Kocaeli 10°C- 23 Kas, 2014-
 
07 11 12, 00:00 TSİ
07 Kasım 2012, 00:00 TSİ
yazarın sayfasına git
İsmet ÇİĞİT

Yerel seçim 2014 Mart’ına kaldı

Doğrusu ben, Başbakan Erdoğan’ın ağzından “Yerel seçimleri kış aylarından kurtarmamız lazım. Bu nedenle 2014 yılı mart ayındaki yerel seçimleri 5-6 ay öne almalıyız” şeklindeki sözler çıktığı andan itibaren, yerel seçimlerin kesinlikle 2013 yılı ekim ya da kasım ayına alınacağına inanmıştım.

2002 yılı sonundan itibaren, Başbakan Erdoğan’ın isteyip de yapamadığı, ağzından çıkan bir kararı Meclis’ten geçiremediği olmamıştı.

Erdoğan için “Muhtar bile olamaz” dediler, Başbakan oldu.

“Bu AKP cumhurbaşkanını seçemez” dediler. Gül’ü cumhurbaşkanı yaptı.

“-Yargıya el atamaz, askere söz geçiremez” dediler, herkesi hizaya getirdi.

AKP’nin seçim takvimi ile ilgili çok ince hesapları vardı. Malum, AKP’nin kendi tüzüğü gereği, Başbakan Erdoğan dahil, mevcut 72 kadar milletvekili, yeniden milletvekili adayı olamayacak. 2014 yılı yaz aylarında Türkiye ilk kez Cumhurbaşkanlığı- hatta belki Başkanlık- seçimine gidecek.

Erdoğan, parti içindeki giderek hassaslaşan dengeleri de dikkate almış, 2014 yılında önce yerel seçim, hemen arkasından Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmasını, ertesi yıl temmuz ayında da yeni bir genel seçime gidilmesini uygun bulmamıştı.

Belki de ilk kez Başbakan Erdoğan’ın çok istediği bir olayı gerçekleştiremediğine, pes ettiğine tanık oluyoruz. Başbakan dün, “Yerel seçimleri öne almayacağız. Yeni Büyükşehir Yasasını çıkartacak, yerel seçimleri zamanında 2014’ün mart ayında yapacağız” dedi.

Aslında Başbakan’ı yolundan döndüren, yerel seçimlerin erkene alınmasıyla ilgili anayasa değişikliği oylamasında 7 oyun eksik çıkmasıydı. AKP ile MHP, yerel seçimlerin erkene çekilmesi için yapılması gereken Anayasa değişikliği üzerinde anlaşmış, imza koymuşlardı. Anayasa değişikliği ile ilgili meclisteki ilk oylamada 380’in üzerinde oy alındı. AKP ve MHP rahatladı. Ama asıl geçerli olan ikinci oylamada, 367 eşiği geçilemedi. Hem AKP, hem MHP, nasıl olduysa fire verdi. Cumhurbaşkanı yerel seçimlerin öne alınmasını referanduma götürebilirdi. Referandumdan da tartışmasız “Evet” çıkardı. Ama Gül de bunu yapmadı.  AKP’nin yerel seçimi öne almak için, CHP’ye ihtiyacı doğdu. CHP 27 Ekim 2013’ü reddetmek konusunda dik durdu. Bekli de dünyada ilk kez, iktidar seçimi öne almak istiyor, muhalefet “Zamanda yapılsın” diye direniyordu. Sonunda bu siyasi satrancı ilk kez CHP kazandı.

Başbakan, yerel seçimleri erkene çekme ısrarından vazgeçtiğini açıkladı.

Anayasa değişikliği yapılabilmiş olsaydı, gelecek yıl bugünlerde yerel seçimler yapılacaktı. Şimdi,  yerel seçimler normal zamanına, yani Mart-2014’e ötelenmiş oldu.

Türkiye, 2014’de arka arkaya iki önemli seçim; ardından 2015’de çok daha önemli bir seçim daha yaşayacak. Ama en azından 2013 seçimsiz geçecek.

Bu durum, mevcut belediye başkanları için de; ilimizden söz edecek olursak, AKP içinde mevcut belediye başkanlarının yerine göz koyanlar için de; AKP’li mevcut başkanları devirmek isteyen muhalefet partileri- ki özellikle CHP- örgütleri için de; muhalefet partilerinden belediye Başkanlığına aday olmak isteyenler için de yeni bir fırsattır. En azından 5 aylık yeni bir vade kazanmış oldular.

Artık herkesin, 2014 Mart’ına kadar olan dönemi daha iyi değerlendirmesi gerekiyor. Başbakan Erdoğan’ın “Yerel seçimler öne alınmayacak, zamanında yapılacak” açıklaması öncelikle ilimizdeki mevcut belediye başkanlarını ve AKP teşkilatlarını rahatlatmıştır. Görürsünüz, birkaç aylığına da olsa, ilimizde giderek yükselen siyasi tansiyon, birkaç gün içinde, normal seviyesine düşecektir. En azından ilkbahar aylarına kadar, yerel siyasette normalleşmeyi yaşayacağız. Hem partilerin kendi içindeki yarış, hem partiler arası yarış, biraz daha sakin, biraz daha durgun hale gelecektir.

Önümüzdeki Ramazan ayı ile birlikte, özellikle önümüzdeki sonbahar girişi ile birlikte Yerel Seçim havasına gireceğiz.

Şimdi bu süreci,  özellikle 2009’dan bu yana çok zaman kaybeden ilimiz için avantaja çevirmeliyiz. Büyükşehir Belediyesi,  2014 Mart’ındaki seçimlere kadar hiç değilse birkaç büyük projenin startını verebilmelidir. Seçimlerin erkene alınmasından vazgeçilmesi, mevcut bütün belediye başkanlarına artık devam eden alt yapı projelerini tamamlama imkanı sağlayacaktır. Altyapısı tamamlanmış bölgelerdeki geciken üst yapı işlerinin bitirilmesi sağlanacaktır.

Mevcut Belediye başkanları, seçimler 5 ay öne alınsa, hayli sıkışacaklardı. Ama buna karşın hem halkın önüne, hem kendi teşkilatlarının önüne çıktıklarında, “Ben programımı 5 yıllık süreye göre yaptım. Seçim 5 ay öne alındığı için işleri bitiremedim” deme hakları olacaktı. Şimdi, bu mazeretleri ortadan kalkmıştır.

Ne yapacaklarsa, hangi işlere başlayacak, hangi işleri bitireceklerse, seçim normal zamanında yapılacağına göre, o tarihten önce başlamaları ya da bitirmeleri gerekecektir.

Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki yaz mevsiminde İzmit Körfezi’nin daha çok bölgesinden insanların denize girmesini sağlayabilir. Yine Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki yaz mevsimine kadar Kandıra sahillerindeki bütün işleri bitirmelidir.

Doğrudan Büyükşehir’i bağlayan işler değil, hükümetle ilgili ama, hem AKP teşkilatları, hem Büyükşehir Belediyesi, örneğin İzmit için planlanan yeni futbol stadının yerel seçimlerden önce hiç değilse temelini attırabilir. Söz verildiği gibi, hem hızlı trenin, hem İstanbul-Adapazarı hattındaki banliyö trenlerinin gelecek yıl ekim ayında çalışmasını ısrarla takip edebilir.

D-100 üzerinde çok büyük sorun haline gelen kavşaklarda yeni düzenlemeler için start verilebilir. Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi, birlikte örneğin şu Sarımeşe’deki hipodromu işler hale getirebilirler.

Eğer ilimizdeki AKP’lilerin biraz ufku, biraz vizyonu varsa, 2014 yılının mart ayındaki yerel seçimlere kadar, Kocaelispor’un biraz kımıldamasını, hiç değilse bir üst kümeye yükselmesini sağlayabilirler. Bu kentte Yahya Kaptan’daki yeni spor salonu da yapıldıktan sonra, artık ulusal liglerde yarışacak bir basketbol, voleybol takımları yaratılabilir.

Herhalde İzmit Belediyesi, bu süreçte artık Acısu Parkı’nı, Merkez Cumhuriyet Parkını bitirebilir, Üçyol’daki çöken bölgeleri onarabilir. Yine Büyükşehir ve İzmit Belediyesi, belki İzgaz’ın üzerinde biraz baskı kurar da, gelecek yıl mart ayına kadar Akmeşe bölgesine gaz şebekesi gitmesini sağlayabilir.

Evet, yerel seçim için süre uzadı. mevcut belediye başkanlarının hizmet adına bu süreçte sorumlulukları artmıştır. Mevcut belediye başkanlarının koltuğunda gözü bulunan hem AKP içinde, hem muhalefet partilerindeki aday adayları için de kendilerini daha iyi tanıtmak ve hazırlanmak için ek süre doğmuştur. Umarım, herkes bu fırsatı kent adına iyi değerlendirir.

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !

avatar

Ben Misafir değil ev sahibiyim !