1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB duyurdu! Özel öğretim kursları kapatılacak
MEB duyurdu! Özel öğretim kursları kapatılacak

MEB duyurdu! Özel öğretim kursları kapatılacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nca özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı bildirildi

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yapılacak yeni düzenlemelerin yer aldığı duyuru yayımlandı. Duyuruda, şu bilgilere yer verildi:

"Milli Eğitim Bakanlığı, olası mağduriyetleri önlemek için özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılmasına ilişkin tüm çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşmış olması sonucunda özel öğretim kursları kapanacak. Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerekmektedir. Örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitimi merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edecek."

Duyuruda, kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü kaydedildi.

TEMEL LİSELER KAPANIYOR

Duyuruda, "Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak." ifadesi kullanıldı.

Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda naklinin yapılabileceği aktarılan duyuruda, "Milli Eğitim Bakanlığınca bu süreçte veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır." ifadelerine yer verildi.

TEŞVİK KADEMELİ KALDIRILACAK

Duyuruda ayrıca, kamuoyunda "teşvik" olarak da adlandırılan eğitim ve öğretim desteği uygulamasının organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler hariç olmak üzere diğer özel okullar için 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacağına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

"Bu kapsamda 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren özel okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmeyecek. Halen özel okullarda bu desteği alan öğrenciler ise öğrenim gördükleri okulun öğretim kademesi süresi boyunca destekten yararlanabilecek."

KOCAELİ’DE FAALİYET
GÖSTEREN TEMEL LİSELER

İZMİT
Özel Bilgili Kültür Temel Lisesi
Özel Büyük Kocaeli Temel Lisesi
Özel Elit Birey Temel Lisesi
Özel Etken Fen Bilimleri Temel Lisesi
Özel Evrensel Matematik Köyü Temel Lisesi
Özel Final Temel Lisesi
Özel Gümüş Temel Lisesi
Özel İzmit Birey Temel Lisesi
Özel İzmit Kavram Temel Lisesi
Özel İzmit Uğur Temel Lisesi
ÇAYIROVA
Özel Çayırova Sınav Temel Lisesi
DARICA
Özel Bayramoğlu Temel Lisesi
Özel Darıca Uğur Temel Lisesi
GEBZE
Özel Anı Fen Bilimleri Temel Lisesi
Özel Birey Temel Lisesi
Özel Gebze Çözüm Temel Lisesi
Özel Gebze Final Temel Lisesi
Özel Gebze İlk Önder Temel Lisesi
Özel Gebze Sınav Temel Lisesi
Özel Gebze Uğur Temel Lisesi
Özel Öncü Kültür Temel Lisesi
Özel Yeni Umut Temel Lisesi
Özel Yeni Zirve Temel Lisesi
Özel Yıldıray Kavram Temel Lisesi
GÖLCÜK
Özel Gölcük Final Temel Lisesi
Özel Gölcük Sınav Temel Lisesi
KÖRFEZ
Özel Ünitem Temel Lisesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum