1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste kabul edildi! İzmit’te düğün salonları artık 1 TL
Mecliste kabul edildi! İzmit’te düğün salonları artık 1 TL

Mecliste kabul edildi! İzmit’te düğün salonları artık 1 TL

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in meclise sunduğu düğün salonlarının 1 TL olması teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Ancak AK Parti ve MHP grubu, teklifi daha önceden kendilerinin sunduklarını ifade ederek Hürriyet’e “kurnaz başkan” dedi

A+A-

İzmit Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısının 1. birleşiminin 1. oturumu bugün Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleşti. Mecliste 14 gündem maddesi görüşüldü. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili açıklama yapan Hürriyet, “Onlar için her türlü desteği vermek ve projeler hazırlamakla yükümlüyüz. Vefakar ailelerine ve kendilerine saygı sunuyorum” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili  Mustafa Soydabaş bunun üzerine Başkan Hürriyet’e “Meclisimize işitme engelliler için işaret dili hocası getirilmeli” teklifini sundu. Hürriyet, Soydabaş’ın önerisini olumlu karşıladı.

2 AYDIR BAKANLIKTAN CEVAP BEKLİYORUZ 
MHP Meclis Üyeleri İlker Kazan ve Ayhan Arpacı, kentin önemli sağlık kuruluşlarından ÜNİBEL Sağlık Kuruluşu'nun tekrardan açılması teklifini meclise sundu. Başkan Hürriyet, teklifi komisyona aktardı. AK Parti Meclis Üyeleri Şener İnce ve Vedat Yoldaş, Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümün belirsizliği, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi teklifini meclise sundu. Bunun üzerine Başkan Hürriyet, “Konuyla ilgili yakında basın açıklaması yapacağız. Bakanlıktan 2 aydır cevap bekliyoruz. Maalesef bakanlık sözünü tutmadı. Gerekli açıklamayı yapmadı” diyerek konuyu madde komisyonuna aktardı.

231639.jpg

UZLAŞMACI OLMAMIZ LAZIM
Cumhur İttifakı meclis üyeleri İlker Kazan ve Hayrettin Ünlü, “Yenimahalle Mahallesi'nde kadastroya tabi tutulmamış yerlerin kadastrosunun yapılması ve 6 bilirkişinin seçilmesini talep ediyoruz. Çoğu mahallenin bilirkişisi seçildi. Komisyona havale edilip tekrar açılmasını talep ediyoruz” dedi. Başkan Hürriyet, “Yıllardır orada görev yapan bir ekip var. Onları dışlamamak lazım. Orada siyasi bir ayrıştırma hissediyorum. Uzlaşmacı olmamız lazım” dedi. Madde komisyona havale edildi.

ÇORBA ÇEŞMESİ YANLIŞ YERE KONULMUŞ
AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü ve Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş’ın Kuruçeşme’de bulunan çorba çeşmesinin neden kaldırıldığı sorusuna yanıt veren Başkan Hürriyet, “Çorba çeşmesi eski başkan Nevzat Doğan tarafından çok yanlış yere konulmuş. Önünde çorba almak için duran araçlar kaza yapıyordu. Proje doğru ama çorbacının önüne çorba çeşmesi konulmuş. Esnafta bu durumdan şikayetçi. Çorba çeşmesini başka yere almak için kaldırdık. Eski yerine konulmayacak” dedi.

YÜZDE 10 ZAM YAPILMASI TEKLİF EDİLDİ
AK Parti Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü mecliste söz aldı. Ünlü, “İzmit Belediyesi’nde her yıl bütün müdürlüklerin tarife cetvelleri mecliste görüşülür. Genel teamül olarak ya zam yapılmaz ya da belli oranlarda zam yapılır. Bu yıl 2 müdürlük hariç tüm müdürlüklerde yüzde 10 zam yapılması teklif edilmiştir. Evlendirme birimine ait düğün salonları ile ilgili olarak ise belediye başkanının teklifi şu şekildedir; 7. ayda meclise gelen öneride emeklilikte yaşa takılanlar, asgari ücretliye ücretsiz olması idi. Ancak komisyonda bu konu görüşülmüş İzmit Belediyesi hukuk işleri bunlara bedava olamayacağını ifade etmişti. Konu tarife cetvellerinde şehitlerin ve gazilerin birince derece yakınlarına ücretsiz olması görüşü ile sonuçlanmıştı. Dolphin Yunus Emre, Alikahya, Erol Olçok kültür merkezleri düğün salonları 400 ila 800 tl arasında iken hepsinin 100 tl yapılması Necati Gençoğlu, Ayazma, Yenidoğan Şehit Ramazan Arıkaya kültür merkezleri ise AK Parti döneminde herkese ücretsiz iken bu dönemde ücretsiz yapılması şeklinde teklif vermiştir.

whatsapp-image-2019-12-03-at-15.36.39-(1).jpeg

BÜTÇE KOMİSYONU TARAFINDAN SORULDU
Cumhur İttifakı meclis grubu geçen dönem 3 düğün salonunun ücretsiz olduğu bu yıl da onlarla beraber diğer 3 salonun da ücretsiz yapılmasını teklif etmişlerdir. Bunun üzerine kültür merkezlerinin düğün salonları ücretsiz yapılıp yapılamayacağı İzmit Belediyesi Hukuk İşleri Müdürlüğü'ne plan ve bütçe komisyonu tarafından sorulmuştur. Gelen yazıda bu hizmetlerin ücretsiz yapılamayacağı şeklinde görüş verilmiştir. Bunun üzerine belediye başkanı birinci grup kültür merkezleri için 100 TL, ikinci grup kültür merkezleri için ise 1 TL önerisini sunmuştur.

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR ETTİ
Cumhur ittifakı olarak AK Parti ve MHP'li komisyon üyeleri iki grup kültür merkezinin de 1 TL yapılması hususunda karar almışlardır. Çoğunluk Cumhur İttifakı'nda olduğu için iki grup kültür merkezinin de netice olarak 2020 yılında 1 TL ile ücretlendirilmesine karar verilmiştir. Ayrıca Cumhur İttifakı olarak devlet okulları, sivil toplum kuruluşları, veliler ve öğrencilerin halkın yararına yapacakları kültürel ve yöresel faaliyetlerde Yunus Emre Kültür Merkezi hariç olmak üzere ve hafta içi günleri ile sınırlı olmak kaydıyla 1 TL yapılmasını önermiş ve karara bağlamıştır. Belediye başkanının teklifinde nikahlar hariç, bu salonlarımızın milletimize açılması kesinlikle yoktur. 6 düğün salonundan Yunus Emre Kültür Merkezi AK Parti döneminde tamamlanmış diğer 5 düğün salonu ise AK Parti döneminde inşa edilmiştir. Bu kültür merkezlerinin yapılmasında emeği olan, geçmiş dönem AK Partili belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

EYT'LİLERE ŞİRİN GÖZÜKME ÇABASI
Mecliste söz alan AK Parti Meclis Üyesi Muharrem Tutuş, düğün salonlarının 1 TL olması hakkında sert konuştu. Tutuş, “Bugün düğün ve nikah salonu ücretlerinin 1 TL’ye indirilmesi ile ilgili komisyon kararını, meclise gelmeden milletimize yansıtma şekliniz, maalesef siyasi etik ve nezaketini kaybetmiş muhalefet anlayışının bir yöneticide vücut bulmuş halinin göstergesidir. Bu konudaki teklif Temmuz ayı meclis toplantımızda sizin tarafınızdan EYT polemiği amaçlanarak gündeme getirilmişti. Aslında bu teklifiniz bile milletimize hizmet anlayışından çok, sürekli siyasi malzeme olarak kullandığınız EYT’lilere şirin gözükme çabasıydı” dedi.

MECLİSTE KURNAZ TARTIŞMASI
Tutuş sözlerinin devamında “Birçok konuda olduğu gibi Cumhur İttifakı'nın teklif edip, çalışarak meclise getirdiği bu konuda da, sizler hazıra konup yine şov peşinde koştunuz. İzmit’te her belediye başkanı arkasında bazı izler bırakmış ve bir isimle de anılır olmuştur. Siz bu hal ve hareketlerinize devam ettiğiniz sürece İzmit sizi Kurnaz Başkan olarak anacaktır. Siz bizden belediyeciliği, biz de sizden kurnazlığı öğreneceğiz. Lütfen artık Türkiye'de her şey olursunuz, rezil olmazsınız sözünü kendinize şiar edinmekten vazgeçiniz” dedi. Bunun üzerine Başkan Hürriyet, “Sizi uyarıyorum üslubunuza dikkat edin” diyerek Tutuş’u uyardı. Hürriyet, “Saygınlık çerçevesinde konuşmanızı gerçekleştirmezseniz aksi takdirde doğru olmaz. Lütfen biraz daha kendinize yakışır şekilde konuşun. 17 yıldır elinizi kim tutu. Yapsaydınız salonları ücretsiz. Kurnazlığı kimin yaptığı belli” dedi.

NASIL DAVRANILACAĞINI BİLİYORUM
Bunun üzerine tekrar söz alan Tutuş, “Bir hanımefendiye nasıl davranılacağını biliyorum. Hakaret içeren hiçbir şey söylemedim. Bunların hiçbirini siz yapamazsınız, bunun kararını meclis verir. Anlaşılan o ki sizlerin bizden hizmet adına öğreneceğiniz şeyler olduğu kadar; bizlerin de sizden kurnazlığı, hazıra konmayı, üretmeden şov yapmayı öğrenmeye ihtiyacımız vardır. Ancak bunları uygulamak için değil, milletimizi daha fazla aldatıp kandırmanızı önlemek için bilmemiz gerektiğinin de farkındayız” dedi.

DEVRİM’İN DÜĞÜNÜNÜ ANTİKKAPI’DA YAPALIM
CHP’li Meclis Üyesi Çetin Sarıca ise “Hizmet etme sevdanız birden artıverdi. Bizim sayemizde bu hale geldiniz. Antikkapı’yı 1 TL yapın, CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal’ın düğününü orada yapalım. Muharrem kardeşim işine gelince Trump’tan bahsediyor. İşine gelince İzmit Belediyesi’nin yaptıklarını sorun ediyor” dedi.

823 BİN TL PARA HARCANDI
AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş söz alarak “11 ağaç kesildi tencere tava sokağa döküldünüz. 11 milyon ağaç diktik sesiniz çıkmadı” dedi. Bunun üzerine konuşan CHP’li Meclis Üyesi Arsal Arısal, “Kuzey ormanlarının tamamını talan ettiniz. 2009’daki çevre düzeni planında oranın İstanbul’un akciğerleri olduğunu dokunulmaması gerektiğini siz imzaladınız oraya yine siz dokundunuz” dedi. Akabinde söz alan AK Partili Şener İnce 'Başarılı olsaydınız halk sizi seçerdi' dediniz. Bize beceriksizler dediniz, biz butlan (çürük) değiliz. Biz bu meclisin seçilmiş üyeleriyiz. Diğer bir mecliste büyük yolsuzluk var dediniz. Haksızlık yapan varsa babamın oğlu olsa da ortaya çıksın” dedi. Hürriyet ise “İzmit Belediyesi’nin hiçbir zaman mehteran takımı olamamış dışarıdan bir mehteran takımına ciddi bir para verilmiş. 823 bin TL para harcanmış” dedi.

MADDİ YÜK ALTINA GİRİYOR

Hürriyet şu ifadelere yer verdi: “Ne yazık ki AK Parti grubu kendine pay biçmek adına MHP grubuna bile teşekkür etmemişti. Millet İttifakı olarak önerdiğimiz teklif için günlerce uğraş veren meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Yeni evlenecek çiftler maddi yükün atlına giriyor. Bu uygulamayı yapan tek belediyeyiz. İnşallah diğerlerine de örnek olur. 17 senedir kimse elinizi tutmadı. 13-0 sizde. Bugün 12 yer size. Bir sürü kültür merkezleri var. Sizlerden aynı çabayı bekliyorum. Bu işin siyasi rantı kime yarıyorsa yarasın yeter ki vatandaşımıza faydası olsun. Keşke ilk teklifi getirdiğimizde onaylasaydınız. 4-5 ay gecikti ama olsun. Herhalde biraz EYT korkusu ve vatandaş ne der korkusu var. Haberiniz olsun tuvaletleri de ücretsiz yapacağız. Sonra biz önerdik, siz yaptınız olmasın. Sahiplenilmesin anlamında söylüyorum” dedi. Ardından oylanan madde komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi.

‘CEDİT IZDIRAP ÇEKİYOR’

Başkan Hürriyet’in ardından söz alan AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, Cedit Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm ile ilgili konuştu. Yoldaş, “Cedit kentsel dönüşümü bekletmek ne siyaseten ne de insani olarak hiçbir şey kazandıramayacağı gibi sadece bölgedeki mağduriyetin her geçen gün ızdıraba dönüşmesine neden olur. Büyükşehir belediye başkanımız İzmit Belediyesi yapmazsa ben yaparım dedi. Üzerinizde büyük yük olarak gördüğünüz ve İzmit Belediyesi’ni rahatlatacak bu açıklamayla ilgili ne düşünüyorsunuz. Amacınız bu kente hizmet etmekse konu ile ilgili kararınızı bir an önce vermenizi diliyorum” diye konuştu.

NEVZAT BEYE GÜVENMİYORDUN

İYİ Partili Meclis Üyesi Yaşar Kardaş, “Cedit Mahallesi'ni riskli alan ilan ederek elimizdeki tüm hakları aldılar. O dönem Nevzat Bey geldiğinde kendisine “Burayı 10 dönümlük adalara çevirin, vatandaş da kendisi anlaşsın ve yapsın” demiştim. Böyle bir yol tercih ettiler, gelinen nokta da bu. Geçtiğimiz bahar ayında mahalle yıkılacak diye bekliyorduk. Bu sözü bize Nevzat Bey verdi. Bütçeye 1 kuruş konmamış. Şurada bu kamulaştırmaları neden kestiniz dedi. Nevzat Bey ödememiş ki bizden ödenmemiz bekleniyor. 2020 bütçesinde İzmit Belediyesi bunun altından kalkacak gibi görünmüyor. Fatma Hanım Cedit Mahallesi’nin haklarını da Büyükşehre yedirmeyecek kadar akıllı bir kadın. Vedat Bey imzalamadım diyor. Nevzat Bey’e mi güvenmiyordun” dedi.

KİMSENİN KARŞISINA ÇIKMADIK

Vedat Yoldaş ise “Babamın verasetiyle uğraşıyordum, vakit bulamadım” dedi. Kardaş, “Nevzat Bey’in yapamayacağını biliyordun. Bizi ateşe attın kendini atmadın” ifadelerinde bulundu. Yoldaş, “Büyükşehir Belediye başkanımızın projeyi üstlenebileceğini söyledim. Fatma Başkan yapamayacağım derse ona göre konuşuyorum. Nevzat bey neden ödememiş?” dedi. Yoldaş ise, “Nevzat Bey başında olsaydı bugün bu proje bu durumda olmazdı. Başında yapılan hata kentsel dönüşüm ofisinin kapanması oldu” dedi. Kardaş tekrar söz olarak, “Biz şu anda Cedit Mahallesi’nde bir tane vatandaşımıza Fatma Hanım ben sana geldim imza verdim benim paramı neden verdin diyemiyor çünkü biz kimsenin karşısına öyle çıkmadık. Nevzat Bey 1 kuruş ödememiş” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
10 Yorum