1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Maşukiye'de hüzünlü bir gün
Maşukiye'de hüzünlü bir gün

Maşukiye'de hüzünlü bir gün

Bugün Maşukiye'de tarihi ve anlamlı bir maç var. Maçın tarihi olmasının önemiyle ilgisi yok. Elbette maç önemli, Sarı-Kırmızılı takım kazanırsa ligde kalışını ilan edecek. Ancak bugünkü maçı

A+A-

Bugün Maşukiye'de tarihi ve anlamlı bir maç var. Maçın tarihi olmasının önemiyle ilgisi yok. Elbette maç önemli, Sarı-Kırmızılı takım kazanırsa ligde kalışını ilan edecek. Ancak bugünkü maçı tarihi kılan unsur, Maşukiyespor'un bu sahada son maçını oynayacak olması. Ne zamandır düşünülen bir proje vardı. Sahanın olduğu yere Festival Alanı yapılacaktı. Proje çizilmiş, ihale bekleniyordu. Önceki gün ihale gerçekleşti. Yakın bir tarihte stada kazma vurulacak, futbol sahası Festival Alanı'na dönüşecek. Maşukiyespor'un A takımı bugünkü maçla birlikte sahaya veda edecek.

Ne maçlar oynandı, neler yaşandı

Hüzünlü bir gün elbette. Benimle yaşıtmış stat. 1965'te açılmış. Mesut Öçbe ağabey verdi bu bilgiyi. 45 yıllık bir öyküsü var stadın. Ben 1975 sonrasına çok iyi biliyorum.  Ne maçlara şahitlik etti o stat. Özellikle yaz aylarında Kartepe kupalarında büyük şenlik, coşku yaşanırdı Maşukiye Stadı'nda. Müthiş finaller oynandı o sahada. 10 yıllık sürecinde ben de vardım. Maşukiyespor'un futbolcusu olarak o sahanın tozunu çok yuttum. Unutamadığım, takımın ve benim için çok özel maçlar gözümün önünden geçiyor. 1980 yılında, 15 yaşındayken o sahadaki ilk maçımı dün gibi hatırlıyorum. Balabanspor'u özel maçta 2-0 yenmiştik. Müthiş oynamıştım o maç. Antrenörümüz Ersin Soykan'dan 4 yıldız almıştım. Kırkpınar ile kupa finalimiz vardı. Golsüz bitmişti. Işıklandırma yoktu, karanlık olunca penaltılar atılamadı. Mecburen kura çekildi. Yazı turayı kazanıp şampiyon olmuştuk. Ruhi Öçbe ağabeyin kurayı kazandıktan sonraki o sevinci hala gözümün önünde.  Yanıkspor'u 6-2 yendiğimiz kupa maçı vardı. Hat-Trick yapmıştım. Hey gidi günler hey. Nice futbolcular geldi geçti bu sahadan. Hep kullanırız ya dili olsa da konuşsa diye, Maşukiye Stadı'nın dili olsa konuşsa. Ne hikayeleri vardır, kitap yazılır.

Güzel anılarla hatırlayacağım

Hüzünlüyüz bugün. 45 yıllık Maşukiye Stadı artık tarih alıyor. Son maç bugün. Sade bir tören düzenlenecek. Maşukiyespor'a emeği geçmişler tek tek aranıp davet edildiler törene. Beni de aradılar sağ olsunlar. Ne yazık ki orada olamayacağım. Maşukiye Stadı’nı hep güzel anılarla hatırlayacağım. İyi ki Maşukiyespor vardı, iyi ki o stat vardı. Hiçbir kötü alışkanlıkla tanışmadıysam bunu her ikisine de borçluyum. Haklarını ödeyemem.

Yeni sezonla birlikte Maşukiyespor yeni stadına kavuşacak. Yeni saha Maşukiye Çiçekçilik'in hemen arkasında. Maşukiye Belediyesi'nin son Başkanı Mustafa Er'in büyük çabalarıyla yapılmıştı stat. Bazı eksikleri var. Eksikleri bitirmek, stadı hazır hale getirmek Kartepe Belediyesinin görevi. Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık en kısa süreçte eksiklerin bitirilmesi için gereken talimatı verecektir. Mevcut sahanın kapanışına gidemiyorum ama mutlaka yeni sahanın açılışında orada olacağım.

Disiplin Kurulu'nun kararı bir işarettir

Olaylı Nusretiyespor-Karamürselspor maçıyla ilgili gözler Disiplin ve Tertip Kurullarına çevrildi. Disiplin kurulu önceki gün toplanarak raporları değerlendirdi ve rakip futbolcuyu hastanelik eden Nusretiyeli futbolcuya 1 yıl ceza verdi.

Karamürselspor kaptanına ceza gerekli görülmedi

Beklenen bir cezaydı bu. Merak edilen, hakemin davetine rağmen takımını sahaya çıkarmayan Karamürselspor kaptanına verilecek cezaydı. Hakemler raporlarına müsabakanın normal akışına engel olduğu gerekçesiyle Karamürselspor kaptanını rapor etmişler. Normalde bu gibi durumlarda kaptana mutlaka ceza uygulanıyor. Ancak kurul, bu maçta kaptana bir ceza vermiyor. Gerekçesini de açıklıyor. Gerek verilen itiraz dilekçesi, gerekse sağlık raporları dikkate alınarak cezaya gerek olmadığı sonucuna varılıyor. Disiplin Kurulu ayrıca seyircisinin ve futbolcusunun neden olduğu saha olaylarından ötürü Nusretiyespor'un sahasını iki maç kapatıyor.

Kurulun bu iki kararı çok önemli. Disiplin Kurulu bu kararlarıyla bir anlamda Karamürselspor'un suçsuz olduğunu ilan ediyor, Nusretiyespor'u mahkum ediyor. Disiplin Kurulu adeta bu kararlarıyla Tertip Komitesine bir mesaj veriyor, maçla ilgili alınacak doğru kararın ne olacağını işaret ediyor. Şimdi gözler salı gününe, tertip komitesi toplantısına çevrildi. Hep birlikte göreceğiz ne çıkacağını.

“Kocaelispor'u İbrahim Aracı kurtarır”

Dün bir mail aldım. Körfez'den Samet Mertol göndermiş mesajı. Samet, Kocaelispor başkanlığı için Koruma Şirketler Grubu sahibi İbrahim Aracı'yı öneriyor, en doğru ismin o olduğunu söylüyor. Samet, bu ismin gündeme getirilmesini istiyor. Daha önce birçok kez bu isim gündeme geldi. Ancak kendisi istemedi. Bugün için ne düşünüyor bilmiyorum. Keşke istese ama sanmıyorum.

Samet Mertol gönderdiği mailde şunları söylüyor: “İyi günler Hayrettin Bey. Sizi olduğunca takip ediyorum Kocaelispor'un nabzını tutuyorsunuz. Kocaelispor'un yönetim aradığı şu günlerde bir önerim olacak. Kocaeli'nde yıllarca vergi rekortmeni olmuş, birçok kurum ve şahıslara yardımda bulunan bir ismin Kocaelispor için kurtuluş olacağına inanıyorum. Bu kişi Koruma Şirketler Gurubu sahibi İbrahim Aracı. Kendisi geçmiş dönemlerde de gerek kurumsal olarak yardımda bulunmuş gerekse forma reklamı vermiş bir isim. Kendisi başkanlık için her özelliğe sahip bir isim. Maddi olarak ve manevi olarak bizi doğruca yönetebilecek bir isim. Çevresi oldukça geniş. Kocaelispor'un sorunlarını aşmamızda yardımcı olacaktır. Tabi kendisi bu duruma gönüllü mü değil mi o bilinmez ama gündeme gelmeden bu sorunun cevabını bilemeyiz.  5 Haziran 2006 tarihli gazetenizde başkanlık teklifi için "Çok geç kalınmış bir teklif " demişti. Şimdi ise geç olmadan şansımızı denemeliyiz. İbrahim Bey'in Kocaelispor'u sahipsiz bırakmayacağını başkan olmasa bile yardım edebileceği kanaatindeyim. Birçok arkadaşımız İbrahim Beyin fabrikasından ekmek yiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanının ve Valinin desteği olduğu bu anlarda, güven ortamı varken İbrahim Bey'in elinden geleni yapacağına inanıyorum. Bu konu gündeme getirilmeli. Teşekkür ediyorum”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.