1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Maşukiyesspor’da güzel adımlar atılıyor
Maşukiyesspor’da güzel adımlar atılıyor

Maşukiyesspor’da güzel adımlar atılıyor

Maşukiyeliyim. Maşukiyeli olmaktan gurur duyuyorum. Uzun yıllar futbolcu ve yönetici olarak Maşukiyespor’a hizmet ettim. Kentimizin en eski köklü spor kulüplerinden biridir Maşukiyespor.

A+A-

Maşukiyeliyim. Maşukiyeli olmaktan gurur duyuyorum. Uzun yıllar futbolcu ve yönetici olarak Maşukiyespor’a hizmet ettim. Kentimizin en eski köklü spor kulüplerinden biridir Maşukiyespor. Kuruluşu 1950’lere dayanır. Kurucu başkanı merhum Sadun Atığ’dır.

Dile kolay 60 yıldır gençliğe hizmet ediyor Sarı-Kırmızılı kulüp. Kuruluşundan bugüne emeği olanlara şükranlarımı gönderiyorum. Ebediyete göçenlere rahmet diliyorum.

Mesut Öçbe Maşukiyespor için bir semboldür. Maşukiyespor denince ilk akla gelen isimlerden biridir. 1970’lerden bunu 40 yılın üzerindedir Maşukiyespor’a hizmet ediyor Mesut ağabey. Kulübün bunca yıl ayakta kalmasında en önemli rol oynayanlardan biridir. Bence Maşukiyespor’da heykeli dikilecek kadar değerli bir isimdir.

Sevindirici gelişmeler

Mesut ağabeyden giriş yaptım. Olması gerektiği gibi. Her ne kadar maçlarına gidemesem de Maşukiyespor’un faaliyetlerini takip etmeye çalışıyorum. Son aldığım haberleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sevindirici haberlerle başlayalım. Maşukiyespor yıllarca alt yapısını ihmal etti. Alt yapıya, geleceğe yatırım yapmadı. Oysa Maşukiye’de çok iyi bir futbolcu kaynağı vardı. Soykan kardeşler, Haydar Koç, İshak Toplu, Oktay Pop gibi değerler Maşukiye’den çıkmıştı. Maşukiyeli gençler doğuştan yetenekliydi. Sağlam bir alt yapı çalışması olsa, yarınlara yatırım yapılsa Maşukiyespor bugün kimsenin tahmin bile edemeyeceği yerde olurdu. Maşukiyesporlu çok sayıda futbolcu da Türk futbolunda çok iyi noktalara ulaşırdı.

Yönetimin alt yapı atağı

Mesut Öçbe alt yapıya önem vermek gerektiğini, kurtuluşun burada olduğunu yıllarca haykırdı ama dinletemedi. Gelen paralı yönetimler, yörenin gençlerini dışlayıp astronomik rakamlarla dışarıdan futbolcu getirdiler. Belki bir-iki başarı geldi ama günlüktü bu. Değirmenin suyu kesildiğinde, alt yapı da olmayınca kulüp çok zorda kaldı. Birkaç kez kapanmanın eşiğine geldi. Yılların yanlışıydı bu. Maşukiyespor’un bugünkü Mesut Öçbe başkanlığındaki yönetimi yılların yanlışından gereken dersleri çıkartarak alt yapı hamlesine geçti. U-14, U-16, U-18 takımları oluşturuldu. Futbol okulu açıldı. Bugün alt yapıda 100’den fazla futbolcu var. Geç olsa da, son derece doğru bir düşünce alt yapıya, geleceği yatırım yapmak.

Türk futbolu kazanacak

İnanıyorum alt yapıdaki başlatılan bu hamle devam etsin, birkaç yıl içinde çok güzel sonuçlar verecektir. Öncelikle Maşukiyespor’un dışardan oyuncuya hiçbir ihtiyacı kalmayacaktır. Maşukiye’deki kaynak Maşukiyespor’u çok iyi noktalara ulaştıracak, hatta buradan çıkacak futbolcular Türk futbolunda önemli yerlere gelecektir. Kazanan Türk futbolu olacaktır.  En akılcı, en doğru yatırım alt yapıya yapılandır. Mesut Öçbe, Yalçın Öçbe, Zülküf Aybadın, Orhan Akyüz ve Hasan Çakmak’tan oluşan Maşukiyespor yönetimini içtenlikle kutluyorum. Bu arada alt yapının başına spor basınından tanıdığımız Yüksel Ateş’in, yardımcılığını da İshak Topçu’nun kardeşi Serkan’ın getirildiği bilgisini verelim. Son yıllarda aldığım en güzel haberdi Maşukiyespor’un alt yapı hamlesi. Yakından takip edeceğim.

Kayak branşını açtılar

İyi haberlerden biri de Maşukiyespor’un yeni bir branşı faaliyete sokması. Tahmin edileceği gibi kayak branşını açtı Sarı-Kırmızılı kulüp.  Kış turizminin yükselen değeri Kartepe. Kartepe’ye giden yol Maşukiye’den geçiyor. Kartepe deyince akıllara önce Maşukiye geliyor. Öyleyse gereği yapılmalı, spor kulübünde kayak branşı faaliyete geçmeliydi. Maşukiyespor yönetimi bunu yaptı. Bildiğim kadarıyla ilimizde kayak branşında faal olan birkaç tane spor kulübü var. Dilerim sayıları artar. Maşukiyespor kuracağı kayak takımıyla Türkiye çapında ses getirecektir. Hedef budur.

Kartepe green park sponsor oldu

Bir diğer mutlu haber, sponsorlukla ilgili. Malum amatör kulüpler güç koşullarda faaliyetlerini sürdürüyor. Amatör kulüplerin sponsor desteği bulması da hiç kolay değil. Maşukiyespor bu sorunu aştı. Kartepe Gren Park Otel kulübün sponsoru oldu. İlk etapta bir miktar maddi katkı geldi. Devamı da gelecek. Maşukiyespor maçlarına Gren Park Otel forma reklamıyla çıkacak. Türkiye’nin en önemli, en saygın otellerinden biri olan Green Park’ın Maşukiyesspor’un sponsoru olması nereden bakarsınız büyük olay. Dev bir anlaşma, birliktelik. Bu birlikteliği sağlayanlara alkışımızı gönderelim. Green Park Otel’e de desteği için teşekkür edelim.

Yeni saha neden açılmıyor?

Gelelim olumsuz haberlere. Maşukiyespor’un yıllardır kullandığı bir saha var. Bu saha beldenin merkezinde. Kentin ender toprak zeminli sahalarından biri. Bundan 3-4 yıl önce sahanın bulunduğu alana başka önemli bir proje düşünülünce, sahanın başka bir yere taşınması gündeme geldi. Ve o yer bulundu. Maşukiye Çiçekcilik’in arka tarafında devlete ait arazinin futbol sahası yapılması uygun görüldü ve dönemin Belediyesi buraya yatırım yaptı. Bildiğim kadarıyla iki yıl önceki rakamlara göre 500 bin TL gibi bir para yatırıldı tesise. Dönemin Belediye Başkanı Mustafa Er kimseden destek almadan sahayı belli bir noktaya getirdi. Saha zemini dışında, öyle önemli bir eksik de kalmadı. Zemine suni çim döşenecek, sosyal tesislerdeki ufak tefek eksiklikler giderilecek saha kullanılır hala gelecek.

Maşukiyeliler bunu hak etmiyor

Çok zor değil eksikleri tamamlayıp sahayı hizmete açmak. Ancak iki yıldır buraya çivi bile çakılmadı. Böyle olunca da Maşukiyespor, çok da elverişli olmayan mevcut sahayı kullanmak zorunda kaldı.  Yeni sahadaki eksiklikleri tamamlamak Kartepe Belediyesi’nin görevi. Belediye Başkanı Sayın Şükrü Karabalık’ı spora, gençliğe yakın, duyarlı biri olarak tanıyorum. Tanıdığım için de bu sahanın iki yıldır açılmamış olmasına hayret ediyorum. Sevgili başkan Karabalık’tan bu sorunla özel olarak bizzat ilgilenmesini istiyorum ve sahanın en kısa süreçte hizmete açılmasını bekliyorum. Kentteki tüm takımlar doğal-suni çim zeminde, elverişli tesislerde maçlarını oynayıp antrenmanlarını yaparken, Maşukiyespor’un bu sıkıntıları yaşamasını içime sindiremiyorum. Maşukiyeliler bunu asla hak etmiyor.

Kocaeli TV’de konuğumuz Rafet Kırgız

Kocaeli TV’de her pazartesi günü Kocaelisporluları ekran başına kilitleyen Top Ağlarda programında bu akşam özel bir konuğumuz var. Futbol Federasyonu ve Kocaelispor esik yöneticici, ASKF Onursal Başkanı Rafet Kırgız yayınımızda olacak. Kocaelispor’un dünkü Tokatspor maçı, idari anlamdaki gelişmeler başta olmak üzere gündemi masaya yatıracağız. Kocaelispor ile ilgili önemli konular hakkında Kırgız’ın bilgisine, tecrübesine başvuracağız. Sürekli yorumcularım da yayında olacak. Top Ağlarda programı saat 20. 00’de başlayacak ve iki saat sürecek. İyi seyirler diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.