1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Memurlara seyyanen birer maaş ikramiye verilsin”
“Memurlara seyyanen birer maaş ikramiye verilsin”

“Memurlara seyyanen birer maaş ikramiye verilsin”

BASK Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız yaptığı basın açıklamasında memurlara ikramiye verilmeyecek olmasını eleştirerek, “Memurlara seyyanen birer maaş ikramiye verilsin” dedi.

A+A-

Bağımsız Sağlık-Sen (BASK) Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız Nisan ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; Nisan enflasyonunun memur ve memur emeklilerini alacaklı hale getirdiğini belirterek Ocak ayında yapılan % 5,69 oranındaki artışın % 82’lik kısmının geri alındığını söyledi. Ayyıldız, hükümetin emeklilere yılda iki kez 1.000 TL tutarında ikramiye verilmesine karar verirken, memurların bu ikramiyeden muaf tutulmasını da eleştirdi. BASK Kocaeli Şube Başkanı Sami Ayyıldız açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Hükümetin emeklilere yılda iki kez 1.000 TL tutarında ikramiye vermeyi kararlaştırması memnuniyet vericidir. Ancak memurların, üvey evlatmışçasına kapsam dışında tutulmaları ve ikramiyeden mahrum bırakılmaları kabul edilemez. Yasa tasarısına memurların ikramiye hakkı da eklenmelidir. İkramiye 4688 sayılı Yasanın 28 inci maddesi gereği memurların yasal hakkıdır. 16 yıldır, sözde yetkili sendikalar tarafından iktidarlara peşkeş olması bu hakkı ortadan kaldırmaz. Ancak iktidarların, sözde yetkili sendikaların beceriksizlik ve vurdumduymazlıklarını fırsata dönüştürmesi ve memurlara ikramiye vermemesi adalet ve eşitlik ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanı sıra “Denge Ödeneği” adı altında ve 750 TL tutarında 7 ikramiye vermektedir. Kadroya geçen taşeron işçilerinin de 6772 sayılı Yasa ile imzaladıkları toplu sözleşme kapsamında ikramiye hakları vardır. İkramiye alamayan sadece memurlardır. Yasanın açık hükmüne rağmen 1 kuruşluk bir ikramiye bile alamayan memurlar, diğer sembolik ikramiyelerinin yanı sıra geçici işçilikten kadroya geçen taşeron işçilerinin bile, her yıl alacakları 52 günlük ikramiyeye imrenir hale gelmişlerdir. Bu nedenlerle, hükümetin üvey evlat muamelesi yapmaktan vazgeçerek memurlara seyyanen birer maaşları tutarında ikramiye vermesi şarttır.”

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum