1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MEB'in değerlendirme sistemini protesto ettiler
MEB'in değerlendirme sistemini protesto ettiler

MEB'in değerlendirme sistemini protesto ettiler

Eğitim İş Kocaeli Şubesi öğretmen performans değerlendirme sistemini kınadı. Yürüyüş Yolu üzerinde açıklama yapan Şube Başkanı Emine Çalık’a şube yöneticileri, üyeler ve CHP’liler de destek verdi.

A+A-

Başkan Çalık şunları söyledi: “MEB performans sistemi ile ülkemizin geleceği olan yavrularımızı eğiten şekillendiren yarınların mimarı olan biz öğretmenleri baskı altına almayı amaçlamaktadır. Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri görülmeyen bu sistemde eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri uzaman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir. Bu uygulamayla öğretmen ve öğrencisi arasına birbirlerinin notlarına karşılıklı ihtiyaç duymaktan ötürü bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da kişisel husumetlerinin ya da görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlerine yansımasına yol açacak, okullarda çalışma barışını bozacaktır. Bir eğitimcinin performansını o alanın uzmanı olmayan kişilerin notlarıyla ölçmeye çalışmanın bilimsel ve akademik hiçbir gerçekliği yoktur

SÜREKLİ GERİYE GİDİYOR
 MEB her konuda olduğu gibi eğitimin paydaşları olan bizlere fikir sormaya gerek bile duymamış ve hatta itirazlarımıza kulak kapamıştır” diyen Çalık sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansı değildir. Öğretmen eğitimin temelidir. Ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması siyasi değil milli hedeflerin ortaya çıkarılmasıdır. Eğitimin cevheri olan öğretmenlere kıymet vermeyen bir anlayışın başarılı ve çağdaş bir eğitim sistemi getirme ihtimali yoktur.Performans sistemi kaldırılıncaya kadar devam ettireceğimiz eylemlerimize haklı, meşru ve demokratik başkaldırımıza sendikalı-sendikasız tüm öğrencilerimizi destek vermeye çağırıyoruz. Ülkemizde eğitimin gericileştirildiği, piyasacılaştırıldığı başarı oranının giderek düştüğü müfredat ve sınav sistemlerinin yapboza döndüğü dünya eğitim kalitesi standartlarına kıyasla sürekli geriye gittiği gün gibi açıktır”

(Çiğdem Armağan)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.