1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Manukyan davası başlıyor! Mirasçılardan biri Kocaeli'den...
Manukyan davası başlıyor! Mirasçılardan biri Kocaeli'den...

Manukyan davası başlıyor! Mirasçılardan biri Kocaeli'den...

Genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın 1 milyar dolarlık mirasının kime kalacağına ilişkin dava bugün görülmeye başlanacak. Mirasçılardan biri de Derince'de yaşayan ev hanımı Güneş Yıldırım...

A+A-

2001 yılında hayatını kaybeden eski vergi rekortmeni, genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın genelev gelirleri, 220 ticari taksi, 486 taşınmaz, hisseler, dövizler ve banka hesaplarından oluşan dev mirası için 16 kişi “biz de ortağız” diye tereke davası açtı. Davacılar, dev mirasın kaldığı Kerope Çilingir’in ise Matild Manukyan’ın oğlu olmadığını iddia etti. 16 kişinin avukatı, “Veraset ilamları başta olmak üzere tüm kayıtlarda Matild Manukyan’ın mirasçıları sadece müvekkilim olan 16 kişidir. Belgelerde Manukyan’ın oğlu olduğunu iddia eden Kerope Çilingir adına hiçbir kayıt yoktur. Kerope Çilingir, Manukyan’ın oğlu ve mirasçısı değildir” dedi. Mirasçının sadece kendileri olduğunu iddia eden 16 kişi, başta genelev gelirleri olmak üzere 220 ticari taksi, 486 taşınmaz, hisseler, dövizler ve banka hesaplarının tereke idaresince eşit paylaştırılmasını talep etti.

İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne açılan davanın dilekçesinde Matild Manukyan’ın babasının Armenak Chah Mouradian, halasının da Susan Chah Mouradian olduğu, 16 kişinin Manukyan’ın halasının kızı Gülnaz Bağçivan’ın torunları olduğu belirtildi. Mirasçı olduklarını iddia eden Güneş Yıldırım, Emine Bayramoğlu, Hazar Bağçivan, Şeval Bingöl, Doğan Bağçivan, Hüseyin Bağçivan, Zerrin Belbeş, Ceylan Şengül, Hatice Başaran, Fener Bağçivan, Erhan Bağçivan, Fahrettin Bağçivan, Abdülbaki Bağçivan, Abdülbari Bağçivan, Fikret Bağçivan ve Hakan Bağçivan adına mahkemeye başvuran avukat, yıllar süren araştırmalar sonucunda hem büyük dayıları Armenak Chah Mouradian hem de büyükanneleri Susan Chah Mouradian’a ait mirasın tek mirasçısının Matild Manukyan olduğunu, Manukyan’ın ölümü üzerine tüm mirasın oğlu olduğunu iddia eden Kerope Çilingir’e kaldığını öne sürdü.

2098885_620x410.jpg

Avukat dilekçesinde, “Alınan veraset ilamları, geçmişe dönük tapu ve genelev ruhsat ve nüfus kayıtlarında çocuksuz vefat eden Matild Manukyan’ın mirasçılarının sadece müvekkillerim Muş, İzmir ve Kocaeli’nde yaşayan 16 davacı olduğunu göstermektedir. Matild Manukyan, hem babasının hem de halası Susan Chah Mouradian’ın mirasına konmuştur. O öldükten sonra da müvekkillerime geçmesi gereken tüm mal varlığına Kerope Çilingir konmuştur. Kerope Çilingir, Matild Manukyan’ın oğlu ve mirasçısı değildir. Biz nüfus ve kayıtların düzeltilmesi için yasal süreci başlattık. Davalı Çilingir, mal kaçırmak amaçlı hileli işlemlerle müvekkilleri miras haklarından mahrum bırakmıştır. Bugüne kadar uğradığımız maddi kayıplar, mahrum kalınan gelirler devasa boyuttadır. Tespit ettiğimiz taşınmaz sayısı 486’dır. Yurtdışında da çok sayıda taşınmaz bulunmaktadır. Yine İstanbul’da 220 adet ticari taksi, ruhsatlı genelevler, hisse senetleri, fon hesapları, yurtiçi ve dışı banka mevduatları ve sayısız otomobillerin akıbeti de bilinmemektedir. Özellikle Çilingir’in mal kaçırmak amaçlı devir işlemi yapma tehlikesi bulunması sebebiyle, Çilingir’e intikal etmiş görünen çok sayıda taşınmazın tapu kayıtlarına başkalarının satışının engellenmesi için tedbir konulmasını talep ederiz” dedi.

DAVA BUGÜN GÖRÜLECEK

Dava bugün başlıyor. 2001 yılında hayatını kaybeden genelev patroniçesi Matild Manukyan’ın dev mirasının 16 varisi hakim karşısına çıkmıştı. Daha önce, Ankara Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nden talep edilen Arşiv Kök Kayıtları'nın gelmesini bekleyen mahkeme, evrakların ulaşmasının ardından görülecek olan ilk celsede, Manukyan’ın yurt içi ve yurt dışında bulunan tüm banka hesapları, trafik kayıtları ve tapu kayıtlarına tedbir konulmasına karar vermişti. Tarihi miras davası 16 Mayıs 2019 tarihine ertelenmişti. 1 milyar dolarlık mirasının kime kalacağına ilişkin dava bugün 13. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

manset-037.jpg

BİR MİRASÇI DERİNCE’DEN

Eğer Çilingir’in, Manukyan’ın resmi varisi olduğu ortaya çıkmazsa, miras Fransız hükümeti tarafından bulunan ve Muş’ta yaşayan Gülnaz Bağçıvan’ın ailesine kalacak. O ailenin üyelerinden biri de Derince İbni- Sina Mahallesi’nde yaşayan Güneş Yıldırım. Ev hanımı olan Yıldırım, 15 kuzeni ile birlikte Manukyan’ın mirasçıları arasında yer alıyor. Eşi engelli olan ve çalışmayan Yıldırım, miras davasını kazanması durumunda ciddi bir pay alacak. Duruşması bugün görülecek davada Yıldırım ve kuzenleri lehine karar çıkarsa,  Manukyan’ın mirası 16 kişiye paylaştırılmış olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum