1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Meme Onarımı Operasyonu
Meme Onarımı Operasyonu

Meme Onarımı Operasyonu

Meme kanseri tedavisi sırasında, memenin tümden alınması pek çok kadının istemediği bir durum. İşte bu noktada devreye giren rekonstrüksiyon cerrahisi kaybedilen memenin yerine yenisini.....

A+A-

Meme kanseri tedavisi sırasında, memenin tümden alınması pek çok kadının istemediği bir durum. İşte bu noktada devreye giren rekonstrüksiyon cerrahisi kaybedilen memenin yerine yenisini oluşturarak kadınların yüzünü güldürüyor!

Bütün kanserlerin cerrahi tedavisinde olduğu gibi meme kanserinde de temel amaç tümörlü dokunun temizlenmesi ve hastanın hayatının kurtarılması. Ancak diğer organ kanserlerinden farklı olarak meme kanserli hastaların sıkıntıları sadece hastalığın yarattığı sorunlarla sınırlı kalmıyor. Memenin ameliyatla alınması, çoğu kadında ağır psikolojik etkilere yol açabiliyor. Ancak meme kanseri nedeniyle memesini kaybeden kadınlar için son yıllarda umut verici gelişmeler yaşanıyor. İster yeni meme kanseri olan, isterse daha önce meme kanseri nedeniyle memesini kaybetmiş hastalarda yeniden meme oluşturmak mümkün...

Her kadın yaptırabilir mi?
Günümüzde hastaların büyük bölümünde hastalığın erken evrelerde yakalanması, radyoterapi ve kemoterapi yöntemlerinde kaydedilen gelişmeler sonucunda, önceleri uygulanan geniş ameliyatlar yerini; daha fazla meme derisi (meme derisi koruyucu) ve meme dokusu (meme koruyucu) korumaya yönelik ameliyatlara bıraktı. Günümüzde gelişmiş olan ameliyat teknikleri de kaybedilen memenin anında veya daha sonraki herhangi bir dönemde yeniden yapılmasına imkan sağlıyor. Genel olarak mastektomi (memenin tümden alınması) yapılacak ya da daha önceden mastektomi uygulanmış olan her kadının potansiyel aday olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, mastektomi sırasında tekrar meme yapımı ameliyatlarını erken evre tümörü olan hastalara uygulamak yönünde genel bir eğilim mevcut. Diğer hastalarda, bu ameliyatın en azından daha ileri bir tarihte gündeme alınması, birçok cerrah tarafından daha akılcı bir yaklaşım olarak kabul ediliyor.

Kime, ne zaman yapılmalı?
Yapılan çok sayıda araştırmanın, anında rekonstrüksiyonun güvenli bir yaklaşım olduğunu desteklediğini belirtmeliyiz. Anında yapılan ameliyat, hastanın psikolojik olarak daha az etkilenmesinin yanı sıra, teknik olarak daha iyi estetik sonuç vermesi, tek ameliyat ve tek anestezi uygulaması ile ameliyat travmasının azaltılması ve maliyeti düşürmesi açısından önem taşıyor.
Koltuk altı lenf bezlerinde metastaz olması, anında rekonstrüksiyon için bir engel oluşturmuyor. Ancak metastaz (kanserli hücrelerin başka organlara yayılması) varlığı bu hastalara radyoterapi gerekebileceği ihtimalini oluşturuyor. Yöntemi ne olursa olsun, onarım yapılmış bölgeye uygulanan radyoterapi yara iyileşmesinde bazı sorunların oluşmasına ve estetik açıdan istenmeyen sonuçların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Ayrıca kontrolsüz diyabet veya yüksek tansiyon, ileri kalp-damar hastalıkları, şişmanlık, ağır sigara tiryakiliği, bağ dokusu hastalıkları gibi dahili hastalıkların varlığında da tekrar meme yapımı ameliyatlarının geç rekonstrüksiyonun zamanlaması oldukça önem taşıyor.

 

Yeni Meme İçin Hangi Teknikler Uygulanıyor?

Meme küçültme
Büyük memelere sahip kadınlarda, aynı operasyonda tümör alındıktan sonra her iki meme ideal ölçülerde küçültülerek estetik sorun ortadan kaldırılıyor. Hastalar bu yöntemle yıllardır büyük meme nedeniyle yaşadıkları sorunlardan da (meme ağrısı, sırt ağrısı, omuz ağrısı, hareket kısıtlılığı, meme altında geçmeyen pişikler, omurga eğriliği riski v.b.) kurtulmuş oluyor.

Protez ile meme onarımı
Silikon meme protezleri; jel ve içi serum fizyolojik (tuzlu su) ile doldurulan olmak üzere başlıca 2 gruba ayrılıyor. Protez ile meme onarımı, ameliyat süresi kısa ve teknik olarak basit bir yöntem. Her 2 protez tipinde de dış yüzey silikon bir çeperden oluşmakla birlikte farklı içeriğe sahipler. Hastanın durumuna göre protez operasyonu 2 yöntemle uygulanıyor: Birinci yöntemde operasyon sırasında memeye doğrudan protez yerleştirilerek onarım işlemi tamamlanıyor. İkinci yöntemde ise önce göğüs duvarındaki yumuşak dokuları genişletmek için "doku genişletici" adı verilen balon yerleştiriliyor, daha sonra bu balon çıkarılarak yerine kalıcı protez konuyor.

Hastanın kendi dokuları ile meme onarımı
Hastanın kendi dokularıyla yapılan meme onarımı, özellikle silikon üzerinde ortaya çıkan şüphelerden dolayı daha sık tercih ediliyor. Bu tip onarımlar daha karmaşık ve tecrübe isteyen ameliyatlar olarak nitelendiriliyor. Genellikle "sırt" ve "karın"dan hazırlanan dokular kullanılıyor. Her iki operasyon şu şekilde uygulanıyor:
1. Operasyonda sırtın yan tarafındaki kas ve üzerindeki deriden yararlanılıyor. Sırttaki ameliyat kesisi sutyen altında gizlenecek şekilde yapılıyor. Bu kasın kullanılması vücuda herhangi bir zarar vermiyor. Nispeten kolay bir ameliyat olduğu belirtiliyor.
2. Karnın alt bölümündeki deri ve deri altı dokusu ile karın ön duvarındaki kaslardan biri kullanılarak saplı veya serbest olarak (serbest doku aktarımı-mikrocerrahi) meme bölgesine taşınıyor. Bu ameliyat sırasında hastaya aynı zamanda estetik karın ameliyatı da yapılmış oluyor. Sırt dokularının kullanıldığı ameliyata oranla daha karmaşık olduğu için tecrübe gerektiriyor.
Avantajları neler?
- Otojen dokular içerik olarak meme dokusuna daha çok benzerler. Bu özellikleri sayesinde, otojen dokuyla yapılan memenin fiziksel davranışı doğal memeye daha çok benzerlik gösterdiği gibi, duyu hissi de daha iyi oluşuyor.
- Ameliyat sonrası dönemde, izlerin solması ve kullanılan dokuların yumuşaması, zamanla memnuniyet duygusunu arttırıyor. Otojen dokular özellikle kilo alıp vermelere normal meme gibi yanıt veriyor. Bunun sonucunda, onarım sonrası aşırı kilo alma ya da verme durumunda iki meme arasında asimetri görülebiliyor.

Meme başı onarımı
Tekrar meme yapımı ameliyatları, meme başı onarımıyla tamamlanıyor. Bu işlem için ayrı bir ameliyat gerekiyor. Meme ucu, bölgedeki dokulardan yapılıyor. Çevresindeki koyu renkli alan için döğme yapılabildiği gibi, karşı meme başından ya da kasıktan alınan serbest deri de kullanılabiliyor.

Meme kaybı nelere yol açıyor?
- Sıklıkla depresyon ve başka duygulanım bozuklukları
- Cinsel istek kaybı
- Beden algılamasında bozulma
- Dişilik özelliklerini kaybetme korkusu
- Hastalığın tekrarlamasına ilişkin endişeler
- Uygun giysi bulmada güçlük
- Sutyen şeklinde dışardan uygulanan meme protezlerinin yarattığı sıkıntılar gibi bir dizi psiko-sosyal sorunlar görülüyor.

Kocaeli Acıbadem Hastanesi
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Dr. Abdullah Etöz

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.