1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mehmet Çevik, Şehir Tiyatrosu’ndan ayrıldı
Mehmet Çevik, Şehir Tiyatrosu’ndan ayrıldı

Mehmet Çevik, Şehir Tiyatrosu’ndan ayrıldı

1997 yılında kurulan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının kurucu oyuncu kadrosunda yer alan, sayısız tiyatro oyununda başrol ve oyuncu olarak bulunan Mehmet Çevik, son yıllarda ortaya koy

A+A-

1997 yılında kurulan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının kurucu oyuncu kadrosunda yer alan, sayısız tiyatro oyununda başrol ve oyuncu olarak bulunan Mehmet Çevik, son yıllarda ortaya koyduğu başarıyla televizyon dizilerinin de aranan oyuncusu olmuştu. Başta “Hanımın Çiftliği” dizisi olmak üzere birçok televizyon dizisinde oynayan, teklif alan Çevik, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik'in Tiyatrodaki birçok antidemokratik uygulamalarını protesto etmek için İzmit Yahya Kaptan Prestij Çay Bahçesinde basın açıklaması düzenleyerek istifa ettiğini açıkladı.

Başkanlık makamına hitaben yazdığım istifa dilekçe ile resmen Şehir Tiyatroları’ndan istifa ettiğini söyleyen Çevik, “ Kurucu sanatçılarından olduğum Şehit Tiyatrosu’ndan ayrılmamın nedeni başkanlığın ve belediyenin iyi niyetli bakışı maddi ve manevi desteklerine rağmen ne yönetsel, ne de sanatsal anlamda yetkinliğini somut göstergelerle ortada olan birinin bu kentin büyük zorluklarla yarattığı tiyatromuzun başında olmasıdır. Büyükşehir belediyesi tiyatroya 4-6 trilyon kadar para vererek, el ayak çekmiş, ‘Bilmediğim işe karışmam’ nezaketi ile tek kuruşun hesabını sormamıştır” dedi.

NEJAT BİRACİK TİYATROSU OLUŞTURULDU

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik’in kente sırtını döndüğünü, seyircisiyle bütünleşmenin tüm yollarını kapattığını söyleyen Çevik, “Vizyonu olmayan, sanatçıları küstürüp ekmek ve hayat endişesinin üstüne basılarak korkuya endeksli bir Nejat Birecik Tiyatrosu oluşturulmuştur. Yaklaşık 3 yılı aşkın süredir görevde olan bu kişinin tiyatroda yaptığı en büyük iş ülkemizde 2–3 kişinin sahip olduğu Sanat Yönetmeni Kadrosu’nu istemek olmuştur. Dünyanın en iyi sanat donanımına sahip olsanız bile bir tiyatroda ömrübillah bu makama sahip olma hakkınız yoktur. Tek vizyonla bir ömür ancak kendi tiyatronuzu yönetebilirsiniz. Birecik’in bu cesaretini kutluyorum. Çünkü bu kadroyu yönetim kuruluna bilgi vermeden, Kocaeli’de hiçbir oyun yönetmeyerek, hiç bir oyunda önemli bir göreve soyunmadan, almış ve “Derviş ve Ölüm” oyununda kendisine başrol vermiştir. Popülist tavrı ile itaati sağlamak adına yarattığı baskı, repertuarları tek başına hazırlaması mutlaka araştırılmalıdır. Kendine yakışır asası, arada bir valinin kendine hediye ettiği silahı teşhir etmesi önemli bir sanat olayıdır. Kendisinin tecrübesinin ve yaşının önünde olan sanatçı arkadaşımızı azarlaması kabul edilemez. Tiyatromuz; yönetim kurulundan bir bayan arkadaşımıza “Seni kerhaneye patron yapsak orayı bile iyi yönetemezsin” diyen bir adama emanet edilmiş durumda. Sezonu içinde en çok seyirci çekmiş bir oyunu ertesi yıl kaldırması kendisinin dediği gibi “Ben Bizans’tan geldim” düsturuna yakışır bir tutumdur. Bakan Ertuğrul Günay’ın akrabası olduğunu, en az 2 daire başkanını bile görevden alabilecek güce sahip olduğunu söyleyen bu zatı muhterem sanatçılarımıza baskı uygulamaktadır” dedi.

ARKADAŞLARIM MUTSUZ

Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçıların baskı nedeniyle mutsuz olduğunu iddia eden Çevik, “Şu anda psikolojik ve fiziksel durumu uygun olmayan arkadaşlarım bile provaya gitmek zorunda bırakılıyor. Bu kentin büyük özveriyle kurulmuş, Türkiye’nin en yetenekli kadrosuna sahip bu tiyatro böyle bir adam tarafından yönetiliyor.

Sayın başkana rica ediyorum. Çünkü onun iyi niyetli tutumunu biliyor ve istifamla netlik kazanan bu durumu üst kadrolarından bilgi alınarak doğruluğunun veya riyamın ortaya çıkarmasını bekliyorum.

Tüm kentimizden tiyatromuza sahip çıkmasını istiyorum. Bana bu güne kadar hak ettiğime inansam dahi verilebilecek en büyük makam ve itibar bu tiyatronun üyesi olmaktı. Bu kentin bu gerçeklerin farkına varması için istifa etmekten başka çarem yoktu. O nedenle bu denli bedel ödemek zorundayım. Umarım bir gün seyircisi olmaktan bile gurur duyacağım bir tiyatroda buluşuruz.

Şimdi yolum bu kentin ötesinde ve ekmeğimi orda kazanıyorum. Ötesi diyorum çünkü İzmit’ten sonrası benim için ötesi sayılır. Yüreğim sizinle lakin arsızlar ve arsızlıklar hiç bensiz kalmayacak. Bu kentten aldıklarıma yakışmaya çalışacağım. Bu kentin bende emeği var” dedi.

KEŞKE KADROMUZDA KENDİSİ DE OLSAYDI

Öte yandan Çevik’in açıklamaları ile ilgili soruları telefondan yanıtlayan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Birecik, “Hayat boyunca kurum ve kurallarına inandım. İstanbul Şehit Tiyatrosu dahil 8 yıldır işim şehir tiyatrolarını yönetmek. Sicilimde teşekkür mektupları dahil olumsuz bir yazı yoktur. 50 kişilik yaratıcı kadromuz ile sezona hazırız. Bahsi geçen şahıs da keşke aramızda olabilseydi. Kendisinin istifasından haberim yok. Şehit Tiyatroları; Türkiye’nin 3 büyük tiyatrosu arasında yer alan saygın bir tiyatrodur. Bunun bilinci ile hareket ediyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’ndan izin almadan Çevik’in iddialarına cevap vermek istemiyorum” dedi.

(Ayşegül Kalaycı Arslan)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.