1. HABERLER

  2. MANUS DEİ (Tanrının Eli)
MANUS DEİ  (Tanrının Eli)

MANUS DEİ (Tanrının Eli)

Yeryüzünde, binlerce yıldır yaşayan “Tanrının Eli” (Latince Manus Dei) diye bir kavram vardır. Bu kavram hiç beklemedikleri halde çok büyük servete, şöhrete veya üstün makamlara ulaşabilen sıradan

A+A-

Yeryüzünde, binlerce yıldır yaşayan “Tanrının Eli” (Latince Manus Dei) diye bir kavram vardır.

Bu kavram hiç beklemedikleri halde çok büyük servete, şöhrete veya üstün makamlara ulaşabilen sıradan insanları tanımlamak için kullanılmıştır.

Çünkü sıradan insanların bu konuma ulaşması, ancak Tanrı’nın yardımıyla ve adeta kişinin başına Tanrı’nın elinin değmesiyle açıklanabilir.

Bu alanda pek çok örnek vermek mümkündür.

Bunun başında ünlü futbolcu Maradona’nın 1986 dünya kupası finallerinde İngiltere’yi eleyen müthiş golü gelmektedir. Maradona, bu golü kurallara aykırı olarak, hakem görmeden eli ile atmış

ve golü aklamak için “Topa Tanrı’nın eli değdi” demiştir.

Dilimizde “Başına devlet kuşu kondu” diye bir deyim vardır. Bu deyim ya çok yüksek bir makama gelen veya devlet eliyle zengin olan kişileri tanımlamak için kullanılmıştır.

Belki de yılbaşı büyük milli piyango ikramiyesini kazanan kişilerin başına gerçekten devlet kuşu konmuş veya eski deyimle, başına Tanrı’nın eli değmiştir.

Başına Tanrı eli değen kişiler saymakla bitmez…

Dünyadan örnek verecek olursak, Bill Gates isimli kişi üniversiteyi bile bitirememiş, aldığı bursları yakmış ama kurduğu Microsoft isimli bilgisayar şirketi sayesinde 55 milyar dolarlık servet ile dünyanın en zengin kişisi olmuştur. Bu inanılmaz yükselişte kuşkusuz Tanrı’nın eli vardır.

Türkücü İbrahim Tatlıses, sıradan bir inşaat işçisi iken, Tanrı vergisi sesi ile ülkemizin en tanınan ve sevilen isimlerinden biri olmuş, hayal bile edilemeyecek büyük servet ve üne kavuşmuştur. Denebilir ki İbrahim Tatlıses’in ya sesine, ya başına, Tanrı’nın eli değmiştir de böyle olmuştur…

Evinden şarkıcı olacağım diye küçük yaşta kaçan ve ailesiyle hala küs olan şarkıcı Sezen Aksu, birkaç

sapığın elinde yitip gitmemiş ve Türk hafif müziğinin gelmiş geçmiş en yetenekli ve yeri doldurulmaz sanatçısı olup çıkmıştır.

Bu gün yalılarda yaşayan ve hemen herkesçe tanınan ve sevilen Sezen Aksu’nun başına Tanrı’nın elinden başka ne değmiş olabilir ki?

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 7 kez başbakanlıktan ayrılmış, fakat 8 kez geri gelerek kırılması mümkün olmayan bir rekor kırmıştır. Çocukluğu, Isparta köylerinde çobanlık yaparak geçen ve lakabı Çoban Sülü olan Demirel, siyasi hayatını cumhurbaşkanı olarak tamamlayarak, benzersiz bir roman kahramanı portresi çizmiştir.

Ve kuşku yoktur ki, Çoban Sülü’nün başına elbette Tanrı’nın eli değmiştir.

Biraz da İzmit’ten söz edecek olursak, hemen herkesçe bilinmektedir ki, ne sıradan insanlar, sıradan meslekli, hatta mesleksiz insanlar bile bu kente milletvekili, belediye başkanı ve hatırı sayılır zengin olarak geçip gitmişlerdir. Hala da bu insanlar geniş ölçekte tanınır ve sevilirler.

Bunların başına da şeytanın eli mi, yoksa Tanrı’nın mı eli değmiştir artık bilinmez. Ama kamçılanan şansları, önemli bir yerlerine değmiştir mutlaka…

Değerli okurlarım…

Sonuç olarak, ama tarihte, ama günümüzde başına Tanrı’nın elinin değdiği pek çok insan vardır.

Dilerim sizlerin de başına bir gün Tanrı’nın eli değer de en azından çok mutlu olur ve sorunsuz yaşarsınız.

Görünen ve bilinen o ki, artık günümüzde hemen her vatandaşımızın başı, Tanrı eli değmesini gerektirecek kadar, dertte ve sıkıntıdadır. Özellikle ekonomik yönden ve gelecek tasası yönünden…

Yazımızı, değerli İzmit tarihi araştırmacısı Dr Sedat Tuna Yalıncan’ın arşivinden alınmış, Tanrı’nın elinin imparator başına değdiğini gösteren, İzmit baskısı 1700 yıllık bir erken Bizans sikkesi (Madeni para) ile tamamlayalım. Sayın Yalıncan, bize 1700 yıl önce Tanrı’nın eli kavramı olduğunu gösteriyor.

SİKKENİN AÇIKLAMASI: Doğu Roma İmparatoru ve Bizans İmparatorluğu’nun kurucusu olan Arcadius’un İzmit, (Antik adı Nikomedia) baskısı bronz sikkesi. Arcadius M. S 370-408 tarihleri arasında yalnızca 38 yıl yaşamış ve 13 yaşında tahta geçip ölünceye kadar kalmıştır.

Sikkenin soldaki ön yüzünde imparatorun başına bir el tarafından çelenk konulduğu görülmektedir. Bu el Tanrı’nın eli (Manus Dei) dir ve aslında çok zayıf bir kişiliğe sahip olan ve kukla imparator kabul edilen Arcadius’un, üstün şansını tanımlamak için konulmuştur.

Sikkenin arka yüzünde en altta görülen SMNB harfleri ise, Latince “Sacra Moneta Nikomedia B” ifadesinin kısaltılmışı olup, Sacra: Kutsal, Moneta: Para basımevi, Nicomedia: Antik İzmit anlamındadır. B harfi ise 2. sikke basımevini gösterir ve eski İzmit’te en az 2 sikke basım atölyesi olduğunun kanıtıdır. (Yalıncan Arşivi Bzs. 348/112 a)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.