecek endişesine bizleri sevk etmiştir.

FUTBOL FANATİKLERİ

Hafta sonları birçok kimse gibi ben de futbol maçlarını izlemekteyim. Maçlardan sonra da çeşitli kanallarda eski futbolcu ve hakemlerden oluşan kişilerin katıldığı maç yorumlarını bakmak ben de adeta gelenek haline geldi.

Geçtiğimiz hafta Cumartesi çeşitli kanalardaki yorumlara baktığımda hayretler içinde kaldım. Maç yorumu yapan bütün kanallarda hemen hemen bütün yorumcular Eskişehirspor-Fenerbahçe maçının hakemini hakaret derecesini geçen ölçüde eleştirmekteler.

Hakaretlerini o kadar ileri götürdüler ki, kendilerine yapılan haksızlıklara karşı sert açıklamalar yapan Fenerbahçe yönetimi bile bu maçın hakemini koruyan bir açıklama yapmak durumunda kalmıştır.

Futbolun içinden gelen bu kişilerin fanatik taraftarları sokağa dökecek hakarete varan bu tip sözleri televizyon kanallarından kamuoyuna duyurmaları spor adına hiçte doğru olmamıştır.

 Bu tip eleştiriler ülke sporuna yarar getirmeyeceği gibi spor müsabakalarında yaralamalı ve ölümlü olayların olmasını tetikleyecektir. 

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !