1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mars’ta şehir planladılar
Mars’ta şehir planladılar

Mars’ta şehir planladılar

Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Ve Tasarım Fakültesi’nin Mars’ta kurulabilecek ilk şehirlerin planlama, tasarım ve mimarlık projelerini ürettiği sergi açıldı.

A+A-

“KOÜ Rektörlüğü”, “KOÜ, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı” ile “Kocaeli Bilim Merkezi” ortaklığı ile hazırlanan 11-20 Nisan tarihlerini kapsayan Merih2100:Yeni Dünya / Mars 2100:Terra Nova” başlıklı kentsel tasarım  atölye sergisi SEKA’da bulunan Kocaeli Bilim Merkezi’nde açıldı. Sergi açılısına; İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Salih Akbaş, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Taha Hülagü, proje yurutucusu Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Ersan Koç ve çok sayıda davetli katıldı.

UZAYDA YALNIZ DEĞİLSİNİZ
Sergi açılısında konuşan Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nezihi Köprübaşı, “Bu projede vurgulanan kavramlar bugün çok ütopik gibi görünse de, belki de bir müddet sonra makul fikirler çerçevesinde değerlendirilebilecektir. 21 yüzyıl gerçek anlamda uzay çağı olmuştur. İnsanoğlunun aya ilk seyahati 16 Temmuz 1969 yılında olmuştur. O günden bugüne kat edilen mesafeye ve yapılanlara bakıldığında anlatmak istediğim kavram daha net anlaşılmaktadır. Bundan 50 yıl önce hayal olan uzay yolculuğu ve bunun yanında tek sefer kullanılan uydular veya uzay gemileri bugün artık çoklu seferlerde kullanımlarıyla dikkat çekmektedir. Bugün “uzay dolmuşu” diye tanımlanan çoklu insan taşıyıcıları çok zengin insanlara hizmet verse de, yarınlar da normal gelir düzeyli insanların  yararlanabileceği taşıtlar olacaktır. Atmosferimizin dışı bundan 11 öncesine kadar uydu çöplüğü iken, artık bu kavramlara da dikkat edilmektedir, yani uzayı da çöplük gibi kullanmanın doğru olmadığını görmüşlerdir. Aslında “uzayda yalnız değiliz” sloganıyla yola çıkan insanların veya bazı kuruluşların belki de kısa bir zaman sonra, çok da haksız olmadıklarını göreceğiz. Bu bağlamda inceleyeceğiniz bu projeler, Mars’ta veya Merih’te olası bir hayat olması durumunda tekilden tüme varım şeklinde, yani yalnız yaşamdan şehirleşmeye doğru bütün evrelerin projelendirildiği bir çalışmadır. Her zaman olduğu gibi çalışmanın gerçek sahipleri çok kıymetli öğrencilerimizdir” dedi.

ERSAN KOÇ TARAFINDAN YÜRÜTÜLDÜ
Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, 2017-2018 Güz döneminde Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Ersan Koç (Dr.Öğr.Üys.) tarafından yürütülen “Merih2100:Yeni Dünya / Mars 2100:Terra Nova” başlıklı kentsel tasarım atölyesi ile Mars gezegeninde kurulabilecek ilk şehirleri eğitim vizyonuna dahil etti ve yürütülen atölye ile planlama, tasarım ve mimarlık projelerini üretildi.  Sergide toplam 77 ADET A1 (594mm x 840mm) tasarım paftası, 6 adet alçı ve kolaj tekniği ile 1/20.000 ölçek şehir modeli, 20 adet karton ve 3D yazısı teknikleri ile üretilmiş çalışma maketi yer alıyor. Atölye birbirini takip eden 3 aşamada gerçekleşti.

1.AŞAMA (YIL 2030): İLK UÇUŞ VE HAYATTA KALMA DENEYİMİ: YAŞAM BİRİMİ TASARIMI / Mars gezegenine ilk ulaşacak 20 kişi için kişi başı 500 m3 toplamda 10000 m3 korunaklı/kapalı alan yaşam birimi tasarlanması.

2.AŞAMA (YIL 2050): UÇUŞLAR İLE SAYICA ÇOĞALMA VE MARSTA DOĞUMLAR: YAŞAM KÜMESİ VE KAMPÜS/MAHALLE TASARIMI / Mars gezegeni için tasarlanacak yaşam birimini ve türevlerini kullanarak en az 50 birimden oluşacak 50X20=1000 kişilik yaşam kümesi tasarlanması.

3. AŞAMA (YIL 2100+): 6 AYRI NOKTA 6 AYRI ŞEHİR DEVLETİ MODELİ: MARSTA İLK İNSAN ŞEHRİ TASARIMI / Mars gezegeni için tasarlanacak yaşam birimleri ve yaşam kümesinin ve diğer türev mekân programlarının yayılması, bir araya gelmesi, sürdürülebilir bir şehir dokusuna ulaşması sorularına cevap verecek en az 10 adet yaşam kümesini bir araya getirecek 10.000 kişilik bir şehri planlamak ve tasarlamak.

JÜRİ ÜYELERİ 
Dr.Öğr.Üys. Ersan Koç (KOU-MTF-ŞBP) (Atölye Koordinatörü), Araş.Gör. Büşra Özaydın ÇAT (KOU-MTF-MİM) (Atölye Eğitim Yardımcısı), Prof.Dr. Nezihi Köprübaşı (MTF Dekanı), Doç.Dr. Deniz Demiraraslan (KOU-MTF-İÇM), Doç.Dr. Neşe Çakıcı Alp (KOU-MTF-MİM), Doç.Dr. Zeynep Günay (İTÜ-MF-ŞBP), Doç.Dr. Ahmet Karakaş (KOU-MühF.-JeoM.), Gamze Mert (KOU-MTF-MİM), Y. Mimar Fügen Avdan, Mimar Murat Hacıalioğlu (3D Tasarım), Mimar Durmuş Cesur (Teknik Destek) 
ATÖLYE DERSİNE KATILAN ÖĞRENCİLER:  Süheyla Eser, Mert Doğan, Aybüke Öner, Aysun Namal, Onur Mehmet Erdoğan, Sevda Bertan, Büşra Kütük, Nevriye Sümeyye Kavak, Büşra Aslan, Zeliha Yılan, Canan Kartal, Erkan Yılmaz, Muhammed Abdullahoğlu, Mehtap Aydemir, Ergin Keçeli, Fatih Yılmaz, Mine Cüci

(Ayşegül Kalaycı)

katilim-029.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.