1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Medya “Aile Sigortası”nı görmedi
Medya “Aile Sigortası”nı görmedi

Medya “Aile Sigortası”nı görmedi

Her demokratik ülkede seçimler yaklaşırken, siyasi partiler, özellikle iktidara talip olan muhalefetteki partiler, seçmenlerin önüne yeni projeler, vaatler koymak zorundadır. CHP Genel Başka

A+A-

Her demokratik ülkede seçimler yaklaşırken, siyasi partiler, özellikle iktidara talip olan muhalefetteki partiler, seçmenlerin önüne yeni projeler, vaatler koymak zorundadır.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün İstanbul'da partisinin en önemli seçim vaadini ve projesini basına anlattı. “Aile Sigortası” adı verilen bu proje ile devlet, Türkiye'de 3 milyon civarında olduğu hesaplanan yoksul ailelere maaş bağlayacak.

AKP iktidarının uyguladığı “Yoksullara yardım” projesinde bu insanlara kışın kömür, Ramazan'da erzak yardımı yapılıyor. Okula giden çocuk sayısına göre, ailelerde annelerin hesabına bir miktar para yatırılıyor. Halen, 14 farklı devlet kurumundan her yıl yoksul ailelere dağıtılan ayni yardımların parasal değeri 4. 1 milyar TL'yi buluyor.

CHP'nin “Aile Sigortası” projesinde, bütün bu ayni yardımlar kaldırılıyor. Geliri olmayan, gerçekten yoksul ailelere, bu ailenin yapısına, ailenin çocuk sayısına göre ayda 600 TL ile 1200 TL arasında maaş bağlanması öngörülüyor.

CHP, bu devlet yardımını alacak ailelerin hakkaniyetle belirlenmesini sağlayacak önlemleri de almış. Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'da açıkladığı projeyi dinleyen gazetecilerin etkilendiğini televizyon röportajlarında gördüm. Ama dün Vatan hariç ulusal gazetelerin hiç birinde bu proje ile ilgili haber yoktu.

CHP'nin yoksulları koruyacak, onlara onurlu devlet yardımı ulaşmasını sağlayacak projesi için, öyle yeni kaynak yaratmak, yeni vergiler almak da gerekmiyor. Projenin arkasında partinin önemli isimlerinden, ekonomist Sencer Ayata'nın imzası var. Çok titizlikle ve detaylı hazırlanmış. CHP bu “Aile Sigortası” projesini yoksul kesimlere iyi anlatır ve inandırırsa, AKP'ye en büyük desteği veren kesimlerden önemli oy almayı başarabilir. Tabii, bunun için biraz medya desteğine de ihtiyaç var.

Cep telefonuyla konuşan sürücüye ceza

İki hafta kadar önce Ankara'da 81 ilin Emniyet Müdürü bir araya geldi. Toplantının temel amacı polislerin askerlik hizmetinden muaf tutulması için yoğun çaba gösteren İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a teşekkür etmekti. Emniyet Genel Müdürü kürsüye geldi, uzun yıllardan beri süre giden sorunun çözümüne verdiği katkı nedeniyle teşekkür edip Bakan'a plaket takdim etti.

İl Emniyet Müdürlerine yönelik konuşma yapmak üzere mikrofonu alan Bakan Atalay gündemin tamamen dışında çok ilginç bir konuya parmak bastı: Trafikteki iki araçtan birinde elinde cep telefonu ile konuşan sürücü olduğunu, bu yasağın hiç denetlenmediğini söyledi.

Son günlerde İzmit'te çok kişinin yakındığını duydum. Trafikte cep telefonu ile konuştuğu için ceza yemiş. Demek Ankara'daki toplantıda Bakan'ı dinleyen Emniyet Müdürleri illerine dönünce trafik ekiplerine bu konuda talimat vermiş.

Bence çok doğru bir iş yapılıyor. Sürücü cep telefonu ile konuşurken bazen kendinden geçiyor. Yolu görmüyor. Trafik adına büyük tehlike yaratıyor.

Bu kötü alışkanlığımız yok olana kadar trafik ekiplerinin konunun üzerine ısrarla gitmesi gerekiyor…

İki Oscar'ın sahibi belli…

Bir sonraki Pazar günü yani 27 Şubat tarihinde “Oscar” olarak adlandırılan sinema sektörünün en prestijli ödülleri dağıtılmış olacak. Yaklaşık bir ay kadar önce adaylar açıklanmıştı. Çeşitli dallarda adaylığı olan filmlerin önemli bölümü henüz Türkiye'de vizyona girmedi. Ama bu işin meraklıları internet sayesinde filmlerin tamamını seyretme olanağı buldu.

Ben de birkaç istisna dışında aday olan bütün filmleri izledim. Bu filmler içinde iki oyuncunun müthiş performansına hayran kaldım. Bugünden itibaren İstanbul'da gösterime giren “Zoraki Kral” iyi bir film. Kral 6'ncı George'u canlandıran aktör Colin Firth ise muhteşem bir oyuncu. Bu yılın “En iyi erkek oyuncu” ödülünü banko kazanacaktır.

Türkiye'de önümüzdeki hafta gösterime gireceği açıklanan “Siyah Kuğu” filminde ise balerini canlandıran Natalie Portman olağanüstü bir performans sergiliyor. Bu oyuncunun da 2011 yılı “En iyi kadın oyuncu” ödülü garanti.

Bizim şehrimiz çok vergi öder, büyük sanayi şehridir falan ama bazı konularda çok geri kaldığımız da ortada. Sinema salonlarımız yerli film, çizgi film bir de son yılın modası 3 boyutlu filmlerle dolu. Böyle ödüllü filmler ya hiç gelmiyor ya da gecikerek geliyor. Gazetelerdeki ilanlarda görüyorum. Adapazarı'nda, Eskişehir'de sinema salonları bu filmleri İstanbul ile aynı hafta gösterime sokmuş oluyorlar…

Gün olur yukarıda bahsettiğim filmler İzmit'e gelirse mutlaka izleyin. Hem filmleri seveceksiniz hem de iki oyuncunun performanslarına hayran kalacaksınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.