1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mecliste ‘Posco’ curcunası
Mecliste ‘Posco’ curcunası

Mecliste ‘Posco’ curcunası

İl Genel Meclisi’nin bugün Fahim Kılıç başkanlığında yapılan oturumuna Alikahya’da yapılacak olan Posco fabrikasını görmek için geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye giden Gazeteciler İsmet Çiğit,

A+A-

İl Genel Meclisi’nin bugün Fahim Kılıç başkanlığında yapılan oturumuna Alikahya’da yapılacak olan Posco fabrikasını görmek için geçtiğimiz günlerde Güney Kore’ye giden Gazeteciler İsmet Çiğit, Güngör Aslan, Metin Eroğlu, Bülent Ekince ve Halit Yılmaz da katıldı. Toplantı öncesi Valilik önüne bir grup Alikahyalı geldi. Yuvam İnsanca Yaşam Meclisi Dönem Sözcüsü Ömer Keskin, Yuvam Akarca Toplu Yapı Yönetim Başkanı Ünal Dikilitaş ve Ayhan İlhan, Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarı Fatma Keskin’in önce meclis salonuna girmelerine izin verildi. Fatih Erdem adlı genç, Güney Kore’ye giden gazetecileri suçladı, “Kaliteli şaraplar içtiler, Posco onlara sanki lunapark gibi gösterildi. Bölgede yaşayanlarla ilgili karar alınırken bize sorulmadı, şimdi içeri alınmıyoruz” dedi. İl Genel Meclisi’ni CHP’li üyesi Ahmet Uzun ve Ahmet Elmas’ teklifi ile gruptan birkaç kişi meclis salonuna alındılar ve toplantıyı izlediler.

HER KAFADAN SES ÇIKTI

Yaklaşık 2. 5 saat süren toplantıda her kafadan bir ses çıkınca meclis salonunda curcuna oldu. Özellikle CHP’li üyeler gazetecilere soru sormak yerine Alikahya OSB’de kurulacak olan Posco’nun çevre kirliliğine neden olacağıyla ilgili yorumlar yaptılar. Oturumu yöneten Fahim Kılıç’ın müdahalelerine karşın CHP’liler ile AKP’li üyeler arasında sert tartışmalar yaşandı. Heyette yer alanlardan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz, Kocaeli’nin yerel basının en güçlü olduğu iller arasında olduğunu belirtti. “Biz çevreyi kirletenleri yazarız, ama teknik insanlar değiliz. Biz gittik gördük, burada otomobil fabrikasındaki temizlik neyse Posco’da da aynısı gördük. Yanlışlar karşısında durmak bizim görevimizdir. Aksi bu kente en büyük ihanettiler” dedi. Yılmaz, Güney Kore’ye turistik bir geziye gitmediklerini belirtti, “Onlar bizim babamızın oğlu değil, çevrecilik sadece fabrikayla değil, pillerin sokağa gelişigüzel atılmaması da bir çevreciliktir” dedi.  Bizim Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü Güngör Arslan da Posco ve İl Genel Meclisi’nin davetlerine katıldıklarını belirtti. Arslan, “Alikahya’da sanayi tesisleri yapılmasına karşıyım. Burada OSB kurulmuş, hepimiz uyumuşuz, tepkisiz ve sessiz kalmışız. Benim elimde yetki olsaydı OSB kurulmasına karşı çıkardım. Ben Kandıra Gıda OSB’ye de karşıyım ama iş bitmiş, atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş. Bundan sonra geri döner mi bilmiyorum” ifadesini kullandı. Arslan, Güney Kore’ye gitmekten mutlu olduğunu belirtti, “Orada bizi seven insanlar gördük. Dünya devi Posco’yu gördük. Buraya demir çelik fabrikası gelecekse sosyal sorumluluklarını yerine getiren Posco gelsin. Posco buradakilerden çevreye daha duyarlı olduğunu gördük” diye konuştu. Çevre konusunda kimseye kendisini sorgulatmayacağımı belirten Arslan, “Biz gördüklerimizi yazdık, söylüyoruz” dedi.

ÇİĞİT’İN KONUŞMASI

Güney Kore gezisinin çok keyifli ve eğlenceli olmadığını, çoğu zaman aç kaldıklarını belirten Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü İsmet Çiğit şöyle konuştu:

“-Posco’da gazeteci arkadaşlarımızla orta kanımız, OSB’de kurulmasının sakıncalı olmadığı yönünde oldu. Yıllar önce Çevreyle ilgili çok büyük mücadeleler verdik. Ali Şen’in Maga Deri Fabrikası’nı buradan gitmesini sağladık. Çevre konusunda çok hassasım. Önceki meclis toplantılarında OSB için kamulaştırma kararları alındı,  o zaman yanlış yapıldı. OSB’ye Posco olmazsa başka fabrika kurulacak, gelecekse Posco gelsin. Yeşil ve temiz sloganları olan Posco fabrikasını gezerken içinde en küçük çevresel toz ve koku gibi rahatsızlık duymadık. Posco, Kocaeli Valilik binasından daha temizdi. Posco sıcak haddeleme tesislerini Karasu’da yapılabilir. Alikahya’da soğuk haddelemenin yapılacak. Çevre riski olmadığına ikna oldum.” Çiğit, İl Genel Meclisi ve Büyükşehir Belediyesi’nin gücünün küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

Kocaeli Gazetesi Haber Müdürü Bülent Ekinci de Güney Kore ziyaretine ön yargılı gittiklerini söyledi, “Posco’nun çevreye zarar vermeyeceğine inanıyorum. Posco’ya karşı olmamakta hakkı olduğumuzu Posco’nun tesislerini görünce anladık” dedi.

Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü Metin Eroğlu da Güney Kore’ye gönüllü olarak gitmediğini söyledi. Eroğlu, “Buraya OSB kurulurken keşke tepki gösterilseydi. Şimdi buraya Simit Sarayı kurulacak hali yok. Posco’nun benim sözcülüğüme ihtiyacı yok, gördüklerimizi yazdık anlatıyoruz. Ben mesleğimi yaparım. Firmayla ilgili konuşmak istemiyorum” dedi.

MECLİS ÜYELERİ KONUŞTU:

AKP’li Meclis üyesi Ömer Koşan, OSB kamulaştırmalarında hassasiyet gösterdiklerini söyledi, “Ama bunları basınla paylaşmadık, hata ettik” dedi.

CHP’li Nurhan Atalay, doğu illerinde sanayiye ihtiyaç varken neden Kocaeli’ye yapılıyor diye sordu. Atalay, mecliste konuşma hakkı olmayan Fatih Erdem’in talebini kendisi iletti, “Basına söz veriliyorsa bölge halkı adına söz istediği talebini aktardı. Fatih Erdem, konuşturulmayınca tepki gösterip dışarı çıktı. İçeri girmesini sağlayan CHP Grup Başkanvekili Ahmet Elmas, “Burası köy kahvesi değil” diyerek dışarı çıkmasını sağladı. AKP’liler de Nurhan Atalay’ı eleştirdi.

AKP’li üye Ali Ayaz, Alikahya OSB’nin 2004 yılında kurulduğunu Kibar Holding’in de 2003 yılında kurulduğunu hatırlattı. “Bu basın olmasaydı bir Ali Ayaz olmazdı. Biz, Özel İdare parası ile kamulaştırma yapmadık.. OSB’lere kıyak yapmadık. OSB ilan etmek gibi yetkimiz de yok” dedi.

CHP’li Ahmet Uzun, Posco arazisinin yerinin yanlış olduğunu söyledi, “Hyundai sözler vermişti, sözünde durmadı. Bana göre Posco’nun bu araziye yapılmasına izin vermek vatan hainliği ile eşdeğerdir. Bölge halkı öfkeli karardan geri dönülmelidir. Eylemler artarak devam edecek. Bu bölgede binlerce insan yaşıyor, Kocaeli’ye yapılacak en büyük ihanettir. Güney Kore’li çelik fabrikası burada tesis kuracak diye güzelim topraklarımızı kirlettirmeyiz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.