1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste Belde isimleri tartışması
Mecliste Belde isimleri tartışması

Mecliste Belde isimleri tartışması

İl Genel Meclisi’nin Mart ayı oturumlarına devam ediliyor. Ali Ayaz başkanlığında bugün yapılan toplantıda İl Özel İdaresi İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nda görevlendirilmek üzere 1 Peyzaj

A+A-

İl Genel Meclisi’nin Mart ayı oturumlarına devam ediliyor. Ali Ayaz başkanlığında bugün yapılan toplantıda İl Özel İdaresi İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nda görevlendirilmek üzere 1 Peyzaj mimarının yıllık sözleşme ile çalıştırılması oy birliği ile kabul edildi. Başkan Ayaz, İl Özel İdaresi’nde özel ekip kurulduğunu İl Özel İdaresi tarafından yapılan inşaatların bu ekip tarafından denetleneceğini söyledi.

İsimler değişmesin

Kartepe İlçesi’nde Örnekköy Köyü isminin Serinlik olarak değiştirilmesi yönündeki köy halkının talebi üzerindeki tartışmalar Belde isimlerinin değiştirilmesine dönüştü. CHP’liler ve AKP’liler farklı görüşler ortaya attılar. CHP’li Erdal Baş, köy isminin değişmesine rağmen köy halkı tarafından eski adıyla anıldığını belirtti, “Beldelerin kapatılmasının ardından adreslerde sıkıntı yaşanıyor, buna çözüm bulunmalıdır. Belde isimleri kayboluyor, Maşukiye, Derbent ve diğer beldelerin isimleri yaşatılmalıdır” dedi. Baş, referandum yapılmadan beldelerin kapatılmasının da yanlış olduğunu söyledi.

AKP Grup Sözcüsü Celal Özkaraaslan, “Erdal Baş, beldelerin kapatılmasını eleştiriyor ama mahallelerin birleştirilmesini istemesi çelişkidir. Bölge insanları isimlere alıştı, sıkıntı yok” dedi. Başkan Ayaz da Belde isimlerini kimsenin silemeyeceğini söyledi. AKP’li Muhammet Karaosmanoğlu, Beldelerin kapatılarak yeni ilçeler kurulmasına karşı çıkmanın yeniliklere karşı çıkmak anlamına geleceğini belirtti, “Sıkıntı varsa çözülür, bölgelerdeki mahalle isimlerinin başına eski belde isimleri eklenebilir.”dedi. Karaosmanoğlu’na destek veren AKP’li Ömer Koşan da tarihi isimlerin yaşatılması ve bölgedeki mahallere verilmesi gerektiğini söyledi. Tarihe mal olmuş isimlerin yaşatılması gerektiğine vurgu yaptı AKP’li Özkaraaslan’ın Erdal Baş’ın sözlerini çarpıttığını iddia etti.

Ayaz taraf tutuyor

İsim tartışması sırasında CHP’li Seyfettin Kayabey, Başkan Ali Ayaz’ı taraf tutmakla suçladı, “AKP’lilere sonuna kadar söz veriyorsunuz, konuşma sırası CHP’lilere gelince susturmaya çalışıyorsunuz. Diktatör gibi olmayın” dedi. Uzun süren tartışmaların ardından Örnekköy ismimin Serinlik olarak değiştirilmesi talebi Türlü İşler Komisyonu’na havale edildi.

CHP’li Adnan Tok, kırsal kesimlerde işletmesi sona eren maden ocaklarının boş yerlerine şehir merkezindeki inşaat hafriyatlarının dökülmesini önerdi, “Şehir merkezinde hafriyat dökülecek yer sıkıntısı çekiliyor. Maden Ocaklarının boşaltılan yerlerine belli bir bedel karşılığında döktürülürse Özel İdare de bu işten para kazanır hem de hafriyat sorunu çözülür” şeklinde konuştu. İl Özel İdare Genel Sekreteri Metin Yahşi, İşletmesi sona eren Maden Ocaklarının boşalan yerlerine rehabilitasyon yapılmasının yetkisinin Çevre ve Orman Bakanlığı’nda olduğunu, buralara dolgu yapılmasının yasalara aykırı olduğunu söyledi.

CHP’li Mehmet Kaçar, Kuşe kağıda bastırılan 2010 Faaliyet Raporu kitapçığından kaç adet basıldığını ve maliyetini sordu. Yahşi de 500 adet basılan kitapçıkların tanesinin 24 TL olduğunu ve 12 bin TL maliyetinin olduğunu açıkladı.

CHP’li Meclis üyeleri İl Merkezi’nde kullanılan öğrencilere dağıtılan tören kıyafetlerinin toplanıp, temizlenip, poşetlendikten sonra gelecek yıl diğer ilçelerde öğrencilere dağıtılmasını uygun görmediklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.