1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Mali kongrede ortaya koyulan rakamları iyi okumak, çok iyi algılamak ger
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Mali kongrede ortaya koyulan rakamları iyi okumak, çok iyi algılamak ger

A+A-
Kocaelispor’un mali genel kuruluyla ilgili gözlemlerimi biraz gecikmeli de olsa sizlerle paylaşmak istiyorum. Önce katılımdan bahsetmemiz gerekiyor. 1200 dolayında kayıtlı üyesi olan koskoca Kocaelispor Kulübü 69 kişiyle kongre yapıyor. Yani gerek aidatını yatırıp, gerekse kongreye katılım sağlayan üye oranı sadece yüzde 5. Böylesi bir tablo karşısında ne yazılır, ne söylenir ki. Bir üyenin iki önemli yükümlüğünü vardır. Birincisi aidatlarını zamanında yatırmak, ikincisi kongrelere katılmak. Ne yazık ki bizim kulüpte ikisini yapabilenlerin sayısı çok az. Öncelikle 69 üyeye katılımları, gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyorum. Düzenle aidat ödemesi yapmayanları iki kez, aidatını yatırdığı halde genel kurula gelmeyenleri de bir kez kınıyorum. Geride kalan sezon Kocaelispor gerçekten halkın takımı gibiydi. Ancak mali kongredeki bu tablo halkın takımının üyelerine yakışmadı. Başkan Yavuz’un konuşmasında altını çizdiği gibi salonun tamamen dolması, tüm kentin bilgi sahibi olması için yerel televizyonların kongreyi canlı yayınlaması gerekirdi. 

KAYYUM DÖNEMİ VE BU YÖNETİM 
Yıllardır mali kongre yaparız, ben bu kadar iyi hazırlanılmışını ikinci kez gördüm. Mutlaka herkes hatırlayacak, haksınız diyecektik. Kayyum dönemi sevgili Kemal Yazıcı önderliğinde hazırlanan mali bilançonun yer aldığı kitapçık üyelerin büyük takdirini kazanmıştı. Bu kez daha kapsamlı kitapçık hazırlanmış, en küçük bir detay bile atlanmamış. Kitapçığı okuyun kulübün tüm mali durumunu en ince ayrıntısına kadar öğrenin. Sayıyorum ki, bu hazırlık için yoğun bir mesai harcanmıştır. Başta yönetimin mali asbaşkanı sevgili Sinen Güneri olmak üzere, kulübüm muhasebe müdürü Sinan Şentürk ve kulüp müdürü İlker Uzel’i içtenlikle kutluyorum. Biliyorum ki gece gündüz demeden çalıştılar, büyük emek verdiler. Kocaelispor Başkanı Yavuz ilk gün şeffaflıktan, güvenilir olmaktan söz etmiş ve bu iki konuya özellikle dikkat edeceklerine vurgu yapmıştı. Ortaya çıkartılan mali tablo Başkan Yavuz’un sözünü tuttuğunu gösteriyor. Yönetim kuruluna kocaman bir alkış. 

 HALKIN TAKIMI OLDU, TRİBÜN GELİRİ ZİRVE YAPTI 
Gazetemizde mali kongredeki tüm detayları geniş bir şekilde verdik. 3 tam sayfa yaptık. Mali tablolar, genel kurulda yaşananlar, konuşmalar, Başkan Yavuz’un mesajını tüm ayrıntılarıyla okurlarımıza, kamuoyuna sunduk. Bir anlamda kongreye gelemeyenleri bilgilendirdik, aydınlattık. Mali tablolarla ilgili konuşulacak, yazılacak çok şey var. Ortaya koyulan rakamları iyi okumak, çok iyi algılamak gerekir. Kendi adıma neler anladığımı, algıladığımızı sizlerle paylaşmaya en çok merak edilenlerden başlamak isterim. Kamuoyunun geneli kombine satışlarından elde edilen gelirin ne olduğunu çok merak ediyordu. Aynı zamanda maç hasılatından ne kadar gelir edildiğini de. Her ikisinden toplam 900 bin TL dolayında bir gelir elde edilmiş ki, böyle bir rakam Kocaelispor tarihinde yok. Bırakın geliri genellikle maç hasılatlarında kulüp ciddi zarar ederdi. Halkın takımı olgusuyla birlikte şehir kulübene sahip çıktı ve bütçenin 3’te 1’i oranında katkı sağladı. Halkın takımı olmak tribün gelirini zirveye çıkardı.  İddiayla yazıyorum ki, kimi Süper Lig kulüpleri bile bu rakamlara ulaşamamıştır. Taraftarımıza şapka çıkartıyorum, ayakta alkışlıyorum.

TÜM ALACAKLARINI BAĞIŞLAYARAK ÖRNEK OLDULAR 
Yönetim kurulunun kendi cebinden ne kadar kaynak yarattığı da bir başka merak konusuydu. Rakamın 750 bin TL olduğu açıklandı. Bütçenin yüzde 25’ine denk geliyor ki, ciddi bir rakam. Hangi yönetici ne kadar vermiş, ayrıntısı açıklanmamış. Çok önemli değil. Bu kadar önemli bir rakam ortaya koyulmuşsa, tüm yöneticiler elini cebine atmış demektir.  Kaynak yaratmak önemli ancak asıl olay verdiğin parayı bağışlamak. Başkan Bahri Yavuz kürsüye çıktığında yönetimin verdiği paranın tek kuruşunu bile geri almayacağını, tüm alacakların bağışlandığını, hatta makbuzlarının bile alındığını açıkladı. Ne diyebilirim ki, helal olsun yönetime. Bırakın bağışı kimsenin kimseye borç vermediği ortamda Yavuz ve arkadaşları 750 bin TL’yi bağışlıyor. İşte Kocaelispor aşkı budur, fedakarlık budur.  Başta başkan olmak üzere tüm yönetimi tek tek kutluyorum, büyüksünüz diyorum.

BİR MİLAT OLDU, İLKE İMZA ATILDI 
Bu mali kongre Kocaelispor için bir milattı. Zira yıllar sonra ilk kez gelir ve gideri denk bir bütçe yapıldı, bir sonraki yıla tek kuruş borç bırakılmadı. Diyenler olabilir, takım amatörde, maliyetler düşük diye. 3 milyonluk bütçe, kaynak az değil. Sonra niyet önemli, kulübün geleceğini düşünmek önemli.  En basitinden devlet borçları var. SGK primi ve vergiler. Bir yılda 250 bin TL’lik bir ödeme yapılmış. Hiç zorunlulukları yoktu oysa. Hiçbir kulüp ödemiyor ki, devlet borcunu. Bizim yönetim de ödemez 250 milyon ceplerinde kalırdı.  Ama yapmadılar, kaçmadılar. Geçmişten bugüne zaten ödemeye ödemeye vergi borcu dağ gibi olmuştu. Kendi dönemimizi ödeyelim, görevimizi yapalım, bizden sonra geleceklere örnek olalım dediler. Çok iyi yaptılar. Her yönetim kendi dönemine ait borçları ödemiş olsaydı bugün borç içinde yüzüyor olmazdık. Bu yönetim öncü oldu, dileriz ki devamı gelir. Böyle olmak zorundadır. Denk bütçe için yönetimi kutluyorum. Resmen tarih yazdılar. Helal olsun. 

ESKİ YÖNETİCİLERE BAĞIŞ ÇAĞRISI 
Başkan Bahri Yavuz’un kongrede tarihi bir çağrı yaptı, “Gelin hep birlikte bilançodaki borcu düşürelim” dedi. İlk olarak da eski yöneticilere seslendi. Kendi dönemine atıfta bulunarak, “Biz verdiğimiz paraları bağışladık, gelin siz de aynısını yapıp” dedi. Kulübün 10 milyon TL dolayında eski yönetici borcu var. Yapılacak olan görüşmelerle, girişimlerle bu borç tümünden olmasa da, önemli kısmı ortadan kaldırılabilir. Başkan Yavuz, ilk görüşmeleri yaptığını ve olumlu dönüşler aldığını da müjdeleri. Eski Başkanlardan İbrahim Saral’ın alacağını bağışlama konusunda sıcak yaklaşımda bulunduğunu belirtti. Bildiğim kadarıyla sevgili Saral daha önce önemli rakamları bağışlamış, 700 bin TL’si kalmıştı. Saral’ın kalan rakamı da bağışlayacağına inanıyorum. Bağış kampanyasına önder olmak zamanında kıymetini bilmediğimiz Saral’a yakışacaktır. 

YAVUZ’UN HESABI, HEDEFİ TUTABİLİR 
Alacağı rakam çok yüksek olanlardan veya mali durumu çok kötü olanlardan tamamını bağışlamasını istemek, beklemek haksızlık olabilir. Ancak tüm eski yöneticilerin bu çağrıya olumlu yanıt vereceğine ve kiminin tamamını, kiminin bir kısmını bağışlayacağına inanıyorum. Eski yöneticilerin bağış kampanyası bittikten sonra eski futbolcu, teknik ekip ve personel, sonrasında üçüncü şahıslara gidilerek kampanya devam edecek. Sevgili Başkan Yavuz’un borcu yarıya indirmek gibi bir hedefi var. Bu mümkün olabilir. Tabi çalışmak, koşturmak kaydıyla. Sadece yönetimin çabası yeterli değil, herkes bu kampanyaya desteğini vermeli. Bu işler hatırla, güzellikle olur. Herkesin nazının geçtiği mutlaka bir veya birden çok alacaklı vardır. Dört bir koldan harekete geçer, seferberlik ilan edersek Başkan’ın hedefini yakalarız. Ben buna yürekten inanıyorum. Basın olarak bize düşeni yapmaya hazırız. 
Bu yazı toplam 526 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum