1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Masaya yatırdıkları Sedaş’a ne dediler?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Masaya yatırdıkları Sedaş’a ne dediler?

A+A-
Önceki gün Ankara’da ilimiz açısından önemli bir toplantı yapılacaktı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı binasında, Bakan Fikri Işık koordinatörlüğünde, ilimizin elektrik dağıtım şirketi Sedaş, AKP’lilerin tabiriyle “Masaya” yatırılacaktı. 
Toplantıya,  bu ay başında Türkiye’nin tamamında yaşanan, kimi yerlerde en az 3, kimi yerlerde 24 saat süren-hatta İzmit Merkez’de, Hürriyet Caddesi’ndeki bir bölgede 3 gün sürdü- elektrik kesintisinin ardından günah keçisi ilen edilip istifa eden TEİAŞ’in eski genel müdürünün yerine vekaleten bakan yeni genel müdür, Sedaş yöneticileri, Bakan Işık ve ilimizin iktidar milletvekilleri katılacaktı. 
Merak ediyorum;  masaya yatırdıkları Sedaş yöneticilerine ne yaptılar.. 
Göbeğinden gıdıklayıp güldürdüler mi, yoksa çoraplarını da çıkartıp, ayak tabanlarına falaka mı uyguladılar?...
………..
İlimizde elektrik sorunu, bugünün sorunu değil.. Sedaş’ın özelleştirildiği 2009 yılından beri bu sorun artarak devam ediyor. İktidar, Türkiye’deki bütün elektrik dağıtım şirketlerini sattı. İlk satılan, ya da özelleştirilen şirket, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce bölgelerinin elektrik dağıtımını yapan Sedaş oldu. Yani, elektrik dağıtım şirketlerini özelleştirme modeli, bizim üzerimizden denendi. 
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bu elektrik özelleştirmesi konusunda her yerde yeri geldikçe çok açık seçik söylediği bir değerlendirme var:
“-Belli ki bu iş yanlış oldu. Hükümetin elektrik dağıtım şirketleri özelleştirmesinde hata var. Bu iş olmadı. Mutlaka bu özelleştirmenin gözden geçirilmesi gerekiyor.”
Başkan Karaosmanoğlu’nun bu değerlendirmesi, çok doğrudur ve bütün sorunun temelinde de bu gerçek yatmaktadır.
………….
Değerli okurlar; 2014 yılının son günleri ile, 2015 yılının ilk iki haftası arasındaki 3 haftalık dönemde bizim şehrimizde çok büyük “Elektrik skandalı” yaşandı. Akmeşe bölgesinde, Kartepe’nin, Gölcük’ün kimi köylerinde bir karış kar, biraz sert esen rüzgar yüzünden elektrikler kesildi. 3 saat, 5 saat, 10 saat değil. İlimizdeki bazı yerleşim alanları 10-15 gün elektriksiz kaldı. Bazı yerlerde elektrikler göz kırptı. Yüksek voltaj geldi. Evlerdeki elektrikli aletler patladı, pofladı, içinden duman salıp,  öldü. Bu skandal, emin olun bu ay başında Türkiye genelinde yaşanan 3 saatlik elektrik kesintisinden çok daha vahim bir olaydı. 
Kim ne yaptı?..Sedaş’a kim hesap sordu?.. Kim vatandaşın yaşadığı zararın faturasını özel şirket Sedaş’a çıkarttı?.. Bazı iktidar milletvekilleri, günlerce elektriksiz kalan Gölcük’ün dağ köylerine gidip, kıraathanede köylü vatandaşın içinden Sedaş müdürüne sözde telefon edip, hava attı. 
Bizzat tanığım. Bir gün, ilimizin iktidar partisi milletvekillerinden-üstelik kendisini Sedaş’tan sorumlu sayan milletvekili- biri gazetemizi ziyaret etmişti. Tam gazeteyi baskıya vermeye hazırlandığımız, işin en hareketli saatleri. Elektrikler kesildi. Yaklaşık yarım saat kesinti devam edince, gazetedeki sayın milletvekiline, “Efendim, sizin sözünüz geçer. Şu Sedaş yetkililerini bir arasanız da ellerini çabuk tutsalar” dedim. 
Milletvekili ricamı kırmadı. Telefonunu çıkarttı. Sedaş Genel Müdürünü aramak istedi. Ulaşamadı. Sekreteri, sayın müdürün çok meşgul olduğunu söyledi.
………..
Türkiye’de elektrik sorunu topyekün bir sorundur. Büyüyen Türkiye, ithal doğalgazla  ne kadar elektrik üretebilir. Bir yandan da “Aman HES yapılmasın, aman Nükleer santral kurulmasın” çığlıkları var. 
Kocaeli’nin sorunu, özel şirketin sorumsuz ve aşarı kar hırsına dayalı hizmet anlayışıdır. Elektrik kesilir. Bizdeki kadar sık değil tabi ama, ABD’de, Avrupa’da, Japonya’da da kesiliyor. Ak-Çez isimli şirket büyük karlar elde ediyor. Bu karının tamamına yakın bölümünü de, sorumluluk alanı içindeki dört vilayetten sadece bizim ilimizde kazanıyor. 
Ama Sedaş’ın Genel Müdürlüğü bile bizim ilimizde değil. Maliyetten tasarruf için, bakım onarım ekiplerindeki insan sayısını sınırlı tutuyor. Değerli mühendisler, çalışkan ve yüksek maaş hak eden elemanlar şirkette durmuyor. Tatil günlerinde mesai verilmesin diye, bakım onarım ekiplerinde çalışan insan sayısı daha da düşük tutuluyor. Sedaş, sadece dağıtım şirketi. Türkiye’nin bu en önemli sanayi kentinde, Türkiye’nin en fazla göç alıp, nüfusu en hızlı artan kentinde elektrik şebekesi lime lime olmuş, dökülüyor. 
Sorun sadece elektrik kesintisi değil. Sedaş, sırf daha fazla kar etmek adına, sayaç okuma işlerinde de sınırlı personel ile çalışıyor. Bizim şehrimizde İSU su sayaçlarını, İzgaz gaz sayaçlarını periyodik aralıklarla düzenli şekilde okuyup, faturalandırırken, Sedaş kimi zaman bazı bölgelere aylarca sayaç okuma elemanı göndermiyor.. 
Vatandaş, elektriği kesildiği zaman telefonla Sedaş’a ulaşamıyor. Derdini anlatamıyor.  Doğuda, Güneydoğgu’da herkes elektriği kaçak kullanıyor-tabii bu Sedaş’tan kaynaklanan bir durum değil- bizim burada yaşayanlar, onların bilabedel kullandığı elektriğin de bedelini ödüyor.. 
…………
Bizim AKP’liler, daha özelleştirdikleri İzgaz’a, Akmeşe için gaz borusu döşetemediler. 
Şimdi, seçim yaklaşırken, Ankara’da Sedaş’ı masaya yaktırdılar.. Ne yaptılar, merak ediyorum. Sedaş’ı gıdıkladılar mı, falakaya mı yatırdılar?.. 
Asıl soru, bu kentte bu elektrik sorunu, Sedaş sorunu varken, üzerine gitmek için neden seçimlerin arefesini bekledikleridir. Daha asıl sonu; Başkan Karaosmanoğlu’nun da sık sık ifade ettiği gibi, “Bu elektrik özelleştirmesinde yapılan yanlışlıktır”. 
Sedaş’a üzdüğü her vatandaş, zarara uğrattığı her abone, ya da elektriğin kesik kaldığı her 
1 saatlik süre için yerleştirin şöyle  kuvvetli bir para cezasını, bakalım bu işler düzeliyor mu, düzelmiyor mu?.. 
Bence, önceki akşamki toplantıda da bol bol çay içip, elma-portakal yemişlerdir. Şimdi seçim yaklaşırken, “Sedaş’ı dövüyoruz” görüntüsü veriyorlar. Sorun sadece Sedaş’ta değil.. Bu şehrin şebekesine devletin yatırım yapması, yenilemesi lazım. Hala neredeyse 100 yıllık Seka trafosundan beslenen bir şehir, böyle sürünmeye mahkumdur.
Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum