1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Marketlerde gördüğüm korkunç manzara
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Marketlerde gördüğüm korkunç manzara

A+A-

Akşamüstü gazeteden çıktım.  Çınar ısrarla pizza istiyor, siparişi için pizzacıya uğradım oradan da marketten birkaç parça bir şey alıp eve geçeceğim.

Evin hemen altında küçük bir market var, oradan alırım diye düşünmüştüm. Saat 18.30, içeride iğne atsan yere düşmüyor. İnsanlar birbirinin üzerinden un ve makarna alıyor.

Gazeteci olan benim ama ‘Bir haber mi kaçırdım acaba?’ diye endişelendim.

Sonradan hatırladım, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca saat 19.00’da bir açıklama yapacaktı. Önemli denilince herkes bunu sokağa çıkma yasağı geliyor diye algılamış.

Çıktım bir başka markete gittim orası da öyle…

Korkunç bir manzaraydı.

***

Bu durumla ilgili üç notum var:

Bir- Dün AREDA’nın anketinden çıkan beklentiyi yazmıştım:

“Koronavirüs salgını ile mücadelede tedbir olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 51.9 olmuş. Yani toplumun yarıdan fazlası ‘Herkes evinde kalmalı, bu salgın ancak o zaman biter’ diye düşünmeye başlamış.”

Dün gördüğüm manzara sonrası söyleyebilirim ki o beklenti, birkaç gün içinde daha da yükselecek.

İki- Arkadaşlar bu virüs mereti zaten temasla bulaşıyor, bu sosyal mesafenin korunamadığı anlar çok tehlikeli. Virüsün istediği işlerden birincisi sosyal temas mesafesinin korunamaması…

Üç- Ancak daha tehlikelisi de var: Panik…

Yapmayın. Panik şu sıralarda yapacağımız en büyük hata olur. Gördüğüm görüntüden ürktüm resmen.

Dört- Diyelim ki sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Dünyada örnekleri de ortada. Eczaneler ve marketleri kapatan ülke olmadı. Merak etmeyin herkese yetecek kadar makarna hep olacak.

***

Lafı uzatmayalım ve bir önemli notla bitireyim: marketlere yeni düzenleme yapıldı. İyi oldu. Diğer yandan; diyelim ki sokağa çıkma yasağı geldi. Emin olun size ihtiyaçlarınızı karşılayacak vakti verecekler.

Sakin olun.

 

……………

 

Ayıp ediyorsunuz gençler!

 

Asker uğurlamalarına yasak getirilmeden önceki görüntüleri hatırlayın. Salgın başlamış ama terminallerde yüzlerce genç yan yana…

Kabul edilebilir değildi.

Neyse ki yasaklandı.

Şimdi 65 yaş üstüne evden çıkma sınırlaması getirildi ya sosyal medyaya bakıyorum gençler yaşlı avına çıkmış. Sokaktaki yaşlıları rencide edecek şekilde alaycı ifadelerle teşhir ediyorlar.

Terbiyesizlik yapmayın.

Dedeniz neneniz yaşındaki insanlarla dalga geçmeyin.

Elbette uyarabilirsiniz.

Hatta sokağa çıkma nedeni olarak bir ihtiyacı varsa onu temin etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ama dalga geçmek ne demek!

Ayıp oluyor…

 

………………

 

Bu işin şakası yok!

 

SEKA Devlet Hastanesi de pandemi hastanesine çevrildi. Yani Koronavirüs hastaları dışında kimseye bakmıyorlar. O hastanelerde sıkı önlemler var. Ve içinden geçtiğimiz süreç çok önemli- kritik.

Sevgili meslektaşım Erdal Sertel, sosyal medya hesabından başına geleni yazmış. Rahatsızlanınca evine yakın SEKA Devlet’e gitmeye kalkmış. Bence içinden geçtiğimiz süreci iyi anlatıyor. Bu nedenle ondan alıntılıyorum:

Başım döndü. Ellerim ve ayaklarımda uyuşmalar da olunca Seka Devlet Hastanesine gittim.

Acilin kapısının biraz önünde 50 yaşlarında maskeli bir kadın telefonla çocuğuna, 'Babanı şimdi içeri aldılar, yatırdılar' dedi.

Sanki Hollywood korku sahnesi gibiydi.

Acilin otomatik kapısı açıldı içeri bir adım atmıştım ki sert bir ses, 'dur' diye emretti.

'Dışarıda bekle!'

Gayri ihtiyari geri çekildim.

Kapının 2 metre gerisinde bir banko, arkasında 3 hemşire ve bankonun bir metre önünde şerit.

Kapının hemen kenarında kim olduğunu anlayamadım bir erkek.

Hepsinde tam korumalı giysi, maske ve Motorcu kaskı gibi gözlükler.

Derdimi anlattım…

'Burası pandemi hastanesi oldu. Başka hastaneye git.'

Ama ya beyin kanaması geçiriyorsam. .

'Olmaz'

Bari tansiyonumu ölçseydiniz...

'Beyefendi içeride pozitif hastalar var. Sizi içeri alamam. Lütfen buradan gidiniz.'

Tabi ben şoktayım.

Bambaşka bir dünya. Film değil gerçek.

Ey millet..

Ey ahali..

Ey Kocaelililer...

Salgını ciddiye almayanlar...

Bize bir şey olmaz diyenler...

Hastanelerde film çekilmiyor...

Kimse rol yapmıyor..

Lütfen kendimize gelelim.

Evde kalalım ve kendimizi tamamen izole edelim.

Hastanelerde kimse mahsuscuktan yatmıyor..

Sadece oradalar ve ne kadar acı çektiklerini göremiyoruz…”

Kalemine sağlık Erdal…

Bu işin şakası olmadığına iyi bir örnek yazmışsın.

 

………….

 

Sağlık çalışanları

için ne yapsak azdır

 

Bu işin şakası yok, zor zamandan geçiyoruz ve en zor işi sağlıkçılarımız yapıyor. Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Erdal Yıldırım koronavirüs salgınında fedakarca çalışan sağlık personelinin yanında olduklarını söylemiş ve eklemiş:  

“Sağlık çalışanlarımız, kendi hayatından, sevdiklerinden vazgeçerek, insan sağlığına adanmış binlerce isimsiz kahraman olarak, toplumu yeniden ayağa kaldırmak, insanoğlunun kaderini kurtarmak için kendi canlarından vazgeçmişlerdir. Bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüse karşı da aynı azimle görevlerini yürütmekte yılmadan, yorulmadan mücadelenin ön cephesinde yer almaya devam etmektedir. Korona virüsün tüm dünyada ve ülkemizde yarattığı panik sürerken, yüksek risk grubunda olan sağlık çalışanlarımız salgın tehdidi ile büyük risk altında. Sağlık çalışanlarımız Korona virüsü ile karşı karşıya kalma olasılığı yüzde 80-90 hatta yüzde 100’dür. Birçok hastanın olduğu ortamda çalışmak durumunda kalan sağlık çalışanlarımız ve aileleri mağdur durumdadır. Halkımızın sağlığını korumak adına hastanelerde çalışmaya devam eden sağlık çalışanlarımız, çalışırken de bir yandan “ya bugün evime aileme virüs taşırsam” diye endişelenmektedir.”

***

Doğru söze ne denir?

Dünyada bu salgından etkilenenlerin yüzde 30’unun sağlıkçı olduğu söyleniyor. Dün ulusal bir gazetede okudum iki aile hekimi de koronavirüse yakalanmış. Yani her kademedeki sağlıkçılar tehlike altında.

Onlar için bir şeyler yapmak lazım.

Yapılıyor da…

Biliyorsunuz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, sağlık çalışanlarının Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasını sağlamıştı. Dün öğrendim yürürlüğe geçen yeni uygulamada özel sağlık kuruluşlarındaki çalışanlar da Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsleri, deniz ulaşımını ve tramvayı ücretsiz kullanabilecek.

Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanlığının talebini hızla karşıladıklarını ve bu kapsamda tüm sağlık çalışanlarının performans ödemelerinin 3 ay üst tavandan yapılacağını bildirdi. Bunun için de 4,5 milyar liralık ek kaynak sağlanmış.

***

Dönelim Erdal Yıldırım’a…

Onun isteği farklı:

“Çalışanlarımız Koronavirüse yakalanmaktan çok, ailelerine ve dolayısıyla yaşadıkları çevreye bulaştırma endişesi yaşamaktadır. Bu sebeple sağlık çalışanlarımıza bu süreçte hastaneler civarında konaklama için planlama yapılmalıdır. Sayın valimiz ve kamuoyu sağlık çalışanlarımızın bu haklı endişesine ivedilikle kulak verilmelidir.

Bir organizasyon çerçevesinde dikkate alınacağını düşünüyorum. Sağlıkçılarımız şu an bizim için savaşıyor. Biz de onların mücadele gücünü en yukarı çekeceğiz.

Bu yazı toplam 2049 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum