1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Makyaj yapar mısınız?
Makyaj yapar mısınız?

Makyaj yapar mısınız?

Hanımlara soruyorum elbette ki. Ülkemizde ya da dünyada, az da olsa makyaj yapan erkekler, en azından kimliğinde “erkek” yazan erkekler de yok değil ama, “makyaj” dendiğinde genellikle kadın

A+A-

Hanımlara soruyorum elbette ki. Ülkemizde ya da dünyada, az da olsa makyaj yapan erkekler, en azından kimliğinde “erkek” yazan erkekler de yok değil ama, “makyaj” dendiğinde genellikle kadınlar geliyor akla.

Çok sayıda erkeğe sorsanız;

“Kadınların makyaj yapmasından yana mısınız” diye, size verecekleri yanıtın;

“Abartılı olmamalı” olacağını adım gibi biliyorum. Fazlası gerçekten de yakışmıyor kadına çünkü ve var olan doğal güzelliğini de bozuyor.

Konumuz bu değil aslında. Yakışması, yakışmaması bir yana, makyajın ekonomik boyutunun ne olduğunu merak etmeyelim mi hiç?

Birileri üşenmemiş, kendisine görev saymış ve araştırmış. Dünyada makyaj yapan kadınların ne harcadıklarını bulmaya çalışmış.

Ne kadardır dersiniz?

Sakın şaşırmayın ama, dünyada makyaj malzemesi için yapılan harcama 18 milyar dolar imiş!

Makyajı kadınlar yaptığına ve bu kadar parayı harcadığına göre, dünyadaki tüm kadınların üreme sağlığı için ne kadar para harcadıklarını da öğrenelim mi?

O da var araştırma sonuçlarında. Dünyadaki tüm kadınların üreme sağlığı için gerekli para 12 milyon dolar imiş!..

Araştırma sonuçlarını görmeyi sürdürelim isterseniz. Bakalım neler var başka!..

Avrupa ve ABD'de evde beslenen hayvanların mamasına harcanan para 17 milyar dolar imiş. Buna karşılık, dünyada açlığın ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi için gerekli para 19 milyar dolar imiş!..

Parfüme harcanan para 15 milyar dolar, evrensel okur-yazarlığın sağlanması için gereken yıllık ek yatırım 5 milyar dolar imiş!..

Kurvaziyer seyahatlerine harcanan para 14 milyar dolar, dünyada herkese temiz içme suyu sağlanması için gerekli para 10 milyar dolar imiş!..

Yalnızca Avrupa'da dondurmaya harcanan para 11 milyar dolar, her çocuğun aşılanması için gerekli miktar 1,3 milyar dolar imiş!..

Satışa hazır 1 ton altın elde etmek için 300 bin ton atık üretiliyormuş. Daha açık, daha anlaşılır söylemek gerekirse, altın bir alyans için ortaya çıkan atık miktarı 3 ton imiş ve bu atıkların çoğu siyanür ve kimyasal maddelerden oluşurmuş!..

Bu saptamalara çok fazla şeyler ekleyebilirsiniz. Yurt dışında, fok balıklarının, derileri zedelenmesin diye beyzbol sopalarıyla başlarına vurularak öldürülmesini, ülkemizde ise, yandaşlara para kazandırmak için hazırlanan HES projeleri nedeniyle doğal yaşamın yok edilmesini anlatabilirsiniz!

Makyaj yapanlar, gezilere gidenler için; “kendi paralarını yiyorlar” diyebilirsiniz de, köyümün derelerini satanların kimin malını kime sattığını anlayamazsınız değil mi?..

Gün gelecek hep birlikte anlayacağız ama…

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

İZMİT ŞUBESİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.