1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mehmetçik FM kapanmasın!
Mehmetçik FM kapanmasın!

Mehmetçik FM kapanmasın!

Türkiye’nin son yıllarda yaptığı en önemli organizasyonların başında “Türkçe Olimpiyatları” geliyor. Dünyanın dört bir yanından çocuklar, gençler bu organizasyona katılıyor, Türkçeyi mükemmel

A+A-

Türkiye’nin son yıllarda yaptığı en önemli organizasyonların başında “Türkçe Olimpiyatları” geliyor. Dünyanın dört bir yanından çocuklar, gençler bu organizasyona katılıyor, Türkçeyi mükemmel biçimde kullanarak şarkılar söylüyor, şiirler okuyor.

Dil çok önemlidir.

Bir ulusun varlığını devam ettirebilmesi için mutlak surette anadiline sahip çıkması gerekiyor.

Dünya coğrafyasında Türkçe’nin yaşatılması en başta Türkiye’nin görevidir. Özellikle de Balkanlarda Türkçe, o topraklardaki ezeli ve ebedi varlığımızın da bir simgesidir.

Balkanlarda Türkçe yayınlar, oradaki soydaşlarımızın birlik ve bütünlüğünü de koruyup kolluyor. Bu yayınlardan biri de Mehmetçik FM adlı radyodur. Ancak bu radyonun kapatılması gündeme gelmiştir. Buna da Makedonya kökenli MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ilk karşı çıkan kişi oldu.

Türkçe’nin Balkanlar’dan silinmemesi yolunda çok önemli bir hizmet olduğuna inandığını belirten Kocaeli MHP Milletvekili Lütfü Türkkan, “Mehmetçik FM’in yayınlarına devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Kosova’da devam etmesi için de gerekli makamlarla iletişime geçtiğimi kamuoyuna bildirmek istiyorum” dedi.

2001 de Kosova’da Barış Gücü bünyesi altında görev yapan Kosova Türk Taburu Görev Kuvvet Komutanlığı tarafından kurulan, Kosova'da moral ve motivasyonu yükseltme, Kosova halkını bilgilendirme ve bilinçlendirme çerçevesi altında yayınlar yapan Radyo kanalı Mehmetçik FM için TSK tarafından kapatılma kararı alınmış olması haberini öğrenmiş olmanın büyük üzüntüsünü yaşadığını ifade eden MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan şunları söyledi: “Bu haber sadece Kosova Türkleri değil, tüm Balkan Türkleri arasında büyük üzüntü ve hayal kırklığı yaratmıştır. “Mehmetçikle Ay Yıldız” sloganıyla çıkış yapan Radyo, 24 saat Türkçe yayın yaparak, Türkçenin korunmasını ve etkin kullanılmasını sağlamaktadır.”

Belki çok da önemli görünmeyen bu kapatma kararı, aslında oradaki Türkler için, Anavatanlarından bir ses olduğunu,  yıllardır verdikleri dil mücadelelerine destek teşkil etmesi açısından çok büyük önem arz taşıdığını dile getiren MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan sözlerini şöyle tamamladı: “Sadece, Türkçe’yi yaşatmak adına, kendi imkânlarıyla, Makedonya’da iki bölgede Türkçe eğitim veren okul açmış olan bir Milletvekili olarak, yaptığımız bu hizmetin, Türkçe’nin Balkanlar’dan silinmemesi yolunda çok önemli bir hizmet olduğuna inanıyor ve Mehmetçik FM’in yayınlarına Kosova’da devam etmesi için gerekli makamlarla iletişime geçtiğimi kamuoyuna bildirmek istiyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.