1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecburi askerlik bir şekilde bitecek
Mecburi askerlik bir şekilde bitecek

Mecburi askerlik bir şekilde bitecek

Dünya değişti. Türkiye değişiyor. 5-10 yıl öncesine kadar hiç konuşamadığımız konuları, artık çok daha rahat tartışabiliyoruz. Bu konulardan biri de “Mecburi askerlik” konusudur. Dünya, kuşk

A+A-

Dünya değişti. Türkiye değişiyor. 5-10 yıl öncesine kadar hiç konuşamadığımız konuları, artık çok daha rahat tartışabiliyoruz.

Bu konulardan biri de “Mecburi askerlik” konusudur. Dünya, kuşkusuz eskisinden daha gergin. Savaş olasılıkları eskisinden fazla. Türkiye de bulunduğu bölgede en dikkat çeken, en fazla tehdide hedef olan ülkelerden biri. Ama günümüz savaşları eskisi gibi olmuyor. Öyle yüzbinlerce askerle, tüfeğin ucuna süngü takıp, düşmanla meydan muharebesi yapılacak savaşlar yok. Binlerce kilometre uzaktan düğmelere basılıyor.

Artık hantal, çok kalabalık ordular dönemi bitti. İyi yetişmiş, konusunun uzmanı profesyonel askerlerden oluşan, hareket kabiliyeti yüksek, ileri teknolojiyi iyi kullanabilen insanlardan oluşan orduların dönemi başladı.

Türkiye özelliklerinde, kalitesindeki devletlerin çok büyük bölümünde mecburi askerlik hizmeti çoktan kalktı. Avrupa ülkelerinin çoğunda, gönüllü olarak insanlar askere alınıyorlar. Onlara da tüfek, silah verilmiyor. Kamu hizmetlerinde çalışıyor. Örneğin hastanelerde yaşlı ve kimsesiz insanlarla ilgileniyorlar.

Türkiye’nin de çok değil, en fazla 10-20 yıl içinde mecburi askerlik sistemini terk etmek zorunda kalacağına eminim. Bu hem ülkemizdeki sosyal yaşamdaki gelişmenin, hem de ekonomik durumların gereğidir.

Ben, Ankara’da Muhabere Okulu’nda 6 aylık kısa dönem er olarak askerliğimi yaptım. Birkaç ay içinde beni ve benim gibi kısa dönem erleri çavuş yaptılar. Üstelik, eğitim çavuşu. Elime tüfek almamış, bir tek mermi bile sıkmamıştım. Ayağıma uymayan büyük postallar, üzerimden sarkan parka ile askerlik yaptım. Mamak Muhabere Okuluna, acemi eğitimi için doğu ve güneydoğu illerinden 18-20 aylık askerler gelirdi. 10 kişilik bir takımın eğitiminden sorumluydum.

Biraz insanlık öğrettim çocuklara. Biraz yaşam kültürü. Ama askerlik adına bir şey öğretemezdim, çünkü ben bilmiyordum. Mamak’ta geçen 6 aylık askerlik zamanımı tamamen boşa geçmiş zaman olarak görmüyorum. İnsan tanıdım, asker mantığını öğrendim. Ama ziyan olan bir alta aydı diyebilirim.

Günümüzde kimi gençler açık açık, “Ben askerlik yapmak istemiyorum” diyebiliyorlar. Bunu söylemek de pek fazla yadırganmıyor. Türkiye’deki mevcut sistem içinde çürük raporu alıp, askerlikten kurtulmak için büyük paraların döndüğünü de hepimiz biliyoruz.

Bu sistemin artık sonu gelmiştir. Genç erkekleri, tam hayata atılmaya hazırlandıkları çağda, ama 6 ay, ama 18 ay, ama 20 ay özgürlüklerinden alıkoyarak, tamamen ihtisas alanları dışındaki işlerde çalışmaya zorlamak çağımızda kabul edilebilir değildir.

Bu işin, terörle filan ilgisi yok. Gerektiğinde, bu vatanı seven herkes, vatan topraklarını korumak, bölünmesini önlemek, Türkiye Cumhuriyeti’ni savunmak ve kollamak için canımızı vermeye hazırız. Ama 20 yaşındaki insanları hiçbir yarar sağlamayacakları şekilde uzun süre hayattan koparıp almanın bir anlamı ve yararı kalmamıştır.

AKP iktidarı, yıllardır bu askerlik konusunu siyasi bir malzeme olarak kullanıyorlar. Askerlik kısalacak, paralı askerlik başlayacak diye sürekli söylentiler çıkarttılar. Askere gitmeyi erteleyen, umutlanan pek çok insan oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bu beklentiler nedeniyle, celp dönemlerinde aslında alması gerektiği sayıda acemi asker alamaz duruma düştü. Bu da sıkıntı yaratıyor. Askerlik hizmetini yapmamış, ama yaşı ilerlemiş binlerce vatandaşımız var.

Bir şekilde sorun çözülmelidir. Ama  “Paralı askerlik” çözüm değildir. Ayrımcılık yaratır. Parayı veren askerlik yapmayacak, parası olmayan asker olacak. Bu büyük sıkıntı olacaktır.

Meslek ayrımı yapmak, örneğin “Polisleri askerden muaf tutmak” da çözüm değildir. Polis askerlik yapmayacaksa, doktor, öğretmen, mühendis neden askerlik yapacak?..

Türkiye, çok fazla sayıda asker besleyip, bu yolda büyük paralar harcamak yerine, profesyonel ordu yapısına geçerek, daha ekonomik bir askeri sistem kurabilir. Gönüllü olanlar askere alınır. Belli maaşları olur. Orta öğretim çıkışı,  askeri fakültelere, ya da ilköğretim çıkışı askeri liselere öğrenci seçilebilir.

Askerlik süresini kısaltmak da çözüm değil. Kimi zaman, kimi insanlar için 3 ay bile çok uzun süre olabilir. Türkiye siyasetinin artık bu askerlik konusunu siyasi malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmesi, mecburi askerlik hizmetini tamamen ortadan kaldıracak, Türk Silahlı Kuvvetlerini tamamen profesyonel, bu işi meslek edinmiş insanlardan oluşan daha organize bir güç haline getirmek için projeler üretmesi gerekir.

Önümüzde pek çok örnek de bulunuyor.

Artık anneler, babalar, sevgililer, çocuklarının zorunlu askerlik hizmetine gitmesini istemiyorlar.

Artık gençlerin önemli bölümü, askerlik için silah altına aylarca girmeyi içlerine sindiremiyorlar. Ortalık, bir şekilde askerlikten sıyrılmak için kaçıp duran insanlarla doldu. Çoluk çocuğa karışmış, işini kurmuş, ama hergün kapısına jandarmanın dayanıp, kendisini askere götüreceğinden korkan onbinlerce insan var.

Sanatçı nasıl askerlik yapacak, sporcu nasıl askerlik yapacak?.. Türkiye bu konuyu siyaset üstü tutarak, ama bütün boyutları ile konuşup, tartışarak bir çözüme ulaşmalıdır. Aksi halde, Türkiye’de askerliğin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin prestiji de törpülenir hale geliyor. Önümüzdeki 3-5 yıl için ülke gündemindeki en önemli konulardan biri mecburi askerlik hizmetinin kaldırılması konusu olacaktır. Tekrar ifade etmek isterim ki, önümüzdeki 10-20 yıl içinde de mevcut sistemin zaten bir şekilde ortadan kalkacağına inanıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.