1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Mart geliyor; toplu taşıma işi ne olacak?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Mart geliyor; toplu taşıma işi ne olacak?

A+A-
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, şubat ayı başında 250 kadar yeni ve büyük otobüsü, il genelinde toplu taşıma sisteminin içine kattı. Önemli bir karardı. Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma sisteminin kentin her bölgesinde aksadığını biliyor, görüyordu. İlimizin çeşitli bölgelerinde toplu taşıma sistemini yürüten kooperatiflere de lafı geçmiyordu. Ama bu kentte öyle birden bire 250 büyük otobüsü sisteme sokmak, kolay değildi. Minibüs kooperatiflerini ikna etmek gerekiyordu. Aksi halde otobüsler sisteme girdiğinde büyük olaylar çıkabilir, herkesin huzuru kaçabilirdi.
Bu nedenle, Büyükşehir yetkilileri, özel minibüs kooperatifleri ile masaya oturdu. Uzun pazarlıklar yapıldı. Büyükşehir kooperatiflere, “Ya siz bizim otobüsleri kiralayın, işletin, ya da biz sizin arabalarınızı kiralayalım. Kent genelinde toplu taşıma tek elden yönetilsin” dediler.
Sert tartışmalı toplantıların sonunda “Anlaşma sağlandı” açıklaması yapıldı. Büyükşehir, il genelinde çalışan 2 bin kadar minibüsü kiralayacaktı. Minibüsçü, arabasını kiraya verecek, mazotunu koyacak, şoförünün maaşını ödeyecek, karşılığında her ay Büyükşehir’den kira parasını alacaktı.
Anlaşma prensipte yapıldı. Ayrıntılar; hangi hattaki minibüse her ay ne kadar kira ödeneceği açıklanmadı. Bu rakamlar pazarlıkla belli olacaktı. “Mart ayı başına kadar” denildi.
Şubat bitiyor, mart geliyor. Henüz “Tamam protokol imzalandı” açıklaması gelmedi. Büyükşehir ilimizde hangi hatta çalışan özel minibüse ayda kaç para kira ödeyecek bu da belli değil. Minibüsçü ile Büyükşehir arasında yapılacak anlaşmanın bütün ayrıntılarını bilmek, bu kent halkının hakkı olsa gerektir. Yoksa, mart ayı başından itibaren toplu taşımada yeni bir kriz mi başlayacak, bilmeye hakkımız var.
Bu arada,  sözün yeri gelmişken hakkını verelim. Büyükşehir Belediyesi’nin 250 kadar yeni otobüsü toplu taşıma sistemine katması, özellikle İzmit ile ilçeler arasındaki toplu taşımada genel bir rahatlama yarattı. Hala toplu taşıma konusunda yapılması gereken pekçok iş var. Eğer kent genelinde bütün sistem tek merkezden yönetilirse ve bunu Büyükşehir gerçekten başarabilirse, daha da rahatlama olacaktır. Ama toplu taşıma sistemini kullanan bütün vatandaşlar bilmelidir; bugün yarın toplu taşımaya yeni zam açıklanıp, uygulamaya konulabilir.


*Çok renkli kongre 
TMMOB’ye bağlı meslek odalarının kongreleri genellikle tek listeli yapıldı.  İlimizdeki en büyük, en çok üyeli meslek odalarından biri olan İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin kongresinde ise, iki liste seçim yarışına girdiler.
İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin binası, bizim gazete binasının hemen yan sokağında. Gazete binasının bulunduğu bölge, genellikle sakindir. Şehir merkezindeki cadde ve sokaklar gibi otopark sorunu da yaşanmaz. Pazar günü oda binasında üyeler oy kullanıyordu. Pazar sabahı gazeteye geldim. Her yer dolu, araba koyacak yer yok. Şaşırdım. Sonra gazeteden ayrılırken, İnşaat Mühendisleri Odası binasının önünden geçtim.  Çok kalabalıktı. Sokağın zeminine sarı şeritler çizilmiş. Oda binası önünde yüzlerce sarı kaşkollu inşaat mühendisi bekliyor.
Seçim yarışında Tolga Ok ile Abdurrahman Çuhadar’ın listeleri yarıştı. Ok’un ekibi turuncu, Çuhadar’ın ekibi sarı rengi kullanıyordu. Pazar sabahı oda binası önündeki manzarayı görünce, “Sarılar-yani Çuhadar ekibi- bu seçimi götürmüş” diye düşündüm. Ama akşam sonuçlar açıklandığında, Tolga Ok yeniden Başkan seçilmeyi başarmıştı.
İnşaat Mühendisleri Odası’nda iki listeli, çekişmeli kongre, eminim odanın bundan böyle daha canlı olmasını sağlayacaktır. Ancak mühendislerin ilimizde örgütlerine karşı genel bir ilgisizliği var. Bu kadar çetin bir yarış oluyor,  İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’ne kayıtlı 2117 mühendisten 1016’sı gelip oy kullanıyor. Yani iki listeli, çok çekişmeli bir seçime rağmen, üyelerin yarıdan fazlası 5 dakika oda binasına uğrayıp, bir oy kullanmaya bile tenezzül etmiyor. Mühendisler böyle yaparsa, bu toplumda örgütlenmeyi,  bu toplumda demokrasinin erdemlerini nasıl egemen kılabiliriz?. Bunu da biraz düşünmek lazım. 


*Çok iyi giden iki inşaat
Bizim kentimizde, yerel yönetimlerin ve merkezi idarenin yatırımlarında, inşaatlar genellikle yavaş ilerler. Önemli bölümü temeli atılırken açıklanan vade içinde tamamlanamaz. Ben bu konuya çok takıkım. Kamu ihaleyi yapar.. İhale şartnamesinde işin bitiş süresi vardır. Müteahhit işe başlar.. Ama çeşitli nedenlerle iş ilerlemez. İdare takip etmez. Müteahhit şartnamede belirtilen tarihte değil, kendi işine gelen zamanda işi bitirir. Kaybeden de hep bizim kentimiz olur.
Şu sıralar hemen her gün gördüğüm, gözümün önünde devam eden, bu kent için çok önemli iki büyük kamu yatırımı var. Biri Kocaeli Devlet Hastanesi inşaatı. Ankaralı müteahhit firma, işi üstlendiğinden beri çok ciddi çalışıyor. Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yeni binası, muhteşem olacak. Önce çok sayıda kazık çakıldı. Sonra binaların inşaatı başladı. Hemen her gün önünden geçiyorum. Çok sıkı çalışıyorlar. Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yeni binasının 29 Ekim’de açılacağı taahhüt edilmişti. Görünen o ki, müteahhit bu vadeyi tutturacak.
Hemen evimin karşısındaki tepede devam eden, yine her gün ilerleyişini çok net görebildiğim bir inşaat da, yeni stadyum inşaatı. Kocaeli Arena’yı yapan müteahhit de işini dört elle sarılmış götürüyor. Her gün stat inşaatındaki ilerlemeyi görebiliyorum. 33 bin kişi kapasiteli deve stadın zamanında bitirileceğini hiç beklemiyordum. Ama görünen o ki bitecek. Haziran ayında stat inşaatı tamamlanacak. Sonra koltukların döşenmesi, futbol oynanacak zeminin hazırlıkları var. Bu işler de aksamazsa,  Kocaeli Arena planladığı gibi, bu yılın sonundan önce bitecektir. Ama bu statta oynayacak takımımız henüz yok. Bir de,  stat inşaatı hızla yükselirken, hala bu stada ulaşım için yapılması planlanan yolların inşaatı başlamadı. Hatırlatmak isterim.
Yine her gün yanından geçtiğim Tramvay Yolu inşaatı, D-100’e paralel Yahya Kaptan yolu inşaatı var. Bu işleri Büyükşehir takip ediyor. Herkesle bahse girebilirim ki, bunlar zamanında bitirilemeyecektir.

*Biz böyle bir şölen görmeyecek miyiz?
Hafta sonunda hakem kararları nedeniyle G.Saray-Trabzon futbol maçı öne çıktı. Ama pazar günü bir de Basketbol Türkiye Kupası finali vardı.
Basketbol Türkiye Kupası finalleri Bursa’da başlarken bu köşede yazmıştım. Neden bizim şehrimize böyle turnuvaların verilmediğini sormuştum. Türkiye Kupası’nın finalinde F.Bahçe ile Darüşşafaka Doğuş karşı karşıya geldiler. Müthiş bir maç oldu. Son saniye basketi ile Fenerbahçe Kupa’yı kazandı.
Bu şehrin, bizim şehrimizin Bursa’dan, Urfa’dan ne eksiği var?.. Bu şehirde de spor salonu yapıldı. Ama biz istemiyoruz. İstemeyi bilmiyoruz. Şu Basketbol Türkiye Kupası finalleri İzmit’te oynansa, binlerce genç, sporsever aileler bu coşkuyu, bu şöleni yaşasa çok mu?.. 
Yine geçen gün yazdım. Bizim Yahya Kaptan’daki spor salonuna büyük spor organizasyonları verilmiyor. Bir de müthiş iddiayı dile getirmiştim. Bizim yeni salonun zemini  ahşap parke değil, suni kaplamaymış. Bu nedenle Basketbol Federasyonu maç vermek istemiyormuş. Bu iddiayı da kimse yalanlayamadı.. Biri bana çıkıp söylesin. Bizim yeni spor salonumuzun zemini gerçekten ucuz malzeme ile mi yapıldı?.. Öyleyse neden?.. Bu şehir, hiç büyük bir basketbol şöleni yaşamayacak mı?
*Londra’da Türk gecesi
Hafta sonu, spor açısından çok hareketli geçti. Özellikle G.Saray-Trabzon maçı, bu maçta yaşanan olaylar nedeniyle, herhalde uzun süre unutulmayacaktır.
Bu gece Şampiyonlar Ligi var. En önemli maç, Londra’da Arsenal ile Barcelona arasında oynanacak. Saat 21.45’de başlayacak maçı, TRT yayınlıyor. Yani evinde televizyon olan herkes Türkiye’de izleyebilecek. Bu maçın bizim açımızdan da önemi ve heyecanı var. Arsenal’de Türk asıllı Mesut Özil oynuyor. Mesut, Arsenal’in en önemli yıldızı. Oynaması kesin.
Barcelona’da ise malum, Türk Milli Takımının da kaptanı olan Arda Turan var. Arda’nın ilk 11’de yer alması şüpheli. Ama oynaması kuvvetle muhtemel. Üstelik maçı Türk Hakemler Cüneyt Çakır ve ekibi yönetecek. Dünyada yüzmilyonlarca kişinin izleyeceği Arsenal-Barcelona maçı bir bakıma bizim vatandaşlarımızın sınavı olacak. Mesut’a, Arda’ya, Cüneyt Çakır ve ekibine başarılar diliyorum. Maçın sonucu ne olursa olsun.
*Antep’i uçuran Fatma Bacı 
Gaziantep.. Kültürel zenginlikleri, mutfağı ile çok özel bir şehir.. Son yıllarda Gaziantep de Türkiye’nin en hızlı gelişen, kalkınan kentlerinden biri oldu. Şu bir gerçek, Gaziantep, bizi geçti.
Üstelik, çok yoğun bir Suriyeli mülteci göçü ile karşı karşıya. Terör bölgesine yakın ve kanlı terörün baskısını da yaşıyor. Ama Gaziantep’te sivil toplum örgütlerinin, özellikle kentin Sanayi ve Ticaret Odalarının kent sorunları karşısında birlikte duruşu var. Sadece konuşmakla kalmıyor, kent için projeler üretiyorlar.
Bir de Gaziantep’in gerçekten karizmatik bir Belediye Başkanı var. Türk siyasetinde Bakan olarak tanıdığımız, 2014 yerel seçimlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Fatma Şahin. Ufak tefek bir kadın. Ama hem çok zeki, girişken, hem de çok çalışkan. Fatma Şahin Gaziantep Belediye Başkanı olduğundan beri, kent daha da sıçramaya başladı. Son olarak Belediye Başkanı Şahin’in girişimleri ile, Gaziantep Mutfağı Unesco tarafından “Korunması gereken dünya mirası” listesine alınmış. Başkan Şahin, Avrupa’da toplantılar düzenliyor. Unesco’nun da tescil ettiği Gaziantep mutfağını tanıtıyor. Londra’da, Paris’te, diğer Avrupa başkentlerinde lahmacun, kebap yapılıyor, ikram ediliyor. 
Kıskandım  Gaziantep’i.. Kıskandın çalışan, koşturan, şehrine turist çekmek için  proje üreten Belediye Başkanı Fatma Şahin’i.. 
Sözde biz de Kocaeli’yi turizm kenti yapmak için çabalıyoruz. Ama Kocaeli için, bu anlayışla turizm kenti olmak hayalden bile uzak bir olaydır.  Antep’i bir Fatma Şahin uçuruyor. Dünyaya açıyor. Biz bu kentte kendi içimize kapandık. Yazık, Türkiye’nin bütün şehirleri,  yaşam kalitesi açısından bizim kentimizi sollayıp, geçiyor.
Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum